Farář Josef Pospíšil před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Farář Josef Pospíšil před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Farář z Číhoště stále pátrá po křížku, který se zázračně hýbal

  • 111
Tvrdý zásah komunistů v padesátých letech proslavil venkovský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti v republice i daleko za hranicemi země. Už 20 let v kostele působí páter Josef Pospíšil. Je dalším z nástupců umučeného pátera Josefa Toufara. A stále pátrá po tajemném křížku z roku 1949.

V roce 1998 se v číhošťském kostele nečekaně objevil kříž na okně. "Bylo jedenáctého prosince, přesně 49 let po začátku číhošťských událostí. Venku leželo čtyřicet centimetrů sněhu, bylo mrazivé počasí. Tehdejší biskup a nynější kardinál Dominik Duka zde světil kamenný oltář. Ženy připravovaly ve farní kuchyni občerstvení. A najednou se tam na zamrzlém kuchyňském okně objevil kříž," uvedl Josef Pospíšil.

"Sám biskup Dominik Duka řekl: Je to zajímavé. Viděl to i tehdejší starosta Číhoště," vzpomíná kněz.

Josef Pospíšil působí v Číhošti už dvacet let a celou tu dobu pátrá po křížku, který se v roce 1949 zázračně pohnul.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti visí přesná kopie kříže, který v

"Obrátil jsem se na ministerstvo vnitra a policii. Bylo mi odpovězeno, že křížek není. Jenže v archivech se našel dokument, podle něhož byl křížek z Číhoště odvezen. Slyšel jsem, že ve skladech ještě nemají roztříděno všechno, co bylo v padesátých letech sebráno," popsal páter.

Podle Pospíšila má kříž na faře v Číhošti stále svou věrnou kopii. "Byl stejný jako ten, co tu máme teď. Je na oltáři od té doby, co ten původní sebrali," uvedl páter.

Číhošťský zázrak

V listopadu roku 1998, po téměř padesáti letech justice odsoudila vyšetřovatele faráře Josefa Toufara. Ten v roce 1950 zemřel na následky bití a mučení kvůli kauze takzvaného číhošťského zázraku.
Na třetí adventní neděli v roce 1949 se konala v místním kostele mše svatá. Páter Toufar při promluvě řekl: "Zde ve svatostánku je náš Spasitel." Při těchto slovech se začal kříž v kostele pohybovat. Asi po trojím pohybu zůstal otočen ke kazatelně a nakloněn.
Událost posloužila komunistické moci jako záminka k tažení proti římskokatolické církvi. Mužem, který podle výroku soudu nese za farářovu smrt vinu, byl Ladislav Mácha - někdejší šéf skupiny vyšetřovatelů StB, kteří na případu pracovali. Soud ho poslal za mříže na pět let (více čtěte zde).

Pospíšil se setkal i s vyšetřovatelem Máchou, který vyslýchal a týral pátera Toufara.

"Chodil jsem na soudní přelíčení s ním. U soudu bylo znát, že se necítil vinen. Před časem zemřel. Nedávno sem přijel autobus z Prahy a jedna paní mi před odjezdem povídala, že doktora Máchu znala jako kolegu z ministerstva. Prý se bál pokaždé, když zazvonil telefon," řekl kněz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video