Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety podraží v roce 2007

  0:01aktualizováno  0:01
Koncem roku 2007, tedy tři roky po předpokládaném přistoupení ČR k Evropské unii, se na evropskou úroveň zvýší daně za cigarety, dodávky tepla domácnostem či za stavební práce v bytech. Dohodli se na tom ve středu čeští vyjednavači při uzavření dalšího kola přístupových rozhovorů s EU. Daně za jiné výrobky a služby musí být aspoň patnáctiprocentní už ke dni českého vstupu do unie.

Kromě tříletého odkladu u DPH souhlasila unie i s významnou výjimkou, díky níž mají být i po vstupu od placení DPH osvobozeni samostatně výdělečně činní lidé, jejichž roční obrat bude nižší než 1,2 milionu korun.

Dobrou zprávou pro 175 tisíc lidí, kteří pálí slivovici a jiné ovocné destiláty pro osobní spotřebu, je trvalá výjimka ve formě nižší spotřební daně místo předepsaných 235 korun z litru budou nadále platit 90 korun.

S těmito výsledky Česko včera uzavřelo kapitolu "daňová politika", přičemž získalo tři přechodná období a dvě stálé výjimky. "Tato kapitola je pro nás jednou z nejdůležitějších," uvedl český vyjednavač Pavel Telička. Dosažené úlevy mají podle něho významné sociální dopady.

"Pokud jde o DPH na teplo do domácností a na stavební práce pro bydlení, zdůraznili jsme, že jsme připraveni přizpůsobit je právu EU k 31. 12. 2007," uvedl Telička. I po roce 2007 chce česká strana udržet nižší daňové sazby pro výstavbu sociálních bytů.

K nárůstu daní má dojít jednorázově v poslední den roku 2007. Daň za dodávky tepla se zvýší z 5 na 15 procent a podobně vzrostou i daně za stavební práce v domácnosti. Čeští diplomaté souhlasili také s tím, že za tři roky od vstupu do unie se zvýší DPH za cigarety.

Podle nové legislativy unie tato daň nesmí klesnout pod 64 eur (2300 Kč) za 1000 cigaret. "Žádali jsme o odklad na čtyři, výsledkem jsou tři roky," uvedl Telička. Čeští diplomaté nyní očekávají, že budou moci využít nová ustanovení EU pro zdanění cigaret.

V nich se dává některým dnešním členům čas na přizpůsobení daní do roku 2008. Češi usilovali o dočasně nižší DPH pro cigarety jako protiváhu za ústupky u volného pohybu osob, kde Praha přistoupila na omezení. Unie nemá pravomoc stanovit přímé daně, ale určuje minimální sazby pro nepřímé zdanění včetně DPH.

Tyto daně totiž ovlivňují volnou soutěž na vnitřním trhu unie a jejich rozdílná úroveň by mohla být překážkou pro volný pohyb zboží. Po včerejších rozhovorech mají Češi uzavřeno 22 z 31 částí vstupních jednání s EU. Zůstávají tak krok za nejpokročilejším Maďarskem či Kyprem, jež uzavřely 23 kapitol jednání.

Uzavření daňové kapitoly a přiznání přechodných období a výjimek označilo včera za úspěch ministerstvo financí. "Přechodná období umožní postupný přechod na vyšší daně v citlivých oblastech, a chrání tak Česko před cenovými šoky," řekla Hana Heidlerová z ministerstva financí.

Tříleté přechodné období pro zavedení 57procentní spotřební daně z cigaret považuje za kladný výsledek finanční ředitel firmy Reemtsma Richard Vavřík. "Přechodné období je nutné, neboť zdanění cigaret na úroveň obvyklou v EU bude znamenat jejich zdražení zhruba na dvojnásobek," uvedl.

Autoři: ,


ZPRÁVY: Suché Česko vyhlíželo déšť, jeho příchod přinesl zkázu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz