Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cikrt zveřejnil na webu nové důkazy ke kauze Diag Human

  15:46aktualizováno  31. března 14:24
Novinář a mluvčí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka Tomáš Cikrt zřídil webové stránky věnované kauze Diag Human. Ve středu na něm zveřejnil dokumenty, které podle něj zásadně ovlivní celou kauzu. Jde o výpovědi dvou představitelů ze společnosti Novo Nordisk, se kterou prý spolupracovala společnost Diag Human.

Tomáš Cikrt při natáčení pořadu pro Radio Classic | foto: MF DNES

"Dokument není nový, ale veřejnost neměla možnost jej číst," vysvětlil Tomáš Cikrt, proč list vyvěsil. Dodal, že rozhodci jej při verdiktu vyplatit společnosti Diag Human na 10 miliard korun nebrali v potaz.

"Diag Human založil žalobu na tom, že jakýsi dopis ministra Martina Bojara vedl ke ztrátě jeho zisku. Stát se brání, že to není pravda. To, co jsem tam pověsil, je klíčové svědectví od dvou důležitých lidí ze společnosti Novo Nordisk. Důvody, proč jejich společnost rozvázala spolupráci s Diag Human, jsou jiné, než stojí v dopise ministra Bojara a stát tedy za jejich ztrátu nemůže," vysvětluje Cikrt.

Advokát společnosti Diag Human Jan Kalvoda však vidí věci jinak. "Rozhodci dokument, o kterém mluví pan Cikrt, nevzali v potaz v tom smyslu, že svědectví prostudovali a shledali, že byla získána nezákonným způsobem," uvedl pro iDNES.cz Kalvoda.

"Pan Cikrt jen těží z mediálních předsudků, jež pomáhal budovat, a z neznalosti reálií kauzy. Jeden ze svědků, pan Larsen, svědčil ve prospěch státu za konzultační odměnu a vyúčtoval celkem tři verze výpovědi, než byl vyslýchající spokojen. Účet zněl 70 tisíc korun, které komise zaplatila jako náklad. Pan Jensen svoji výpověď dne 7. ledna 2005 písemně odvolal. Je k dispozici, i panu Cikrtovi," dodal.

Nově zveřejněné důkazy najdete zde

Podle výpovědi obou představitelů skončila spolupráce mezi firmami kvůli dluhům společnosti Diag Human. Byly to také nové záměry Novo Nordisku a bylo to i rozšiřování Novo Nordisku, který už si zakládal své pobočky a agentskou či zastupující firmu Diag Human nepotřeboval.

Dokumenty související s kauzou dostává Cikrt elektronicky a postupně je zveřejňuje. "Spousty věcí si dnes už nikdo nespojí, protože kauza se už vleče dvacet let. Je ale důležité, aby to někde bylo," míní Cikrt.

Lidé jako kontroloři

"Spor je veden dlouho jen proto, že stát nebyl na začátku dobře hájen," dodává. Zveřejnění všech dostupných dokumentů je podle Cikrta jedním z důležitých kroků, které by měly kauzu posunout.

"Ke kauze by se měly zveřejnit všechny dokumenty. Ať je veřejnost zná a může si vytvořit vlastní úsudek. Bude to pod veřejnou kontrolou, protože se nejedná jen o otázky právní, ale i o otázky zdravého rozumu," míní Cikrt.

Advokát společnosti Diag Human se proti Cikrtovým prohlášením ohradil a označil je za nepovedený žert.

"Pan Cikrt jen žertuje a provozuje PR pro neznámé osoby, zainteresované na sporu. Doufám, že na své náklady. Ví totiž bezpečně, že věci stojí jinak, než objevuje po dvanácté," uvedl Kalvoda.

"Jedná se o sedm let staré a dávno vyvrácené 'důkazy', které byly i podle rozhodců získány nezákonným způsobem. Pan Cikrt to velmi dobře ví a z výsledků práce takzvané parlamentní vyšetřovací komise si v minulosti sám mnohokrát dělal legraci. Vše následující je doloženo dokumenty vyšetřovací komise, jež máme k dispozici," dodal Kalvoda.

Kauza Diag Human nyní stojí. Rozhodčí řízení není ukončeno, protože není ustanoven přezkumný senát. Podle zákona o rozhodčím řízení chybí verdikt městského soudu, který musí rozhodnout, zda bude rozhodcem Petr Kužel, nebo Jiří Schwarz. Jediným platným členem přezkumného rozhodčího senátu je v této chvíli právník Milan Kindl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz