Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sinolog: Číňané jsou větší patrioti než Rusové, hanobení vlajek nerozumí

  19:58aktualizováno  19:58
Poničení státních symbolů by lidé v Číně vnímali skoro jako pokus o převrat. V rozhovoru pro iDNES.cz to v reakci na pomalování čínských vlajek v centru Prahy uvedl sinolog Martin Kříž. Čínský prezident Si Ťin-pching, který do Česka dorazí v pondělí odpoledne, podle něj v nejlidnatější zemi světa drží moc pevně v rukou.

Číňanky vítaly loni v říjnu v Londýně prezidenta Si Ťin-pchinga. | foto: Profimedia.cz

Jaký je prezident Si Ťin-pching? Řadí se spíše ke konzervativním čínským politikům nebo k liberálům?
Současný prezident udělal během svého poměrně krátkého funkčního období eskamotérský veletoč. Zpočátku se při vnitrostranickém boji o upevňování pozic stavěl na stranu progresivistů a vystupoval proti zastáncům tvrdé linie, tradicionalismu a přísných pořádku. Za poslední rok ale začal čím dál více prosazovat poměrně konzervativní politickou linii. Moc drží pevně v rukou.

Občasné neurčité liberální proklamace při veřejných vystoupeních jsou vzápětí silně kompenzovány sevřenou vlasteneckou rétorikou. V praxi to znamená kontrolu digitální komunikace a vnucení autocenzury rodící se kulturní frontě střední třídy i médiím jako celku. Jeho boj proti korupci na všech úrovních státního aparátu přináší první výsledky a sociální programy pro nejchudší obyvatelstvo jsou, když už nic, tak alespoň jasně deklarovány. Popularita současného prezidenta pomalu ale jistě postupně roste u většiny obyvatelstva.

Martin Kříž

Vystudoval sinologii na Filozofické fakultě UK v Praze. Provozuje web www.cinsky.cz. Vedle překladatelství nabízí i poradenství, jak se efektivně prezentovat v Číně.

Sinolog Martin Kříž

Jak moc je tedy v Číně oblíbený?
Obliba prezidenta mezi svými spoluobčany pohybuje na stupnici neutrální až oblíbený. Obecně lze ale říci, že drtivou většinu Číňanů politika vůbec nezajímá. Myšlenka občanské společnosti je naprosto nový a nevyzkoušený koncept. Číňané běžně nemají pocit, že mohou cokoliv sami ovlivňovat, a tak se o to pokouší pouze lidé z různých okrajů společnosti, ať toho či onoho spektra.

Jak velký význam má návštěva čínského prezidenta v České republice?
Kromě zainteresovaných specialistů většina Číňanů neví přesně, kde Česká republika leží. Asi tak jako většina Čechů není schopna vyjmenovat ani jednu z deseti čínských provincií a jejich hlavní města, v každé z nich přitom žije více než 50 milionů obyvatel. Většina lidí by také nedokázala uvést víc než tři libovolná čínská pětimilionová města zpaměti, když nepočítáme Peking, Kanton nebo Šanghaj.

Číňané vnímají Českou republiku převážně jako součást Evropy a pouze do té míry je významná jak pro průmyslové a investiční skupiny, tak i pro většinu čínských institucí a jejich součástí. Je zde tedy velký prostor pro vzájemnou kulturní práci pro politiky obou zemí a pro osvětu. Ale také imperativ pro nás, proč se držet pevně za evropské hodnoty.

Začne být Česko v Evropě vnímáno jako strategický partner Číny?
Ano, to je velmi pravděpodobné.

Poškození vlajek si běžný Číňan nedokáže představit

Jak budou Číňané vnímat poškozování jejich vlajek po Praze?
Něco takového si běžný Číňan ve své zemi nedokáže představit. Jestli my považujeme Rusy za patrioty, případně za nacionalisty, pak když pomyslnou hodnotu vynásobíme deseti, dojdeme k tomu, jak Číňané vnímají státní insignie a vlastenecké hodnoty.

Fotogalerie

To, že existuje určitá umírněná opozice, která může veřejně tímto způsobem projevit názor, je pro většinu Asiatů obtížně představitelné a z jejich hlediska blízké pokusu o revoluci nebo blížícímu se státnímu převratu v zemi. Veřejný pořádek je v Asii většinou těsně spojen se schopností vlády podobným incidentům předcházet. Pokud se dostanou tyto zprávy do širších čínských médií, a i to bude jistě zajímavé sledovat, mohou výrazně ovlivnit vnímání česko-čínského partnerství.

Do Prahy míří strýček Si, ctižádostivý chemik, jenž dospíval v jeskyni

Prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík prohlásil, že vítání návštěv politiků pomocí billboardů a dalších reklam je v Asii tradice (více čtěte zde). Jak přesně takové uvítání vypadá?
Tradice rozvěšovat lampiony, vítací nápisy, vlajky, dále světelná show, případně vojenská přehlídka nebo ohňostroj jsou důležité propriety státní pohostinnosti. Dělá se to nejen v Asii, ale koneckonců i v jiných zemích přímo v srdci Evropy, které očekávají pro ně významnou asijskou návštěvu. Česká republika v tomto není výjimkou. Nehledě na to, že ještě před pár staletími se něco podobného dělalo v Evropě naprosto běžně. Není nám to tedy nikterak cizí.

Dá se odhadnout, o co se nyní Čína ve světě snaží?
Čínský ekonomický model v posledních letech zažívá zpomalení a vyčerpání. Proces transformace ekonomiky z Číny jakožto dílny světa orientované na export si hledá nové cesty. Při poklesu různých úrokových sazeb bank je jedním ze způsobů, jak udržet v chodu ekonomiku a zajistit prosperitu a sociální smír, podpora spotřeby obyvatelstva, vnitrostátní kontrola přerozdělování a boj proti korupci. To ale nestačí, jak se ukazuje. A tak dalším esem z rukávu jsou opatření na podporu zahraničních investic do strategických odvětví a technologií.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz