Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chystejme se na úder z kosmu

  0:01aktualizováno  0:01
Ničivý úder z kosmu vyhubil před 65 miliony let dinosaury. Člověk tak skončit nechce. V kalifornském Orange Grove proto vědci diskutují o obraně Země před údery z vesmíru. Vědci soudí, že asteroid, který vyhubil veleještěry, nebyl ničím ojedinělým.

Vesmírné těleso, schopné způsobit celosvětovou zkázu, dopadne prý na Zemi průměrně jednou za milion let.

Lidstvo by proto nemělo váhat s přípravou na tuto chvíli. "Je to věc, která se, jak víme, někdy v naší budoucnosti stane. Bylo by tedy odpovědné, aby s tím lidé něco dělali," tvrdí William Ailor z americké Airspace Corporation, která celé vědecké jednání zaplatila.

Astronomové odhadují, že okolo Země se potuluje 900 až 1100 asteroidů o rozměrech jeden kilometr a více. Sedm stovek z nich bylo již objeveno a katalogizováno.

Každá z těchto vesmírných skal má svou dráhu - ale může se stát, že nějaká kosmická událost je z této dráhy vychýlí a zaměří na Zemi. Vědci mají proto v záloze celý rejstřík nápadů, jak zabránit takovému bludnému asteroidu, aby se trefil do terče jménem Země.

Seznam poněkud připomíná vědeckofantastické romány. Počítá s nasazením laserů, zrcadel i atomových zbraní. Nic z toho není levné. Vědci se proto snaží zvýraznit hrozbu z vesmíru.

Na rozdíl od jiných přírodních katastrof by prý úder takové vesmírné skály nezabil stovky či tisíce lidí, ale rovnou miliardy. A aby to nevypadalo tak dramaticky, hned nabízejí útěchu: dopad asteroidu je prý jediná přírodní katastrofa, kterou je možné předpovědět a jíž lze aspoň v zásadě předejít.

Není jasné, jaké škody mohou způsobit malé či velké asteroidy padající z nebe. Podle některých vědců by to přivodilo zkázu v globálním měřítku. "Nevíme, co udělají, a nechceme provádět pokusy, abychom to zjistili," řekl David Morrison, expert z výzkumného střediska americké kosmické agentury NASA.

Ani republikánská senátorka Daba Rohrbachero nestojí o žádné nebezpečné pokusy - ale chce důkladněji sledovat to, co se pohybuje okolo Země. Navrhla proto, aby NASA dostala peníze na sledování všech objektů o průměru nad devadesát metrů.

I tato "skalka" by podle Ailora dokázala při dopadu do Tichého oceánu vyvolat přílivovou vlnu tsunami, schopnou zničit všechna města na pobřeží Kalifornie. Úderem z kosmu se straší už dlouho. Je to argument, který může zapůsobit i na veřejnost a její představitele při rozhodování o rozpočtu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz