Čínský nezájem o Česko. Příliv investic byla jen velká iluze, říká odborník - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský nezájem o Česko. Příliv investic byla jen velká iluze, říká odborník

  9:59
České naděje na mohutný příliv čínských investic jsou mizivé, země je pro světového giganta příliš malá. Problém nemá jen Česko, ale i další země střední východní Evropy. Investice v nich jsou v porovnání s těmi do Velké Británie, Německa, Itálie a Francie miniaturní, říká François Godement, ředitel sekce Asie a Čína v think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy.

Francois Godement | foto: archiv Francoise Godementa iDNES.cz

„Fata morgana investic se tu nikdy nezhmotní,“ upozorňuje profesor Godement, který do Prahy přijel na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Zde se před dvěma týdny setkal s odborníky z šestnácti zemí střední a východní Evropy, se kterými Čína před šesti lety začala spolupracovat. Za zavřenými dveřmi experti bilancovali dosavadní spolupráci s Pekingem. Francouzský odborník vysvětluje, proč jsou výsledky mizivé.

Proč se odborníci ze střední a východní Evropy rozhodli, že se sejdou a budou jednat o Číně bez Číny? 
Pokud mohu odpovědět bonmotem, tak proto, že je velmi důležité strhnout „Čínskou zeď“ mezi zeměmi v Evropě. Iniciativa 16+1 je o potřásání rukou s vedoucími vlád, společném focení a formálních oznámeních, ale skutečná jednání vede Čína se státy zásadně jednotlivě, protože tak má větší převahu. Pokud tyto země nevědí, co jejich soused s Čínou dělá, pak spolu soutěží navzájem. 

Právě proto je důležité si neustále navzájem „nahlížet přes rameno“. Jednat jako desetimilionová země se státem, ve kterém žije 1,4 miliardy lidí, je obtížné. Když se sjednotíte s ostatními zeměmi, je to prospěšné pro to, abyste mohli trvat na své pozici. Společně pak lze Číňanům dát najevo naše zájmy, naše hodnoty. 

Nevylučuje se dávat najevo zájmy a hodnoty s možností s Čínou obchodovat? V Česku se o tom dříve vedla bouřlivá debata.
Já jsem českou debatu o Číně sledoval a musím říci, že jako Západoevropan ji obdivuji. Svoboda projevu, novinářská práce, zapojení politických stran a množství polemiky, to všechno je úctyhodné. Takovou debatu bych rád viděl i jinde v Evropě. 

Podniky samozřejmě nemohou být součástí kritiky vůči Číně. Politici se však musí vyhnout ohýbání a autocenzuře, aby ochránili jejich zájmy. Myslím, že Číňané jsou v tomto ohledu docela pragmatičtí. Chápou, že zde jsou rozdíly, které nebudou schopni vyřešit.

Vezměte si třeba Německo, které je nejvíce konzistentní ze všech velkých evropských zemí, co se týče ochrany lidských práv. I přesto Čína v roce 2016 zavalila tuto zemi investicemi. Ano, Číňané mohou trestat, když mají velkou převahu, ale zároveň jsou dost pragmatičtí. Není to tak, že kvůli nějakému politickému podráždění začne Čína překotně rušit všechny plány, pokud zde má ekonomický zájem. 

François Godement

Je ředitelem sekce Asie a Čína v think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR). Zároveň působí jako externí poradce odboru plánování politik na francouzském ministerstvu zahraničních věcí. Do roku 2005 vyučoval na francouzské univerzitě Sciences Po a zároveň působil jako výzkumník ve Francouzském institutu mezinárodních vztahů, kde založil Asijské centrum.

Studoval na slavné francouzské univerzitě École normale supérieure a poté na Harvardově univerzitě v USA, kde obdržel doktorský titul v oboru historie.

Přílišný zájem investovat v České republice však Čína zatím neprojevila. Mohou za tím stát dříve špatné politické vztahy? 
Investice v zemích střední a východní Evropy jsou v porovnání s mírou investic ve Velké Británii, Německu, Itálii a do jisté míry i ve Francii miniaturní. Čína na Západě oproti Východu investuje v poměru deset ku jedné. Je to však jen otázka velikosti trhu, nikoli diplomatické cesty. I v méně silných zemích, jako je například Španělsko a Portugalsko, Číňané částečně převzali bankovní systém a také část energetického průmyslu. 

Čína tak dává přednost západním zemím možná i proto, že je vidí jako stabilní ekonomiky nebo proto, že chce obchodovat s těmi největšími aktéry. Rozdíl mezi Západem a Východem je markantní, ale nespočívá v politice. 

Čína před několika lety představila iniciativu Pás a cesta (anglicky Belt and Road), v jejímž rámci financuje mnoho projektů po celém světě. Můžeme čekat více od ní?
Iniciativa Pásu a cesty se v Evropě týká především logistiky a transportu. Čína se chce soustředit především na získání co největšího počtu evropských přístavů a na jejich rozvoj. Důvody pro to jsou zčásti komerční; Čína produkuje přesně to, co je ke stavbě přístavů potřeba a navíc je gigantem v námořním obchodu. Částečně jde také o strategickou perspektivu, o vliv, který vám kontrola nad přístavy dává.

Problém je, že evropské firmy se často k projektům Pásu a cesty vůbec nedostanou. Existuje globální statistika – nevypracovali ji Číňané, která říká, že 88 procent tendrů vypsaných v rámci Pásu a cesty získaly čínské firmy. Vždyť to je skoro devadesát procent! Nechci předem odsuzovat projekty, které pocházejí z tohoto „infrastrukturního intrikaření,“ ale musíte u nich velmi pečlivě zvážit výhody a rizika. Tak jako tak, Pás a cesta nebude nikdy naplňovat obrysy faty morgany o záplavě čínských investic a příležitostí, kterou mnozí v Evropě viděli.

Jde tedy Číně o plán získání globálního vlivu, jak to nazývají kritici?
Myslím si, že z Pásu a cesty se stalo něco jako masové hnutí. Když „velký vůdce“ (čínský prezident Si Ťin-pching, pozn. redakce) vysloví ta magická slova, všichni se na ně chytají. Každý do toho chce patřit, každý chce získat peníze pro stát, pro města, pro projekt... Vlády tak samy na sebe nastražují past, protože mají na mysli mystickou Hedvábnou stezku. To je sice výjimečný historický pojem, ale není čínský, nýbrž evropský. Sami Číňané termín Hedvábná stezka téměř vůbec nepoužívají. Dá se tak říci, že si z hedvábí děláme vlastní smyčku.

Jaké politické cíle tedy Čína sleduje?
Myslím si, že čínské jednání nemá hluboký ideologický motiv, jaký vidíme například u Ruska. Čína se nestará o demokracii jinde, je lhostejná k tomu, jaký typ režimu kde vládne, nestará se o výsledky vašich voleb... O co se naopak zajímá velmi, je ovlivňování lidí, kteří jsou u moci a mohou činit důležitá rozhodnutí, jež budou prospěšná jejím zájmům – ekonomickým i strategickým. To je sice daleko menší cíl než ruská rozdělující snaha, ale ne méně neodbytný. 

Čína je také zavlečena do mnoha mezinárodních sporů, ať už jde o lidská práva, statut tržní ekonomiky, Jihočínské moře, Taiwan, Tibet a další. Země bude i nadále bojovat za mezinárodní vliv, aby mohla chránit svoji pozici v těchto konfliktech. A nejlepší způsob, jakým lze autoritářský systém chránit, je podkopat ostatní, což lze dělat do jisté míry také skrze ekonomické nástroje.

Je však třeba mít na paměti, že když Čína investuje, děje se tak především proto, že na tom země má skutečný ekonomický zájem. Politické kroky slouží hlavně k podpoře těch ekonomických, ne naopak. 

Když se vrátíme k iniciativě 16+1, jaký užitek má Čína z ní? V Česku se o ní po šesti letech její existence téměř neví...
Myslím, že iniciativu 16+1 Čína zahájila bez velkého přemýšlení nad jejími důsledky. Zaprvé, je složena se zemí bývalého sovětského impéria, tedy regionu, se kterým bylo pro Čínu za studené války velmi jednoduché spolupracovat, což Číňané považovali za samozřejmost. Zadruhé, Čína si nemyslí, že je to nějak vlivný nebo mocný region. Diplomatický model adoptovaný pro 16+1 není odlišný od toho, který funguje třeba v rámci FOCAC, tedy africko-čínského summitu. 

