Blackwater v akci. Firma měla s armádou a CIA zakázky za miliony dolarů. Ilustrační foto.

Blackwater v akci. Firma měla s armádou a CIA zakázky za miliony dolarů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

CIA si prý na vraždění teroristů najala žoldáky z Blackwateru

  • 19
Tajný protiteroristický plán CIA, který před pár týdny ovládl americké noviny, je znovu na scéně. Program, v jehož rámci prý špionáž chtěla pořádat cílené atentáty na vůdce Al-Kajdy a který léta tajila před Kongresem, zahrnoval i kontroverzní bezpečnostní agenturu Blackwater, zjistil deník New York Times. CIA si prý žoldáky najala právě na vraždy teroristů.

Je to debata o tajných službách a o tom, že se chovají jako stát ve státě. Koncem června vyšlo najevo, že CIA přišla po útocích z 11. září 2001 s tajným plánem, který zahrnoval i cílené atentáty na "arciteroristy" z Al-Kajdy. Tedy útoky podobné těm, jimiž Izraelci zlikvidovali vrahy svých sportovců z mnichovské olympiády 1972.

Zatajit program před Kongresem prý nařídil přímo tehdejší viceprezident Dick Cheney, vedoucí jestřáb Bushovy administrativy a zastánce nekompromisního postupu vůči nepřátelům Ameriky. - čtěte Kongresu nic neříkejte, nařídil prý Cheney

Nový šéf CIA Leon Panetta se prý o existenci programu, který už dávno ležel u ledu, dozvěděl letos 23. června. Hned druhý den ho zrušil a na uzavřeném slyšení o něm informoval členy kongresového výboru pro tajné služby.

Teď deník New York Times přišel se zprávou, že v kontroverzním programu figurovala i bezpečnostní agentura Blackwater. Žoldáky prý CIA najala v roce 2004 právě v rámci plánu na cílené vraždění džihádistů. Neexistovala prý žádná formální smlouva, jen dílčí dohody.

Žoldáci měli CIA pomoci s plánováním, výcvikem a sledováním cílů. Zda měli i zabíjet, není jasné, napsal list s odvoláním na anonymní zdroje z bývalé i současné administrativy.

Na spolupráci CIA či armády s Blackwaterem - a soukromými agenturami obecně - není nic divného. "Outsourcing" neboli přenechání různých činností smluvní firmě, je běžnou praxí i pokud jde o válku. Ale fakt, že špioni zahrnuli kontraktory i do takových vražedných plánů, připadá mnohým skandální.

A navíc jde o Blackwater, který zrovna neoplývá dobrou pověstí. Její muži byli kritizováni za přílišnou agresivitu. Třeba v souvislosti se střelbou v Bagdádu v roce 2007, při níž zemřelo 17 civilistů. Irácká vláda pak Blackwateru odmítla prodloužit licenci. Dnes už Blackwater není Blackwaterem, přejmenoval se na Xe Services.

Agenti nikoho nezabili

Celý plán dál obestírá mlha. Neví se, co všechno bylo jeho součástí. Neví se, kam až dospěla jeho realizace. Zůstalo jen u plánování, jak tvrdí jedni, nebo se rozběhl, jak říkají druzí? A kolik na něj padlo financí?

Každopádně prý agenti stejně nikoho nezabili, a tak byl program zrušen. Dokonce dvakrát: nejdřív šéfem CIA George Tenetem, po němž ho obnovil jeho nástupce Porter Goss. Definitivní stopku plánům vystavil Panetta.

New York Times také tvrdí, že právě fakt o zapojení Blackwateru v červnu přiměl Panettu požádat Kongres o slyšení. Zákonodárcům tehdy odhalil existenci plánů s tím, že je zastavil. A právě z Kongresu se pak informace dostaly ven. Z toho by se dalo usuzovat, že nebýt Blackwateru, Američané se o programu CIA možná vůbec nedozvěděli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video