Na nový typ ptačí chřipky zemřelo v Číně už 22 lidí.

Na nový typ ptačí chřipky zemřelo v Číně už 22 lidí. | foto: Profimedia.cz

Čínské úřady radí, jak na novou chřipku. Bylinkami či masáží obličeje

  • 2
Tváří v tvář nové nákaze viru H7N9, tedy nového kmenu ptačí chřipky, přišly čínské úřady s překvapivou radou pro občany. Chřipce se mají bránit s pomocí tradiční bylinné medicíny a masáží obličeje. Na nákazu mezitím zemřel další člověk, celková bilance se tak zastavila na osmi mrtvých a 28 nakažených.

Jednou z prvních provincií, která se rozhodla s řáděním nového typu chřipky bojovat, je Ťiang-su, jenž se nachází severně od Šanghaje, kde je hlášeno nejvíce případů nákazy virem H7N9. Na webových stránkách tamních úřadů se objevila výzva, aby obyvatelé spoléhali na sílu tradiční čínské medicíny založené na odvarech z bambusových listů, lékořice a dalších bylinek.

Čína a H7N9

V úterý si virus ptačí chřipky H7N9 vyžádal další oběť. Celková bilance tak podle čínských médií činí osm mrtvých a 28 nakažených. Naprostá většina onemocnění je hlášena z východočínské Šanghaje, kde byly také v březnu zaregistrovány historicky první známé případy nákazy člověka tímto virem. Úřady zatím nemají potvrzeno podezření, že se virus přenáší z člověka na člověka. Čínské úřady už z preventivních důvodů sáhly po vybíjení drůbeže v šanghajském regionu (více čtěte zde).

Zdroj: ČTK

Nejvíce však lidé slyší na léčivé účinky borytu barvířského, který má údajně zabránit možné nákaze chřipkou a jenž se v minulosti používal mimo jiné jako textilní barvivo. Jen několik dní po zveřejnění těchto rad zažívali prodejci tradičních bylinek nával zákazníků. V současné době je boryt zcela nedostupný. Nedaleký region Nan-ťing na obrovský zájem o léčivou bylinu reagoval nařízením, které zakazuje její nepřiměřené zdražování.

Provincie Kan-su reagovala na sérii úmrtí spojených s virem H7N9 po svém. Lidem z regionu radí, že na chřipku nejlépe platí intenzivní masáže obličejových akupunkturních bodů. Jakékoli odkazy na studie, které by možné léčebné účinky těchto metod ve spojení s chřipkou potvrdily, však úřady neuvádí.

Víra v léčebné účinky horkého náboje z borytu barvířského "pomáhala" mnoha Číňanům v minulosti už mnohokrát. V rámci prevence ho používali v roce 2003 při boji se SARS, o několik let později pak také k léčbě prasečí chřipky H1N1 a ptačí chřipky H5N1.

Nápoj z borytu však běžně pomáhá zejména při běžné formě chřipky. "Během prvních 24 hodin nákazy běžnou chřipkou dokáže zkrotit její projevy," uvedl pro server washingtonpost.com Jang Li-tcheng z lékařské fakulty univerzity v Kuang-čou. Účinky na nový virus H7N9 jsou však podle Li-tchenga neprokazatelné, a rady úřadů tak považuje za nezodpovědné.

Světová zdravotnická organizace (WHO) pochybnosti ohledně léčebných účinků borytu potvrzuje, i když v mnohem diplomatičtějším tónem. "Hlavní doporučení vycházející z našich směrnic pro léčbu chřipky je podání inhibitoru neuraminidázy (antivirotikum užívané pro léčbu běžných typů chřipky, pozn. red.)," uvedl mluvčí organizace Gregory Hartl a dodal, že WHO nemá dost důkazů léčebných účinků tradiční medicíny.

Odborníci se shodují, že základem v boji s nákazou novým chřipkovým kmenem je prevence. Lidé by proto měli dbát na mytí rukou a dostatečnou tepelnou úpravu masa. Pomůže také zdravý životní styl a dostatek pohybu a cvičení.

Na SARS octem, na radiaci solí

Současné "babské" rady čínských úřadů dávají vzpomenout na podobné netradiční léčebné postupy Číňanů při minulých plošných nákazách a nebezpečích.

Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 se například mezi lidmi rozšířila fáma, že je před případným ozářením ochrání zvýšená konzumace jodizované soli. Na první pohled se jednalo o absolutní hloupost, experti však následně uznali, že by sůl teoreticky pomoct mohla. Jedním dechem však dodávali, že potřebné množství soli pro zvýšení ochrany před ozářením by člověka dříve zabilo.

Rok 2003 byl zase ve znamení šíření smrtícího viru SARS. Mnoho Číňanů s ním bojovalo, mimo pití tradičního borytu, také naordinování zvýšené dávky octa, který je údajně dobrou prevencí respiračních onemocnění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video