Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety z plakátu

  22:32aktualizováno  22:32
Evropská komise chce zakázat veškerou reklamu na tabákové výrobky, později možná i na alkohol. Na první pohled je to krásný a bohulibý záměr. Útočná reklama zasahuje do srdce hlavně děti a dospívající. Vnucuje jim tabák a sklenku jako symbol dospělosti a sexuální rozkoše. Nebude-li této reklamy, méně lidí propadne závislosti, vposledku méně lidí zemře. Je těžké pozvednout hlas proti tomuto názoru, abychom nevyhlíželi jako cynici. Přesto se o to pokusme. Důvodů proti zákazu je totiž víc než pro něj.

- Stát dovoluje něco prodávat, nedovoluje to propagovat. Dostává se tak do podezření, že chce vypadat jako dobrák, ale vysoké spotřební daně si ponechá.

- Zavedené značky, jako je například Marlboro či Ballantines, reklamu nebudou potřebovat. Zůstanou v povědomí spotřebitelů.
Pouze se ztíží vstup na trh novým výrobcům.

- Každý zákaz lze obejít. Stratégové alkoholových a tabákových firem nepochybně najdou účinné způsoby, budou-li je potřebovat.

- Jaký máme pořádek v tom, co smějí a nesmějí "svobodní občané" požívat? Za marihuanu můžete být odsouzeni jako zločinci. Cigarety nebudou smět mít reklamu, jsou však tolerovány už u školních dětí. Alkohol, o jehož účincích se vedou spory, se nesmí nalévat mladistvým, zato se (ještě chvíli ) bude smět propagovat. Vepřové sádlo, prokazatelně škodlivé, smějí jíst už nemluvňata a reklam může mít nekonečně mnoho.

Klad zákazu - méně závislých mladých lidí - je diskutabilní. Čísla o rostoucí spotřebě měkkých drog ukazují, že zakazovat vášeň není účinné. Naopak zápory návrhu Evropské komise jsou silné a nesporné. Neměl by tedy projít, ačkoli vyhlíží tak ušlechtile.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz