Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cibulka patřila písaři královské kuchyně

  11:46aktualizováno  11:46
Košíře - Jeden z nejromantičtějších parků, kterými se může Praha pochlubit, je Cibulka, jež se rozkládá na svazích košířského údolí, jižně od frekventované Plzeňské třídy. Její vznik plně koresponduje s proudy, které se tehdy projevily v zahradní tvorbě a jež se snažily nahradit geometrickou strnulost barokních zahrad volnou krajinou.

Cibulka původně vznikla jako zahrada přilehlá k usedlosti, jejíž počátky se datují již někdy ve 14. století. Tehdy patřila písaři královské kuchyně Karla IV. Jindřichu Názovi. Dnešní název se odvozuje od Blažeje Cybulky z Veleslavína, jehož rodina objekt získala v 15. století.

Zásadní změna ve stavebních i vlastnických poměrech nastala ve století devatenáctém. Roku 1819 koupil Cibulku Leopold Linhart hrabě Thun z Hohensteinu, který v její blízkosti založil velkolepý přírodní park v anglickém stylu. Nechyběly v něm ani četné drobné stavby, jako čínský pavilon, a sochy s antickými a orientálními motivy. Celý areál navíc volně zpřístupnil veřejnosti, což bylo v té době velmi neobvyklé.

Význam Cibulky byl podtržen řadou významných návštěvníků, kteří si ji přišli prohlédnout. V roce 1824 sem zavítal i císař František I. s rodinou. Po smrti svého zakladatele začal park pomalu chátrat, postupně se na něm podepsal nejen zub času, ale i vandalové. Tento neutěšený stav trvá dodnes.

Vycházku nazvanou Pražské zahrady a parky - Cibulka, spojenou s výkladem o historii zahrad a parků a procházkou po okolí, pořádá Pražská informační služba v úterý 25. září. Sraz je v 15.00 hodin na stanici tramvají číslo 4, 7, 9 a 10 Kotlářka. Nastoupit do nich je možné u stanice metra B Anděl ve směru do Řep. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 26. září - Genius loci pražskch ulic - ostrov Kampa
Sraz v 16.00 hodin u paty schodiště z Kampy na Karlův most. Vstup 30 Kč.

čtvrtek 27. září - Vrtbovská zahrada - jedna z nejkrásnějších barokních zahrad
Sraz v 16.00 hodin před hlavním vchodem do Vrtbovského paláce - nároží Karmelitské a Tržiště. Vstup 30 Kč.

sobota 29. září - Z Proseka do Libně
Sraz ve 14.00 hodin na stanici MHD Prosek - autobus číslo 187 jede od metra C Holešovické nádraží nebo od metra B Palmovka. Vstup 30 Kč.

sobota 29. září - Pražské hřbitovy - Vinohradský hřbitov
Sraz v 15.00 hodin před vchodem na hřbitov. Spojení tramvajemi číslo 11, 19 a 26, stanice Vinohradské hřbitovy. Vstup 30 Kč.

neděle 30. září - Z Přední Kopaniny do Statenic
Sraz na zastávce MHD Místní úřad Přední Kopanina - autobus číslo 254 odjíždí od metra A Dejvická ve 12.40 hodin. Odchod po příjezdu autobusu. Vstup 30 Kč.

neděle 30. září - Vyšehrad
Celková prohlídka včetně kasemat. Sraz ve 14.00 hodin před kostelem svatého Petra a Pavla. Vstup 30 Kč.

neděle 30. září - Palácové malostranské zahrady
Procházka míří do zahrady Ledeburské, Pálffyovské, Kolowratské a Malé Fürstenberské. Sraz v 15.00 hodin před Ledeburským palácem na Valdštejnském náměstí číslo 3. Vstup 30 Kč + vstupné do zahrad 80/40 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Najdete na iDNES.cz