Čína zakročí proti halál výrobkům. Podle úřadů jsou projevem extremismu

  18:41aktualizováno  18:41
Regionální vláda v čínské provincii Sin-ťiang spustila kampaň bojující proti halál výrobkům. Jejich rozšíření podle místních úřadů povzbuzuje náboženský extremismus a jde proti komunistické straně. Region v úterý schválil také nový zákon, který legalizuje střediska odborného vzdělávání pro příslušníky muslimského etnika Ujgurů.

Čínské úřady vyrazily do boje proti halál potravinám. | foto: Profimedia.cz

Komunistická strana ve městě Urumqi v provincii Sin-ťiang, kde žije přibližně dvanáct milionů muslimů, vyzvala v pondělí na sociálních sítích státní úředníky, aby posílili svůj „ideologický boj” a bojovali s „halálifikací“.

Fotogalerie

Termín odkazuje k rozšíření výrobků s označením halál, pod kterým se vedle nábožensky přijatelných potravin skrývají také předměty každodenní potřeby. Podle úřadů totiž rostoucí počet takových výrobků umožňuje muslimským rituálům pronikat do sekulárního života Číny, a to se nelíbí vládnoucí straně.

„Halálistická tendence rozostřuje hranice mezi náboženstvím a sekulárním životem. Snadno se to může zvrhnout v náboženský extremismus,“ napsal v úterý státní list The Global Times. Dodal, že snaha označovat některé produkty jako halál podporuje nepřátelství ve společnosti.

Vláda se kampaň rozhodla spustit ve chvíli, kdy sílí protesty proti čínské protiteroristické politice v Sin-ťiangu. Obhájci lidských práv upozorňují na omezování náboženských svobod muslimských menšin, jako jsou Ujgurové, Kazaši či Huiové, které žijí v severozápadní části provincie.

Konec halál účesům či koupelím

Kritici varují, že Čína se pokouší muslimské menšiny asimilovat do většinové populace pomocí likvidace jejich tradic. Místní úřady už zakázaly nošení plnovousu či islámských oděvů, které by mohly „rozdmýchat náboženský fanatismus“. Na poutní místa mají muslimové přístup pouze v rámci státem organizovaných exkurzí. Podle ujgurských aktivistů navíc dochází k ničení mešit.

Co je halál

Termínem halál (povolené, přípustné) jsou nejčastěji označovány potraviny, které islám povoluje, respektive takové, které nezakazuje. Označení halál však nenesou pouze potraviny, ale také další předměty či činnosti každodenního života muslimů.

Iniciativa proti označování výrobků termínem halál se v Sin-ťiangu zaměřila především na maso, mléčné výrobky či produkty z rostlinných olejů. Úředníci ve vedlejší provincii Gansu, kde žije početná populace Huiů, v březnu uzavřeli více než 700 obchodů nabízejících halál výrobky. Skončit tu podle listu The Guardian musely i některé služby, nabízející například „halál účesy“ nebo „halál koupele“.

Do akce se zapojili také uživatelé sociálních sítí, kteří na internetu zveřejňují fotografie výrobků, u kterých je podle nich označení halál zbytečné. Jeden z nich si například stěžuje na označení mléka. „Je snad v normálním mléce prasečí krev? Měli bychom se obávat o národní jednotu, nikoli o jednotu náboženských skupin,“ napsal.

Straničtí představitelé v pondělí vyzvali všechny státní zaměstnance a členy strany v Urumqi, aby v práci a na veřejnosti mluvili výhradně mandarínštinou a vyjádřili tak svou loajalitu vůči ideologii čínské komunistické strany.

Podle čínské sociální sítě WeChat donutil místní tajemník strany Liou Ming přítomné přísahat: „Věřím v Marxismus-Leninismus. Nevěřím v žádné náboženství. Proti halalifikaci budu bojovat až do konce“.

Převychovat Ujgury je legální, rozhodla Čína

Regionální vláda ve středu schválila také kontroverzní zákon, který legalizuje takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam vláda na politickou převýchovu posílá Ujgury. V táborech mohou podle nových pravidel skončit také lidé, kteří se pokusí rozšířit koncept halál do jiných než gastronomických oblastí. Úplným tabu je potom odmítnutí sledovat státní televizi, poslouchat státní rozhlas nebo posílat děti do státních škol.

Čína přitvrzuje v pronásledování křesťanů. Zavírá kostely, pálí bible i kříže

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace v létě uvedl, že v internačních táborech v autonomní oblasti na severozápadě země je zadržován zhruba milion muslimských Ujgurů. Podle ochránců lidských práv jsou vězni nuceni přísahat věrnost prezidentovi Si Ťin-pchingovi a buď svou víru kritizovat, nebo se jí zřeknout. 

Peking informace OSN popřel s tím, že v regionu je zajištěna svoboda náboženského vyznání. Pomoc prostřednictvím přesídlení a převýchovy poskytují úřady údajně jen těm, „které ošálil náboženský extremismus“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Belgický premiér pokáral země V4. Pohrozil i vyobcováním ze Schengenu

Belgický premiér Charles Michel na summitu EU v Bruselu. (14. prosince 2018)

Podle belgického premiéra Charlese Michela země visegrádské čtyřky svým tvrdohlavým postojem k migrační otázce...

Integrace cizinců je správná, ale příliš se nedaří, myslí si Němci

Uprchlický tábor v Kolíně nad Rýnem (22. ledna 2016)

Většina Němců považuje integraci přistěhovalců za správnou věc, jen málo jich má však dojem, že se tento proces v...

Na Ukrajině vznikla nová pravoslavná církev. Chce nezávislost na Rusku

Na Ukrajině vznikla nová pravoslavná národní církev, jejímž nejvyšším...

Představitelé ukrajinských pravoslavných církví v sobotu na sněmu v Kyjevě schválili sloučení svých organizací v...

Najdete na iDNES.cz