Čína poprvé úspěšně otestovala vlastní bezpilotní letoun, který nelze zachytit...

Čína poprvé úspěšně otestovala vlastní bezpilotní letoun, který nelze zachytit radary. | foto: v.ifeng.com

Čína poprvé otestovala neviditelný dron. Je to bratranec amerického B-2

  • 89
Čína poprvé úspěšně otestovala vlastní bezpilotní letoun, který nelze zachytit radary. První dvacetiminutový zkušební let stroj absolvoval v oblasti města Čcheng-tu na jihozápadě země.

Letoun, který dostal název "Ostrý meč", je vyvrcholením mnohaletého vývoje, jemuž předcházelo zkonstruování neviditelných stíhaček J-20 a J-31. "Úspěšný let ukázal, že Čína znovu zmenšila svůj odstup od západních leteckých velmocí," napsal státní deník China Daily.

B-2 Spirit

Northrop Grumman B-2 Spirit je americký bombardér, využívající technologii stealth Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se však díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.

Zdroj: Wikipedia

Na prvních záběrech je vidět přistání v podstatě zmenšená verze amerického bombardéru B-2.

Podle deníku byl letoun navrhnut a vyroben pod patronací Aviation Industry Corp. of China, což je největší výrobce letecké techniky v Číně. I přes velké pokroky ve vývoji moderní techniky zahraniční armádní experti předpokládají, že první stroje se do ostré provozu nedostanou dříve než v roce 2018.

Čína v patách Západu?

I přesto však Čína úspěšným testem neviditelného bezpilotního stroje už nyní vstoupila do malého elitního klubu zemí, mezi něž patří Spojené státy, Izrael, Francie a Velká Británie, které posouvají technologické hranice nepilotovaných letounů.

Bezpilotní letouny přitom byly nedávno důvodem sporu mezi Čínou a Japonskem. Ty se již mnoho let hádají o sporné souostroví Senkaku (více o sporu čtěte zde). Na sklonku října se pak nad souostrovím objevil čínský bezpilotní letoun. Na to Japonsko reagovalo rázně a Čínu varovalo, že příště podobné provokace nebude tolerovat a letoun sestřelí, píše server japantimes.co.jp. Čínské úřady však odpověděly ještě rázněji: "Pokud to uděláte, bude to válečný akt."

Čína se na zbrojním poli v posledních letech patrně rozhodla vydat cestou "soběstačnosti". Dovážet co nejméně, vyrábět moderní zbraňové systémy sama a co nejvíce prodávat do zahraničí. Zatímco v letech 2002 až 2006 byla podle údajů nezávislého výzkumného institutu SIPRI Čína největším světovým dovozcem konvenčních zbraní, v letech 2007 až 2011 se situace změnila a Peking "spadl" až na čtvrtou příčku za Indii, Jižní Koreu a Pákistán. Paradoxně se však při výrobě vlastních zbraní v mnoha případech až příliš inspiruje v bojové technice západních mocností (více o čínských "dvojčatech" moderních armádních strojů čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue