Čínská vesmírná loď Šen-čou-5 zahájila sestup do atmosféry kolem půlnoci SELČ.
Přístroje nejprve nastavily údaje potřebné pro přistání. Pak se od lodi oddělil návratový modul.
"Očekává se, že přistane v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko během dvaceti minut," oznámila čínská agentura Xinhua.
Po chvíli napětí, kdy loď zdolávala atmosféru, se zjevila na obloze. Modul se snášel k zemi pomocí padáku.
Tchajkonaut Jang Li-wej, jak je první Číňan ve vesmíru nazýván, hlásil, že je v pořádku.
Během několika dalších minut kosmická loď dosedla. Podle čínské státní televize se k ní okamžitě vydalo na pomoc pět vrtulníků se záchrannými týmy.
DÁLE ČTĚTE |
MULTIMÉDIA |
Čína vyslala poprvé do kosmu člověka - Čína se v kosmu uvedla písní komunistů
- Čína tutlá prvního tchajkonauta |
VŠE O LETU START RAKETY |
Čínská vláda prostřednictvím premiéra telefonicky bezprostředně po přistání pogratulovala Jang Li-wejovi k bezpečnému návratu na Zemi. Tchajkonauta nyní čekají fyzické testy.
Modul kroužil nad Zemí od středečního rána. Planetu obletěl za více než 21 hodin celkem čtrnáctkrát. Řídící letové středisko v Pekingu označilo historickou misi za úspěšnou.
Čína chce do dvou let znovu do kosmu
Čína má v plánu vyslat dalšího kosmonauta do vesmíru za rok až za dva.
Ředitel vědeckého oddělení čínské kosmické agentury Sie Ming-pchao dnes uvedl, že nejdříve musejí být vyhodnoceny zkušenosti z letu modulu Šen-čou- 5.
Čína se na konstrukci vesmírné lodi na bázi technologie ruského Sojuzu mnohé naučila a nyní je "mnohem pokročilejší", uvedl Sie. "Rusko a Sovětský svaz byly z tohoto hlediska našimi učiteli," dodal.
Sie zdůraznil, že pro Čínu je důležitý nezávislý vývoj vesmírné technologie, ale jeho země je údajně připravena i na mezinárodní spolupráci. Jako bezprostřední plány Číny uvedl řešení problému pobytu kosmonautů ve volném kosmickém prostoru,
setkávání vesmírných lodí ve vesmíru a vývoj vesmírné laboratoře a malé kosmické stanice.
"Úspěšná mise Šen-čou-5 je jen prvním krokem čínského vesmírného programu," doplnil "muž číslo dvě" čínské kosmické agentury, Čang Čchin-wej bez dalšího upřesnění.
Skupina, která našla místo přistání prvního čínského kosmonauta, odnáší hrdinu do vrtulníku. (16. října 2003) |
První čínská kosmická loď s lidskou posádkou se vrátila na Zemi. Přistála podle plánu po čtrnácti obletech planety na severu Číny v oblasti Vnitřní Mongolsko. (16. října 2003) |
Ihned po otevření přistávacího modulu ukazoval kosmonaut, že celý let i přistání proběhl bez komplikací. (16. října 2003) |