Čínští inspektoři zkontrolovali šest milionů podniků, zavřeli 2 tisíce lidí a 5

Čínští inspektoři zkontrolovali šest milionů podniků, zavřeli 2 tisíce lidí a 5 tisíc výroben. | foto: AP

Antibiotika, pesticidy, chemie. Číňané na kvalitu potravin kašlou

  • 136
Téměř polovina kontrolovaných čínských výrobců a zpracovatelů potravin nesplňuje mezinárodní standardy. Ukázaly to výsledky inspekcí provedených v loňském roce. Řada společností vůbec nezná hygienické normy a laboratorní testy prokázaly přítomnost pesticidů, antibiotik a dalších nebezpečných látek v potravinách.

Kontroloři hongkongské společnosti AsiaInspection v loňském roce provedli sedm tisíc kontrol a testů u výrobců a zpracovatelů potravin v Číně. Jejich závěr je, že 48 procent testovaných společností nesplňuje požadavky, které jsou kladeny na  potravinářské firmy například v Evropě či v USA.

„Objevují se i hororové příběhy. Našli jsme továrny, kde neví nic o hygienických standardech. Lidé, kteří pracují s jídlem, nemají žádné ochranné pomůcky, rukavice, nic,“ řekl CNN viceprezident AsiaInspection Mathieu Labasse.

V některých případech laboratorní testy v potravinách prokázaly nadměrné množství pesticidů, antibiotik, těžkých kovů, bakterií či virů. Zákazníci by po požití mohli být i v ohrožení života.

Mezi dalšími proviněními bylo například špatné zabalení potravin, neobvyklé zbarvení či zápach, falšování data spotřeby nebo špatné informace o složení. V případě mořských plodů se navíc čínské společnosti snaží navýšit jejich váhu přidáním vody.

„Vidíme, že povědomí o kvalitě roste, ale zatím nesledujeme konkrétní zlepšení, to teprve přijde,“ doufá Labasse. Pro úřady je podle něj těžké kontrolovat vše, protože v Číně je kolem 500 tisíc společností vyrábějících či zpracovávajících potraviny a 70 procent z nich má méně než deset zaměstnanců.

Skandály s potravinami řešily McDonald’s či KFC

„Společnosti jako McDonald’s či KFC komunikují s dodavateli sice denně, ale nevědí, co se děje za scénou,“ řekl Labasse. Zaměřují se jen na firmy, se kterými uzavřou smlouvu, ale už ne na jejich dodavatele. „Měli by kontrolovat celý řetězec a jít dál na třetí či čtvrtý stupeň dodavatelů,“ myslí si Labasse.

Čína se v posledních letech s potravinářskými kauzami potýká často. V loňském roce byly do skandálu s prodejem prošlého masa zataženy i americké společnosti jako McDonald’s, Starbucks, KFC, Pizza Hut a Burger King (více se dočtete zde).

O rok dříve policie zasáhla proti gangu, který chtěl dodat na trh maso prošlé téměř padesát let (více zde). V květnu 2013 čínští kontroloři odhalili, že pod nálepkou skopového zde obchodníci prodávali krysí a liščí maso (více zde).

V roce 2008 se otrávilo 300 tisíc dětí a šest z nich zemřelo po požití mléčných výrobků s melaminem. Ten výrobci přidávali do rozředěného mléka, aby zvýšili obsah dusíku, čímž při testech maskovali nízký obsah bílkovin. V lednu 2009 si trest smrti vyslechli dva ředitelé továren, které melamin vyráběly (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video