Vzácné kovy se používají i při výrobě počítačů.

Vzácné kovy se používají i při výrobě počítačů.

Čína křečkuje vzácné kovy a žene mocnosti do náruče zvrhlých režimů

  • 390
Čína, která produkuje 97 procent vzácných kovů, s nimiž se ve světě obchoduje, ohlásila dramatické snížení kvót pro jejich vývoz a vnesla tak do mezinárodního obchodu paniku. Státy se už začaly po surovinách, které se používají ve všem od počítačů po hybridní automobily, poohlížet jinde a často se obracejí i na zkorumpované režimy, jako je Barma.

Čínské ministerstvo obchodu oficiálně žádný důvod snížení kvót neuvedlo. Podle expertů za něj ale může stále se zvyšující poptávka čínských zpracovatelů. Právě jim chce Peking zajistit, že budou vždy mít k dispozici dostatek suroviny.

VZÁCNÉ KOVY

Jde o kovy vzácných zemin, tedy prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba europium nebo neodym. Využívají se při výrobě sluchátek, obrazovek, počítačů, hybridních automobilů, telefonů, komponentů raket a systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.

Jenže země má nad světovým obchodem vzácných kovů takřka monopol a drží tak v šachu nervózní mocnosti, které strategickou surovinu potřebují pro rozvoj vlastních ekonomik. Zřejmě nejvíc běduje Japonsko, jež nakupuje polovinu celého čínského vývozu.

Kaboní se ale i obchodníci ve Spojených státech, EU nebo Jižní Koreji. Bílý dům už začal zjišťovat, jestli čínský tah neporušuje pravidla Světové obchodní organizace, která až na výjimky exportní kvóty zakazuje. V Evropě se čílí především Němci, kteří čínské vzácné kovy hojně využívají. (více čtěte zde)

USA otevírají starý důl a Korea pomrkává po Barmě

Jižní Korea a Japonsko moc nevěří na příchod lepších časů a začaly se poohlížet jinde. Soul se chystá uzavřít dohodu na těžbu strategické suroviny s barmskou vojenskou juntou a Japonci zase podle listu The Daily Telegraph pomrkávají po nalezištích ve Vietnamu.

KVÓTY V ČÍSLECH

Čína snížila kvóty na vývoz vzácných kovů na příští rok na 14 446 tun, což je proti stavu ze začátku letošního roku pokles o 11,4 procenta. Zároveň rozšířila z 22 na 31 počet firem, které si vzácné kovy budou moct koupit. Čína už letos kvóty snížila asi o 40 procent.

autor: ČTK

Na paniku zareagovaly i Spojené státy, které znovu otevřely své doly v Kalifornii. Ty přitom zely prázdnotou od roku 2002, kdy je Američané zavřeli kvůli nízkým cenám surovin a obavám o životní prostředí. Produkce ale nedosáhne své nejvyšší kapacity dříve než za dva roky.

Čínský ochranářský tah ale patrně křehké světové ekonomice nohy nepodrazí. "Je pouze otázkou času, kdy Čína nebude hlavním dodavatelem pro zbytek světa," věští expert na vzácné kovy Dudley Kingsnorth v deníku The New York Times.

Naráží tím na to, že své doly postupně otevřou i další státy, které mají zásoby vzácných kovů a s čínskými obstrukcemi jim dochází trpělivost. Do té doby se ale podle Kingsnortha setkáme s výpadky v dodávkách vzácné suroviny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video