Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednice zapomněla zmáčknout klávesu, kraj tím přišel o 13 milionů

  18:52aktualizováno  18:52
Malé opomenutí úřednice odboru kultury na krajském úřadu v Karlových Varech stálo kraj několik milionů korun. Žena na klávesnici počítače nezmáčkla klávesu ENTER, a ministerstvo kultury tak včas nenašlo ve své datové schránce vyúčtováni dotace na opravy památek v Bečově nad Teplou, Jáchymově a jinde v regionu.

Karlovarský krajský úřad má za chybu zaplatit miliony. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když na pochybení přišli kontroloři z finančního úřadu, vyměřili čtyři miliony korun penále. Dalších 9 milionů, což je celková výše dotace, chce berňák vrátit z krajské pokladny.

"Za dobrotu na žebrotu. Je to všechno těžká blbost, nesmysl a úřednický šiml," ujelo řediteli Krajského úřadu Karlovarského kraje Romanu Rokůskovi.

Upozornil, že kraj jako jediný v celé České republice již od roku 2003 pro ministerstvo dobrovolně zpracovává program regenerace městských památkových rezervací a zón. "Finanční vyúčtování dotace odešlo na ministerstvo 21. ledna 2011," řekl Rokůsek. Připouští, že stížnostmi ničeho nedosáhne. Spoléhá ale, že se podaří odstranit důsledky tvrdosti zákona, protože došlo k normální lidské chybě.

V jedné z podmínek na poskytnutí dotace si ministerstvo vymínilo, že finanční vypořádání celého programu dostane nejpozději do 15. ledna 2011. Kraj měl vše hotové již 11. ledna. Chybělo jen zmáčknout onu klávesu ENTER. V datové schránce ministerstva nakonec přistály písemnosti o šest dní později.

Kraj se proti rozhodnutí úřadu odvolal

Jak Roman Rokůsek říká, každoročně na krajský úřad chodí dopis z ministerstva kultury s dotazem, jestli kraj dobrovolně program zpracuje, či ne. A všichni ochotně kývnou hlavou, že ano. Ministerstvo tak ve svém vyjádření z letošního ledna uvedlo, že "spolupráce mezi krajem a ministerstvem je příkladná".

Ředitel karlovarského finančního úřadu Čestmír Kubera pro Českou televizi řekl, že jeho úřadu nepřísluší jakýmkoliv způsobem hodnotit míru závažnosti toho porušení a jeho význam pro účel dotace. Kubera jen konstatoval, že nebylo vyhověno parametrům sjednaným jako podmínky dotace.

Karlovarský kraj se proti rozhodnutí finančního úřadu odvolal. "Na vrácení dotace máme čas do 31. prosince 2012. Do té doby můžeme celou věc řešit," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Za dotační peníze mimo jiné dostala novou fasádu radnice v Jáchymově. "Sankce proti krajskému úřadu mi přijde hodně tvrdá. Kraj by nebyl jediný, kdo přišel v regionu o peníze. Sami v Jáchymově naštěstí v poslední době takovou zkušenost nemáme," uvedl starosta Bronislav Grulich.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz