Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský nezájem o Česko. Příliv investic byla jen velká iluze, říká odborník

  9:59
České naděje na mohutný příliv čínských investic jsou mizivé, země je pro světového giganta příliš malá. Problém nemá jen Česko, ale i další země střední východní Evropy. Investice v nich jsou v porovnání s těmi do Velké Británie, Německa, Itálie a Francie miniaturní, říká François Godement, ředitel sekce Asie a Čína v think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy.

Francois Godement | foto: archiv Francoise Godementa iDNES.cz

„Fata morgana investic se tu nikdy nezhmotní,“ upozorňuje profesor Godement, který do Prahy přijel na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Zde se před dvěma týdny setkal s odborníky z šestnácti zemí střední a východní Evropy, se kterými Čína před šesti lety začala spolupracovat. Za zavřenými dveřmi experti bilancovali dosavadní spolupráci s Pekingem. Francouzský odborník vysvětluje, proč jsou výsledky mizivé.

Proč se odborníci ze střední a východní Evropy rozhodli, že se sejdou a budou jednat o Číně bez Číny? 
Pokud mohu odpovědět bonmotem, tak proto, že je velmi důležité strhnout „Čínskou zeď“ mezi zeměmi v Evropě. Iniciativa 16+1 je o potřásání rukou s vedoucími vlád, společném focení a formálních oznámeních, ale skutečná jednání vede Čína se státy zásadně jednotlivě, protože tak má větší převahu. Pokud tyto země nevědí, co jejich soused s Čínou dělá, pak spolu soutěží navzájem. 

Právě proto je důležité si neustále navzájem „nahlížet přes rameno“. Jednat jako desetimilionová země se státem, ve kterém žije 1,4 miliardy lidí, je obtížné. Když se sjednotíte s ostatními zeměmi, je to prospěšné pro to, abyste mohli trvat na své pozici. Společně pak lze Číňanům dát najevo naše zájmy, naše hodnoty. 

Nevylučuje se dávat najevo zájmy a hodnoty s možností s Čínou obchodovat? V Česku se o tom dříve vedla bouřlivá debata.
Já jsem českou debatu o Číně sledoval a musím říci, že jako Západoevropan ji obdivuji. Svoboda projevu, novinářská práce, zapojení politických stran a množství polemiky, to všechno je úctyhodné. Takovou debatu bych rád viděl i jinde v Evropě. 

Podniky samozřejmě nemohou být součástí kritiky vůči Číně. Politici se však musí vyhnout ohýbání a autocenzuře, aby ochránili jejich zájmy. Myslím, že Číňané jsou v tomto ohledu docela pragmatičtí. Chápou, že zde jsou rozdíly, které nebudou schopni vyřešit.

Vezměte si třeba Německo, které je nejvíce konzistentní ze všech velkých evropských zemí, co se týče ochrany lidských práv. I přesto Čína v roce 2016 zavalila tuto zemi investicemi. Ano, Číňané mohou trestat, když mají velkou převahu, ale zároveň jsou dost pragmatičtí. Není to tak, že kvůli nějakému politickému podráždění začne Čína překotně rušit všechny plány, pokud zde má ekonomický zájem. 

François Godement

Je ředitelem sekce Asie a Čína v think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR). Zároveň působí jako externí poradce odboru plánování politik na francouzském ministerstvu zahraničních věcí. Do roku 2005 vyučoval na francouzské univerzitě Sciences Po a zároveň působil jako výzkumník ve Francouzském institutu mezinárodních vztahů, kde založil Asijské centrum.

Studoval na slavné francouzské univerzitě École normale supérieure a poté na Harvardově univerzitě v USA, kde obdržel doktorský titul v oboru historie.

Přílišný zájem investovat v České republice však Čína zatím neprojevila. Mohou za tím stát dříve špatné politické vztahy? 
Investice v zemích střední a východní Evropy jsou v porovnání s mírou investic ve Velké Británii, Německu, Itálii a do jisté míry i ve Francii miniaturní. Čína na Západě oproti Východu investuje v poměru deset ku jedné. Je to však jen otázka velikosti trhu, nikoli diplomatické cesty. I v méně silných zemích, jako je například Španělsko a Portugalsko, Číňané částečně převzali bankovní systém a také část energetického průmyslu. 

Čína tak dává přednost západním zemím možná i proto, že je vidí jako stabilní ekonomiky nebo proto, že chce obchodovat s těmi největšími aktéry. Rozdíl mezi Západem a Východem je markantní, ale nespočívá v politice. 

Čína před několika lety představila iniciativu Pás a cesta (anglicky Belt and Road), v jejímž rámci financuje mnoho projektů po celém světě. Můžeme čekat více od ní?
Iniciativa Pásu a cesty se v Evropě týká především logistiky a transportu. Čína se chce soustředit především na získání co největšího počtu evropských přístavů a na jejich rozvoj. Důvody pro to jsou zčásti komerční; Čína produkuje přesně to, co je ke stavbě přístavů potřeba a navíc je gigantem v námořním obchodu. Částečně jde také o strategickou perspektivu, o vliv, který vám kontrola nad přístavy dává.

