Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Technik FBI donášel Číňanům, za cenné informace mu zaplatili prostitutky

  12:58aktualizováno  12:58
Americká FBI ve svých řadách objevila čínského špiona. Joey Chun, který 19 let pracoval jako technik na pobočce federálního úřadu v New Yorku, přiznal, že se od roku 2011 řídil instrukcemi jistého čínského představitele. Za citlivé informace z FBI prý dostával od Číňanů peníze, platili mu také prostitutky nebo hotely.

Kun Shan Chun alias Joey Chun je obviněný, že z FBI vynášel informace (1. srpna 2016). | foto: AP

Kun Shan Chun, známý jako Joey Chun, byl zatčen letos v březnu při tajné operaci FBI a v pondělí stanul před soudem v New Yorku. Podle obžaloby se přiznal k poskytování „citlivých“ informací z FBI lidem s konexemi na čínskou vládu.

Chun, který se narodil v čínském Kuang-tungu a v roce 1985 získal americké občanství, pracoval v technickém oddělení newyorské pobočky FBI od roku 1997. Rok poté obdržel prověrku na přísně tajné.

Vyzvědačství má v Číně tradici. Proč by Česko mělo být výjimkou?

Obžaloba tvrdí, že 46letý muž několik let zamlčoval své kontakty v zahraničí. V roce 2011 během Chunovy dovolené v Evropě ho kontaktoval čínský představitel, který se ho vyptával na jeho práci pro tajnou službu. Chun mu prozradil citlivé informace zevnitř FBI včetně identity a cestovního plánu jednoho agenta.

S dotyčným Číňanem Chun udržoval spojení i nadále a žádostem o informace několikrát vyhověl, tvrdí prokuratura. V roce 2013 mu poslal kopii organizačního schématu FBI a loni i fotografie dokumentů o sledovacích technologiích používaných americkou tajnou službou.

Čínští přátelé mi platí prostitutky a hotely, vykládal agentovi FBI

Kromě toho se Chun pokoušel přesvědčit kolegu z FBI, aby mu poskytl důvěrné informace, za něž by mu Číňané zaplatili. To už však byl na něj nasazený tajný agent. Podle obžaloby Chun řekl agentovi FBI, že mu jeho čínští přátelé při pobytech v Číně občas platí prostitutky a hotely.

Chun se provinil také uváděním nepravdivých prohlášeních do bezpečnostních formulářů FBI, aby svoje styky se „zahraničními kontakty“ zakryl. Podle agentury Reuters byl on i jeho někteří příbuzní spříznění s čínským výrobcem tiskáren Zhuhai Kolion Technology Company Ltd. Tato společnost je údajně napojená na čínskou vládu.

Agenti FBI už nikdy nesmí platit za sex, jinak přijdou o práci

Newyorská státní zástupkyně Preet Bharara uvedla, že Chun svou prací pro zahraniční rozvědku jako Američan „zradil náš národ“. „A když je pachatelem zaměstnanec FBI, stejně jako Kun Shan Chun, je hrozba a zrada mnohem vážnější,“ uvedla.

Chun se vyšetřovatelům přiznal, že působil jako čínský agent a byl v kontaktu s lidmi, o nichž věděl, že jsou napojení na čínskou vládu. „V té době jsem věděl, že jednám špatně, a omlouvám se za své činy,“ prohlásil. Podle Reuters také uvedl, že ke spolupráci s Číňany ho tlačili rodiče, protože sami jsou investoři Kolionu.

„Pravda je taková, že pan Chun miluje Spojené státy a nikdy nezamýšlel jim způsobit jakoukoli újmu,“ tvrdí obhájce Jonathan Marvinny.

Chunovi hrozilo až 10 let za mřížemi. Avšak obhájce se státní zástupkyní uzavřeli dohodu, že trest ve výši od 21 do 27 měsíců bude dostačující. Chun se zavázal, že proti nižšímu rozsudku než 27 měsíců se neodvolá. Nyní je po zaplacení kauce na svobodě. Verdikt nad ním vynese soud v New Yorku 2. prosince.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Najdete na iDNES.cz