Je to formát plný potřásání rukou a velkých oznámení, ale jak už jsem řekl, Čína ráda jedná se státy způsobem jeden na jednoho, protože jenom tak si udržuje svou obrovskou převahu. Úspěch, který iniciativa 16+1 ze začátku ve střední a východní Evropě slavila, existoval jen proto, že všichni před sebou spatřovali tu zmíněnou fatu morganu investic s Číny. Jenže ta se fyzicky jaksi  nezhmotňuje.

Nejsme tedy pro Čínu dost atraktivní?
Státy střední a východní Evropy mohou Číně něco nabídnout, ale ne zas tolik. Nejsou tak industrializované a neprodukují tolik vyspělých technologií jako jiné regiony. Po šesti letech vylepšování vztahů zjišťujete, že slibované investice,o kterých se mluvilo, se vůbec neuskutečňují. A zjišťujete, že čínští lídři letos popohnali proces setkání jenom proto, že byl naplánovaný summit EU–Čína a jim se nechtělo do Evropy vláčet dvakrát.

Myslím si, že Čína do regionu zemí 16+1 nikdy neplánovala investovat mnoho, i když chápu, že to navenek mohlo vypadat jinak. Číňané vědí, jak investovat diplomatickou snahu, čas a trpělivost. Čínský prezident strávil dva dny v Bělorusku a půl druhého dne na Seychelách, což je souostroví s devadesáti tisíci obyvateli, podle čínských standardů vesnice. Ale skutečné investice, skutečné závazky Čína poskytuje jen velmi zřídka, a vždy jde hlavně o její vlastní ekonomický prospěch.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Dívky plánovaly masovou vraždu. Masakr na psychiatrii přichystaly do detailu

Premium

Šest dívek ve věku od dvanácti do sedmnácti let hospitalizovaných na psychiatrii liberecké nemocnice plánovalo vraždu nočních sester a vyvraždění všech více než dvaceti pacientů. Děsivý plán, který...

7. dubna 2025

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

Slovenští farmáři nedodržují opatření proti šíření slintavky. Stát zpřísňuje kontroly

Slovenské úřady od začátku příštího týdne zpřísní kontroly velkochovů v desetikilometrovém okruhu kolem každého ze šesti dosud potvrzených ohnisek nákazy slintavky a kulhavky, neboť farmáři...

6. dubna 2025  20:47

Zabil tři lidi v poklidném městečku na západě Německa. Teď je vrah na útěku

Policie v obytném domě ve Weitefeldu ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa dnes našla těla tří lidí. Pachatel nebo pachatelé jsou na útěku a obyvatelé oblasti byli vyzváni, aby nebrali...

6. dubna 2025  20:29

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

6. dubna 2025  15:17,  aktualizováno  20:24

Jdeš do voleb? Daruj na kampaň. Za místo na kandidátce platí straníci i statisíce

Premium

Zbývá zhruba půl roku do voleb a na účtech stran se začínají scházet peníze na kampaň. Zatím pomalu, a mezi dárci dominují převážně sami politici.

6. dubna 2025

S právem zatýkat. Univerzita v New Yorku má kvůli nepokojům speciální hlídku

Kolumbijská univerzita v New Yorku má na kampusu novou pořádkovou hlídku, která má pravomoc zatýkat a používat sílu. Třicet šest členů hlídky, které na žádost univerzity jmenovalo Newyorské policejní...

6. dubna 2025  19:41

Kritická noc pro ovocné stromy. Na Čechy opět zaútočí jarní mrazíky

Noc na pondělí bude stejně jako ta nedělní mrazivá a kritická pro rozkvetlé ovocné stromy. Více mrznout bude kvůli slabšímu větru znovu v Čechách, a to hlavně na západě. Naopak ve východní polovině...

6. dubna 2025  18:43

Ups, už příště nezaútočí, žertoval Trump. Pochlubil se videem likvidace Húsíů

Americký prezident Donald Trump sdílel záběry vzdušného útoku na bojovníky Húsíů, kteří se podle něj shromáždili kvůli plánování útoku. Video zachycuje přesně načasovaný úder a výbuch, po němž na...

6. dubna 2025  18:08

Pestrobarevný král z Hradu. Karel vyštval ostatní pávy a stal se miláčkem turistů

Zahrady Pražského hradu mají jediného krále, páva Karla. Jiný pestrobarevný opeřenec v sídle prezidenta nežije. Podle zaměstnanců je společenský, ale ostatní pávy nemá rad, a tak tu zůstal sám. Na...

6. dubna 2025  16:46