Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu tibetštiny.

Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu tibetštiny. | foto: Free Tibet

Čína chce ve školách zrušit tibetštinu, tisíce studentů vyšly do ulic

  • 61
Mezi studenty v čínských městech s početnou tibetskou menšinou se rozšířila zpráva, že Peking hodlá zrušit výuku tibetštiny na základních školách. I když ministerstvo školství vyhlášku ještě oficiálně nezveřejnilo, ulicemi už pochodovaly tisíce studentů a skandovaly: "Svobodu pro náš jazyk."

Tibetské studenty rozlítila vyhláška, která zakazuje výuku tibetštiny na základních školách. Na středních a vysokých školách pak podle listu The Times jazyk Tibeťanů nadále nebude součástí osnov a budou se ho moci učit jen dobrovolně. Ze tříd by měly zmizet i tibetské učebnice.

V Tibetské autonomní oblasti a v přilehlých provinciích, které Peking po roce 1949 od Tibetu odřízl, se přitom oficiálně smí hovořit oběma jazyky. Ministerstvo hlásá, že chce novým opatřením usnadnit začlenění etnických menšin do většinové společnosti.

Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu Tibetštiny

Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu tibetštiny.

Studenti ho ale považují za útok na tibetskou kulturu, kterou hodlají za každou cenu bránit. Protesty se tak lavinovitě šíří po náhorní plošině a v ulicích se podle aktivistů z organizace Free Tibet objevují i dvanáctiletí žáci v uniformách.

Protesty se šíří tibetskými oblastmi

Protesty propukly v pondělí v Rebgongu, kudy prošly stovky studentů. V rukách přitom třímali transparenty s nápisy "Rovnost lidí, svoboda jazyka". Po pár hodinách policie klidný pochod rozpustila. Už ve středu se ale protestovalo ve městě Chabcha v provincii Čching-chaj.

Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu Tibetštiny

Studenti v uniformách vyšli do ulic na podporu tibetštiny.

U místní prefektury asi dvě tisícovky studentů ze tří škol skandovaly: "Chceme svobodu pro tibetský jazyk." Jiskra protestů přeskočila i do Guola. Hned druhý den několik škol navštívil provinční guvernér a snažil se novou vládní politiku vysvětlit.

Od března 2008, kdy ve Lhase a dalších tibetských městech propukly násilné nepokoje proti čínské nadvládě, utahuje Peking kolem Tibeťanů smyčku. Soustavně zatýká tibetské obchodníky, zpěváky i další prominenty. Tibetskou metropoli Lhasu soustavně kolonizují čínští obchodníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video