Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety budou odstrašovat

aktualizováno 
Tučné varovné nápisy, vykotlané zahnědlé zuby či kouřením prožrané plíce budou už záhy "zdobit" krabičky cigaret. Evropský parlament schválil unijní nařízení, jímž se mnohonásobně zvětšují a zesilují všechna varování proti zlozvyku kouření. Výrobci musí podle nového nařízení snížit také množství škodlivin v cigaretách.

"Tím se jednou provždy změní způsob prodeje cigaret i způsob, jak veřejnost přijímá kouření. Časy atraktivních balíčků cigaret s neviditelnými zdravotními varováními končí," věří britská europoslankyně Catherine Stihlerová.

Každého, kdo neodolá cigaretě a sáhne po krabičce, budou totiž od 30. září 2002 vítat velké černobílé nápisy jako "Kouření zabíjí", "Kouření může narušit krevní oběh a způsobuje neplodnost" nebo výhrůžné "Kouření může způsobit dlouhou a bolestnou smrt".

Nápisy na přední straně budou apelovat i na lidskou solidaritu. Mají kuřáky varovat, že "kouření způsobuje vám i lidem ve vašem okolí značné škody na zdraví" Varování před poškozením zdraví musí pokrývat aspoň třetinu přední strany krabičky a dvě pětiny zadní strany. Dosud zbývalo na varování zdravotníků jen čtyři až deset procent plochy cigaretových krabiček.

Co více, na zadní straně mohou státy podle svého uvážení nechat tisknout i barevné fotky, ukazující následky kouření: zničené plíce, kouřením poškozená srdce, obrázky mužské impotence a dalších kuřáckých nemocí.

Zejména tento krok pobouřil tabákové koncerny. "Je to trik na upoutání pozornosti. Tenhle druh obrazového popisu by neměl mít místo ve vyspělé společnosti. Je to nechutné a bezcenné cvičení," nechal se slyšet šéf britského sdružení tabákových výrobců John Carlisle.

Tabákové koncerny se navíc musí vzdát lákadel, jimiž otupují obavy zákazníků: nápisy jako "mild", "ultra" nebo "s nízkým obsahem dehtu" skončí také do konce září 2002. Tato slova nesmí napříště obsahovat ani další nápisy nebo značky na krabičkách.

Ještě tři roky mohou tabákoví výrobci vyrábět cigarety s dnešním obsahem škodlivin. Od 1. ledna 2004 však musí značně snížit obsah nikotinu, dehtu a kysličníku uhelnatého ve svých produktech.

Nebudou se moci "odškodnit" ani na vývozu. Do roku 2007 musí přísné normy unie uplatnit i u výrobků, které vyvezou do Asie či Afriky. Už nyní proto vypočítávají, kolik tisíc pracovních míst budou muset zrušit.

V roce 2007 začnou platit všechna tato opatření také v Řecku, které dostalo na jejich zavedení odklad - místní kuřáci jsou zatím zvyklí jen na silný tabák.
Omezení unie nechtějí výrobci čelit jen slovy. Rakouský monopol Austria Tabak už ohlásil, že se chce bránit i soudně. Tabákové monopoly mají šanci. Soudní dvůr EU už loni zrušil jedno nařízení, podle nějž měl v celé unii platit zákaz tabákové reklamy.

Výrobci se mohou také veřejně vysmívat dvojí morálce EU. Ta zakazuje jejich výrobky a zároveň stovkami milionů eur dotuje pěstování špatného tabáku v unii.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

U Seiny se přemnožili potkani, Pařížany vyděsila popelnice plná hlodavců

Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje...

Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření potkanů ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra...

Najdete na iDNES.cz