Problém je, že evropské firmy se často k projektům Pásu a cesty vůbec nedostanou. Existuje globální statistika – nevypracovali ji Číňané, která říká, že 88 procent tendrů vypsaných v rámci Pásu a cesty získaly čínské firmy. Vždyť to je skoro devadesát procent! Nechci předem odsuzovat projekty, které pocházejí z tohoto „infrastrukturního intrikaření,“ ale musíte u nich velmi pečlivě zvážit výhody a rizika. Tak jako tak, Pás a cesta nebude nikdy naplňovat obrysy faty morgany o záplavě čínských investic a příležitostí, kterou mnozí v Evropě viděli.

Jde tedy Číně o plán získání globálního vlivu, jak to nazývají kritici?
Myslím si, že z Pásu a cesty se stalo něco jako masové hnutí. Když „velký vůdce“ (čínský prezident Si Ťin-pching, pozn. redakce) vysloví ta magická slova, všichni se na ně chytají. Každý do toho chce patřit, každý chce získat peníze pro stát, pro města, pro projekt... Vlády tak samy na sebe nastražují past, protože mají na mysli mystickou Hedvábnou stezku. To je sice výjimečný historický pojem, ale není čínský, nýbrž evropský. Sami Číňané termín Hedvábná stezka téměř vůbec nepoužívají. Dá se tak říci, že si z hedvábí děláme vlastní smyčku.

Jaké politické cíle tedy Čína sleduje?
Myslím si, že čínské jednání nemá hluboký ideologický motiv, jaký vidíme například u Ruska. Čína se nestará o demokracii jinde, je lhostejná k tomu, jaký typ režimu kde vládne, nestará se o výsledky vašich voleb... O co se naopak zajímá velmi, je ovlivňování lidí, kteří jsou u moci a mohou činit důležitá rozhodnutí, jež budou prospěšná jejím zájmům – ekonomickým i strategickým. To je sice daleko menší cíl než ruská rozdělující snaha, ale ne méně neodbytný. 

Čína je také zavlečena do mnoha mezinárodních sporů, ať už jde o lidská práva, statut tržní ekonomiky, Jihočínské moře, Taiwan, Tibet a další. Země bude i nadále bojovat za mezinárodní vliv, aby mohla chránit svoji pozici v těchto konfliktech. A nejlepší způsob, jakým lze autoritářský systém chránit, je podkopat ostatní, což lze dělat do jisté míry také skrze ekonomické nástroje.

Je však třeba mít na paměti, že když Čína investuje, děje se tak především proto, že na tom země má skutečný ekonomický zájem. Politické kroky slouží hlavně k podpoře těch ekonomických, ne naopak. 

Když se vrátíme k iniciativě 16+1, jaký užitek má Čína z ní? V Česku se o ní po šesti letech její existence téměř neví...
Myslím, že iniciativu 16+1 Čína zahájila bez velkého přemýšlení nad jejími důsledky. Zaprvé, je složena se zemí bývalého sovětského impéria, tedy regionu, se kterým bylo pro Čínu za studené války velmi jednoduché spolupracovat, což Číňané považovali za samozřejmost. Zadruhé, Čína si nemyslí, že je to nějak vlivný nebo mocný region. Diplomatický model adoptovaný pro 16+1 není odlišný od toho, který funguje třeba v rámci FOCAC, tedy africko-čínského summitu. 

Je to formát plný potřásání rukou a velkých oznámení, ale jak už jsem řekl, Čína ráda jedná se státy způsobem jeden na jednoho, protože jenom tak si udržuje svou obrovskou převahu. Úspěch, který iniciativa 16+1 ze začátku ve střední a východní Evropě slavila, existoval jen proto, že všichni před sebou spatřovali tu zmíněnou fatu morganu investic s Číny. Jenže ta se fyzicky jaksi  nezhmotňuje.

Nejsme tedy pro Čínu dost atraktivní?
Státy střední a východní Evropy mohou Číně něco nabídnout, ale ne zas tolik. Nejsou tak industrializované a neprodukují tolik vyspělých technologií jako jiné regiony. Po šesti letech vylepšování vztahů zjišťujete, že slibované investice,o kterých se mluvilo, se vůbec neuskutečňují. A zjišťujete, že čínští lídři letos popohnali proces setkání jenom proto, že byl naplánovaný summit EU–Čína a jim se nechtělo do Evropy vláčet dvakrát.

Myslím si, že Čína do regionu zemí 16+1 nikdy neplánovala investovat mnoho, i když chápu, že to navenek mohlo vypadat jinak. Číňané vědí, jak investovat diplomatickou snahu, čas a trpělivost. Čínský prezident strávil dva dny v Bělorusku a půl druhého dne na Seychelách, což je souostroví s devadesáti tisíci obyvateli, podle čínských standardů vesnice. Ale skutečné investice, skutečné závazky Čína poskytuje jen velmi zřídka, a vždy jde hlavně o její vlastní ekonomický prospěch.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Je to největší ohrožení Evropy, kriitzuje opět Babiš ve Sněmovně migrační pakt

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  9:22

Přímý přenos Tři a půl hodiny mimořádné schůze o migračním paktu Evropské schůze předsedovi opozičního hnutí ANO...

Zítkovi příznivci křičeli na soudkyni, vyvedli je. Aktivista k jednání nedorazil

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  8:54

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  8:46

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Dagestánci zadrželi čečenského ministra, Kadyrov zuřil. Nechal ho osvobodit komandem

19. dubna 2024  8:42

V ruském Dagestánu byl kvůli řízení v opilosti zadržen čečenský ministr pro mimořádné situace...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...