Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čína i dalajlama pletichaří před ztečí o převtělení, válčí o osud Tibetu

  17:14aktualizováno  17:14
Rozhodující bitva o Tibet se blíží a exilová tibetská vláda i Peking začínají chřestit zbraněmi. Čína do boje nasadila falešného pančenlamu i podlé zákony. Dalajlama vyrukoval s oddělením politické funkce i tvrzením, že už se nepřevtělí. Ve skryté válce nejde o nic menšího než o osud Tibeťanů.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se snaží, aby Čína nezneužila jeho další převtělení k ovládnutí Tibetu. | foto: Profimedia.cz

Ještě na začátku roku by si asi jen člověk s vytříbeným smyslem pro ironii uměl představit, že buddhistickým tradicemi svázaný dalajlama bude progresivní Čínu poučovat o flexibilitě. Tibetský duchovní vůdce přitom říši středu letos vyškolil hned dvakrát.

V březnu vyrukoval s tím, že po 369 letech zruší systém, který z dalajlamy činí duchovního i politického vůdce Tibetu. V dubnu bylo jasné, že se ve funkci premiéra politických úkolů ujme dvaačtyřicetiletý právník z Harvardu Lozang Sanggjä a v srpnu on i jeho šestičlenný kabinet složil přísahu.

Dalajlama tím v pravý čas posílil úřad premiéra. Lozang Sanggjä se sice nikdy nenadechl řídkého tibetského vzduchu ani nerozjímal u modlitebních mlýnků ve stínu hlavních tibetských svatyň, ale jeho role bude důležitá ve chvíli, kdy se dalajlama převtělí do malého chlapce, jenž se teprve bude učit vládnout.

Čína demokracii slibuje, dalajlama ji přináší

Kromě toho vzal dalajlama Číně z úst důležitou výtku, že zastává politickou funkci a navíc bude mít jeho rozhodnutí zajímavý dopad pro Tibeťany. "Jeho demokratizační strategie velmi rezonuje v Tibetu, protože Číňané stále slibují demokracii, ale dosud ji nezavedli," podotkl Robert Barnett z Kolumbijské univerzity.

Fotogalerie

Čína své rozhořčení netajila. Sanggjäe označil stranický tisk za teroristu, který je přichystaný vládnout a celou exilovou vládu počastoval obvyklými narážkami o separatistické politické klice, která zradila domovinu a postrádá jakoukoli legitimitu.

Po politické lekci uštědřil v září tibetský duchovní čínským komunistickým papalášům i lekci z teologie. Po poradě s nejvyššími duchovními vydal prohlášení o čtyřech tisících slovech, ve kterém překvapil myšlenkou, že by se vůbec nemusel převtělit.

Dalajlama Číně vzal trumf s falešnou reinkarnací

"Až mi bude kolem devadesátky, poradím se s nejvyššími lámy tibetské buddhistické tradice, tibetským lidem a dalšími, kteří vyznávají tibetský buddhismus a znovu zvážím, zda bude institut dalajlamy pokračovat nebo ne," stojí v prohlášení Tändzina Gjamcchoa, který v červenci oslavil 76. narozeniny.

Čachry s dalajlamovou reinkarnací jsou přitom hlavním trumfem Pekingu, který kvůli pletichám s převtělováním nejvyšší tibetských lámů v roce 2007 dokonce vydal zákon, podle něhož musí státní úřad pro náboženské otázky schvalovat všechny reinkarnace důležitých duchovních, včetně dalajlamy.

Vztahy Tibetu a Číny v budoucnu

Podle odborníků nelze očekávat, že by se vztah Číny k Tibetu v následujících letech zásadně měnil. Tibet je nárazníkovou zónou proti Indii a oplývá nerostným bohatstvím, proto si ho Čína bude chtít za každou cenu udržet. Naznačil to i budoucí čínský prezident Si Ťin-pching letos v rámci oslav 60. výročí obsazení Tibetu pochválil úřady za boj se separatistickými a sabotážními dalajlamovy skupiny.

Peking ale možná nálady v Tibetu odhaduje zcela špatně. Domnívá se, že po dalajlamově smrti celé hnutí ztratí na síle. Mladí Tibeťané se však radikalizují a právě dalajlamova autorita a jeho prosazování nenásilné cesty je drží na uzdě. Z Tibetu se ozývají hlasy, že se po jeho smrti klidně může strhnout povstání.

"Víceméně tím řekli, že čekají na mojí smrt a pak sami vyberou 15. dalajlamu," napsal duchovní v prohlášení a přesně tím vystihl záměr Pekingu, který z dalajlamy nikdy nesejmul vlastní nálepku separatisty, jenž usiluje o odtržení Tibetu.

Po smrti potížisty chtěl Peking uplatnit model, který už vyzkoušel na postavě druhého nejvyššího duchovního - pančenlamy. Hoch, kterého vybral jako reinkarnaci dalajlama, záhadně zmizel a Čína vybrala svého pančenlamu, kterého papaláši drilují komunistickou mantrou v pekingských kuloárech. (příběh pančenlamy čtěte zde)

Dalajlamovo prohlášení zahnalo komunistické bosse do kouta a ti teď na všechny strany dští síru. "Titul dalajlamy propůjčuje centrální vláda, jinak je nelegální," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Chung Lej s tím, že mezi zvyklosti při reinkarnaci nepatří, aby dalajlama rozpoznal svého nástupce.

Tah s pančenlamou zklamal, plán B chybí

Teď to vypadá, že Čína nemá variantu B. Obzvlášť, když zklamal její plán zvýšit vážnost svého pančenlamy tím, že ho straníci pošlou do renomovaného kláštera, aby získal mnišské dovednosti a vydobyl si mezi buddhisty vážnost.

Pančenlama, který se také podílí na výběru dalšího dalajlamy, sice do kláštera Labrang na samé hraně tibetské plošiny dorazil, ale setkal se s naprosto chladným příjetím. Místo několika týdnů až měsíců zůstal mezi klášterními zdmi jen pět dní a pak potupně odešel.

Pro čínské předáky zvyklé všechno řešit zákulisními mocenskými tahy bylo opět hořkým zjištěním, že s vírou Tibeťanů nic nezmohou. I když znají pravého pančenlamu pouze z fotky, kdy mu bylo pět let, jejich srdce tluče pro něj. A v čínských stranických sekretariátech dobře ví, že to s dalajlamou bude stejné.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz