Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čidla zalarmovala české chemiky

  12:27aktualizováno  12:27
Obranný systém Patriot sestřelil nad Kuvajt City nejméně jednu iráckou raketu. Přístroje českých chemiků zaznamenaly nebezpečí. Vojáci vyhlásili poplach. Měli podezření, že raketa mohla nést bilogickou zbraň. Čeští experti okolí místa dopadu několikrát proměřili.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

První rozbor neprokázal, že by střela chemické nebo biologické zbraně nesla, uvedla pro ČTK Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu a potvrdil to i ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

"Mám radost z toho, že systém funguje, i z toho, že jsme nebyli účastni psaní novodobé historie," řekl ministr.

"Žádné nebezpečí nehrozí," potvrdil iDNES z Kuvajtu mluvčí jednotky Luděk Lávička. Chemici zkoumali vzorky zeminy několik hodin.

Čidla zaznamenala biologickou zbraň
Tři z pěti čidel monitorovacího vozidla 1. česko-slovenského protichemického praporu na místě dopadu irácké rakety signalizovala přítomnost biologické látky.

Rozbor ale prokázal, že jde o neškodnou bakterii, která se normálně vyskytuje v čističkách odpadních vod. Přesto vojáci pokračují v dalším zkoumání. Už krátce po dopadu rakety bylo vyloučeno, že by v ní byly chemické zbraně.

Máme podezření na biologickou zbraň, informoval velitel
O podezření na biologický útok informoval ministra obrany poměrně dramaticky velitel praporu Dušan Lupuljev.

Ve chvíli, kdy jeho slova slyšel sál plný novinářů na tiskové konferenci na ministerstvu obrany, řekl do telefonu: "Pane ministře, teďka opravdu nemáme čas. Máme tady podezření z napadení biologickou zbraní, ozvu se později".

Rozhovor s českými chemiky

České komando odjelo chránit chemiky

Není jasné, o jakou raketu šlo
Podle Tvrdíka zřejmě šlo o iráckou raketu Scud, není to ale potvrzené. Zatím nemají vojáci jasno ani v tom, zda do města spadly trosky rakety sestřelené protileteckou obranou, či funkční střela.

Raketa dopadla do prostoru jedné z ropných rafinerií, údajně zranila jednoho místního obyvatele.

Nedaleko je navíc čistička odpadních vod a tak není vyloučeno, že chemiky zjištěná bakterie pochází právě odtud.

"Čidla našich přístrojů zaznamenala možné chemické nebezpečí, proto jsme vyhlásili poplach," řekl zvláštnímu zpravodaji MF DNES v Kuvajtu mluvčí jednotky Luděk Lávička.

Vojáci, kteří nezasahují v terénu, byli několik hodin v plynových maskách v krytech. Stejná opatření platila i pro Kuvajťany.

Nad Kuvajt City se varovné sirény rozezněly před polednem místního času a krátce nato se ozvaly dvě exploze.

Zatím není jasné, kolik raket na město směřovalo, ale trosky přinejmenším jedné z nich zasáhly ropnou rafinérii v Ahmadi asi 15 kilometrů jižně od kuvajtské metropole.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz