Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čína přiznala další oběti SARS

  10:38aktualizováno  10:38
- Smrtící nemoc SARS má na život Číňanů stále větší vliv. Pekingský školský úřad vyhlásil mimořádné prázdniny. Věhlasný šanghajský autosalon skončí o tři dny dřív. Severovietnamská provincie uzavřela hranice čínským turistům. Čína navíc ohlásila dalších 147 nakažených a nových devět obětí.

Nemoci už podlehlo na 106 Číňanů a 2 305 jich onemocnělo. Z toho je 693 případů přímo v hlavním městě, Pekingu.

Autosalon končí dřív
Věhlasný autosalon v Šanghaji, který se koná každé dva roky, uzavře své brány ve čtvrtek. Tedy tři dny před plánovaným koncem.

Pořadatelé tak chtějí omezit šíření smrtícího viru SARS. "Vláda se rozhodla chránit zdraví lidí a ukončit výstavu předčasně," řekl jeden z organizátorů výstavy, kterou od pondělka navštívily stovky tisíc lidí.

"Teď je rozhodující období pro prevenci proti SARS," píše se v oficiálním prohlášení pořadatelů mezinárodní výstavy.

V 16milionové Šanghaji registrují lékaři dva nakažené a 10 podezření na nemoc.

Vietnamská provincie nechce čínské turisty
Severovietnamská provincie Quang Ninh, hojně vyhledávaná turisty, zakázala vstupu turistům z Číny.

"Uzavření hranic pro čínské turisty je nutné pro kontrolu šíření SARS, ale obchodně nás to poškodí," prohlásil činitel zodpovědný za turistiku v oblasti. Za první čtvrtletí přicestovalo z Číny do Vietnamu kolem 170 tisíc lidí.

Peking uzavřel školy
Pekingský školský úřad na dva týdny uzavřel školy. Doma tak zůstane 1,7 milionu žáků základních a středních škol. Vyučování bude pozastaveno od 24. dubna do 7. května.

Na neurčito jsou také odloženy dílčí zkoušky a exkurze žáků. Pekingský deník Star uvedl, že toto opatření má chránit zdraví studentů.

"Pokud ale oba rodiče žáka budou v tomto období pracovat, mohou poslat své dítě do školy, která bude sloužit jako družina," uvedlo ministerstvo školství.

Epidemie těžkého akutního syndromu dýchacích cest zabila jen v Pekingu 28 lidí a nakaženo je 588. S podezřením na nebezpečné plicní onemocnění bylo registrováno dalších 666 lidí.

SARS otřásá čínskou národní hrdostí
SARS se šíří světem. Vědci hledají způsob, jak epidemii, která si ve světě už vyžádala přes 200 životů, zastavit. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) minulý týden oznámili, že smrtící nemoc způsobují coronaviry. Čínské úřady ale mají zřejmě jiný názor.

S velmi vážným výrazem ukazují prstem na chudozubého savce pokrytého lupy, který se živí mravenci, mravenečníka pandolina.

Na SARS je připraveno i ruzyňské letiště

Česká správa letišť (ČSL) má pro své zaměstnance dostatek hygienických roušek na ochranu před SARS, dosud však žádné nepřidělovala.

"Míra rizika šíření nákazy SARS se na pražském letišti nikterak neliší od jiných evropských letišť, naopak je pravděpodobně ještě nižší, poněvadž z pražského ruzyňského letiště žádná letecká společnost nevypravuje přímé lety do oblastí nejvíce zasažených SARS," sdělila mluvčí ČSL Anna Kovaříková.

Česká správa letišť podle ní přijala veškerá potřebná hygienická opatření – stejná, jako přijala další evropská letiště. Více zde 

"Své postupy navíc průběžně koordinuje s  hygienikem, nicméně doposud nebyl v Praze na letišti zaznamenán žádný případ, který by signalizoval možnost nákazy SARS," dodává.

Zaměstnanci roušky nedostali mimo jiné i proto, že s cestujícími přichází do přímého kontaktu především personál leteckých společností a nikoli ČSL.

Právě činí zodpovědným za epidemii vyvolanou záhadným virem způsobujícím těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS), napsal francouzský deník Le Monde.

Mravenečník má tu výhodu, že nepochází z Číny, ale z Indočíny, což Pekingu umožňuje, aby svaloval zodpovědnost za epidemii vzniklou na jeho území na zahraniční faktor.

Kdyby epidemie SARS už neměl oběti v pětadvaceti zemích světa a WHO neregistrovala téměř čtyři tisíce nakažených, byl by čínský postoj směšný a mohl by vyvolat velmi nevážnou otázku: což když je skutečným zdrojem zla panda, která je specificky čínským zvířetem?

Jediná pravda je však taková, že čínská vláda téměř půl roku vůbec nedbá o ostatní svět a otálí s přijetím nezbytných opatření.

Ta jsou relativně jednoduchá: umožnit mezinárodním instancím neomezený přístup a plnou podporu, aby mohly zkoumat zdroje problému, dovolit jim nahlédnout do dokumentace, pokud ovšem existuje, a umožnit jim expertizu, aby se tak co nejrychleji mohly pokusit za pomoci veškerého vědění, které má mezinárodní společenství k dispozici, zarazit šíření epidemie.

Místo toho čínské úřady z národní hrdosti jednají o podílu na výzkumu původu nemoci, připouštějí určitou revizi počtu zemřelých v Číně a jako největší ústupek znepokojenému mezinárodnímu společenství prezentují demisi ministra zdravotnictví a starosty Pekingu. - Virus podrazil židli čínskému ministrovi

Takový postoj zjevně není hoden mocnosti, která chce být považována za jakýsi maják začínajícího století, která se považuje za partnera Spojených států, jehož nelze obejít, která byla přijata do Světové obchodní organizace (WTO) a které byla udělena výsada uspořádat v roce 2008 olympijské hry.

Mimochodem je politováníhodné, že se Hongkong, který měl před návratem pod čínskou svrchovanost v roce 1997 velmi efektivní systém zdravotnictví a sociální ochrany, musel spokojit s modely platícími v postkomunistickém režimu Pekingu.

To, že si vysocí úředníci myslí, že jsou povinni sami nějak zvládnout tuto pohromu, sráží jednu z nejvyspělejších společností na úroveň politováníhodného šaška.

V otázce SARS je především zapotřebí dát slovo čínským lékařům, kteří pozorovali jev na místě, a zbavit je politického jařma, které jim brání promluvit.

Precedens s AIDS, kterému v Číně bez vědomí mezinárodního společenství, vyjma několika reportáží tisku, podlehly statisíce lidí, vyžaduje vůči Pekingu co největší ráznost.

Čína přiznala, že během pondělka zemřelo na SARS pět lidí a celkový počet obětí se vyšplhal na 97. Za stejný den zdravotníci zaregistrovali 157 nových případů, celkem je tak v zemi 2 158 nemocných. - SARS překonal denní rekord v zabíjení

Pekingská studentka prochází kolem školní brány. Pekingský školský úřad na dva týdny uzavřel školy, aby zabránil šíření smrtícího viru SARS, 23. dubna 2003

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz