Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Číhošť - střed země a obec, kde se stal „zázrak“ - láká

  13:27aktualizováno  13:27
Do Číhoště u Ledče nad Sázavou míří stále víc návštěvníků. Přijíždějí v autobusech, na kolech, někteří pěšky. Jednak chtějí poznat místo Číhošťského zázraku. A v posledních letech se objevil i druhý důvod. Chtějí se postavit přesně do středu České republiky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, kde se v roce 1949 při promluvě faráře Josefa Toufara pohyboval křížek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odborníci prostředek zaměřili právě v Číhošti. Na místě stojí kamenný památník a altánek.

"Turistů po vyměření středu republiky přibylo. Krajský úřad navíc dělá projekt, podle něhož by tady měla být sto metrů vysoká rozhledna a vzdělávací centrum za peníze z evropských fondů," popsal číhošťský starosta Jiří Novák.

Místní už se smířili s tím, že se jich návštěvníci ptají i na události přelomu 40. a 50. let.

"Špatně se na to vzpomíná, když sem jezdili estébáci. Většinou se tenkrát všechno odehrávalo v noci," zavzpomíná muž žijící v blízkosti číhošťského kostela. Faráře Josefa Toufara, jehož umučili příslušníci StB, si dobře vybavuje.

"Za jeho působení se postavilo tohle oplocení okolo kostela," ukazuje pamětník, jenž si přál zůstat v anonymitě. Na paměť stavby visí na pilíři u vchodu pamětní deska s nápisem: Postavila láska farníků - 1948.

Farář ToufarPáter Toufar také stačil za svého krátkého působení v Číhošti pořádat taneční kurzy pro mládež. Pozval tanečního mistra a ten vyučoval tanci a společenskému chování nejen mladé z Číhoště, ale i z několika dalších okolních obcí.

"Hospoda byla vždycky plná lidí. Měli jsme ho rádi, byl příjemný. Chodil i k lidem domů," popsal muž ze vsi.

Na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století byl tento pamětník na vojně. Pohyby křížku a následné represe ze strany komunistického režimu zažila jeho žena.

Když se zpráva o nenadálých pohybech oltářního kříže roznesla po okolí, mířily do obce proudy lidí z širokého okolí.

"Jenže estébáci obsadili křižovatky a už je sem pak nepouštěli," dodal muž, který dům v blízkosti kostela zdědil po svém příbuzném.

I po "černých" padesátých letech býval podle něj kostel plný lidí. V současnosti jich už chodí méně. "Teď zavítají do našeho kostela spíš starší, mladých tam moc nebývá," pověděl pamětník. Líbil se mu film In nomine patris, který byl fiktivní rekonstrukcí pozadí Číhošťského zázraku. Faráře Toufara v něm hrál Viktor Preiss. "Úplně podle pravdy to ale nebylo," dodal muž.

Kněz Toufar působil v Číhošti od roku 1948. Na třetí adventní neděli v roce 1949 se konala v místním kostele mše svatá. Páter Toufar při promluvě řekl: "Zde ve svatostánku je náš Spasitel."

Při těchto slovech se začal křížek v kostele pohybovat. Asi po trojím pohybu zůstal otočen ke kazatelně a nakloněn. Komunisté později Toufara obvinili, že vše zinscenoval. Kněz zemřel 25. února 1950 na následky krutého mučení ve věznici ve Valdicích.

Vít Tajovský, jenž býval želivským opatem, při soudním líčení svědčil, jak slyšel kněze Toufara z vězení volat: "Mě nebijte. Já jsem to neudělal."

Autoři:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz