Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čilý Fidel Castro v teplákovce představil své tisícistránkové memoáry

  10:32aktualizováno  10:32
Po dlouhých deseti měsících se na veřejnosti opět objevil vůdce kubánské revoluce Fidel Castro. Před vybraným obecenstvem představil své rozsáhlé paměti. Na záběrech státní televize působil čile, svým posluchačům údajně vydržel přednášet dlouhých šest hodin.

Castro na záběrech kubánské státní televize působí uvolněně, směje se a emotivně rozkládá rukama. Na sobě má tmavou teplákovou soupravu a modré triko. Televize odvysílala pouze obrazový záznam konference, takže nebylo slyšet, co legendární karibský revolucionář říká.

Jeho slova zprostředkoval divákům moderátor. "Příležitosti musím využít nyní, protože vzpomínky blednou," prohlásil prý pětaosmdesátiletý Fidel na představení dvousvazkových pamětí o celkovém rozsahu tisíc stran, které pokrývají jeho život od dětství až do začátku kubánské revoluce v roce 1958. Kniha je založena na rozhovorech s novinářkou Katiuskou Blanco.

Podle deníku Granma se Castro na představení knihy vyjádřil k řadě témat: návštěvám zahraničních politiků, událostem ve světě i technologickému pokroku. "Naší povinností je až do poslední chvíle bojovat za naši zemi, naši planetu a humanismus," poučil naslouchající publikum.

Castro se od svého odchodu z prezidentské funkce v roce 2006, ve které ho nahradil jeho mladší bratr Raúl, drží v ústraní. Naposledy se na veřejnosti objevil na sjezdu komunistické strany loni v dubnu. Kubánci si ale občas mohou přečíst jeho názory zveřejňované ve státních novinách.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz