Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chybný seznam soudců z KSČ stál ministerstvo spravedlnosti 100 tisíc

  11:21aktualizováno  11:21
Ministerstvu spravedlnosti zaplatilo pokutu 100 tisíc za chyby při zveřejnění jmen soudců a státních zástupců, kteří byli před rokem 1989 členy KSČ. Rozhodl o tom Úřad na ochranu osobních údajů, který s resortem vedl správní řízení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznamy na začátku ledna. Problémem ale bylo, že zahrnovaly i jména lidí, kteří ve straně nikdy nebyli. Ministr Jiří Pospíšil se proto několika soudcům i státním zástupcům písemně omluvil a propustil dva pracovníky, kteří byli za seznam odpovědní.

Ihned po zveřejnění na ministerstvo vyrazili kontroloři z Úřadu na ochranu osobních údajů. Kontrola trvala skoro 5 měsíců. Podle ministerstva kontrola konstatovala, že samotné rozhodnutí zveřejnit seznamy soudců a státních zástupců, kteří byli před 17. listopadem 1989 členy KSČ, "není v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů".

Chybou ale bylo, že ministerstvo při zpracování osobních údajů nesprávně zveřejnilo jména 22 soudců a 9 státních zástupců s tím, že byli členy KSČ. Tím porušilo zákon o ochraně osobních údajů.

Člen, nebo jen kandidát?

Celá věc tak skončila ve správním řízení. V případě 9 státních zástupců a 20 soudců zjistilo ministerstvo svou chybu hned po zveřejnění a dotčené soudce a státní zástupce ze seznamu odstranilo. Navíc se jim telefonicky, veřejně a písemně omluvilo, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil všem napsal osobní dopis

Kontrolorům ale na seznamu přesto zůstala dvě jména, na kterých se nemohly obě strany dohodnout. Úředníci proto museli osobně vyrazit za dotčenými soudci a teprve pak zjistili, že oba nebyli řádnými členy KSČ, ale pouze kandidáty na členství. I oni proto na konci května ze seznamu zmizeli.

Ministerstvo se při zveřejnění seznamu hájilo nálezem Ústavního soudu, podle něhož tyto informace nejsou citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů. "A podle názoru našich právních expertů je nejen právem, ale i povinností ministerstva tyto informace zveřejnit. Jedním z našich motivů bylo i uklidnění situace na některých soudech, kde se o zveřejnění komunistické minulosti soudců vedly poměrně ostré diskuse," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Pode historiků bylo chybou, že ministerstvo vycházelo z neúplných materiálů. Například se vůbec neptalo ve Státním ústředním archivu, který spravuje asi 9 milionů kartotečních lístků se jmény členů strany, kde lze konkrétní jména ověřit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše policii o týden, tvrdí ČSSD

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz