Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chvalovský: Už bych to nechtěl znovu zažít

  0:10aktualizováno  0:10
Nejmocnější muž sportovní scény, František Chvalovský, včera odpoledne složil desetimilionovou kauci a po dvaasedmdesáti hodinách opustil policejní celu. Soud rozhodl, že Chvalovského do vazby nepošle. Bezprostředně po propuštění velkopodnikatel ve svém prvním rozhovoru, který poskytl MF DNES, uvedl, že dvoudenní izolaci už by podruhé zažít nechtěl. Jestli opustí vedení fotbalového svazu, ještě stoprocentně neví a prozatím říká: "Ať mě odstoupí někdo jiný."
Chvalovský se vykoupil deseti miliony, ČTĚTE ZDE
Když vás v úterý ráno zatkla policie, připustil jste si, že na svobodu se můžete dostat také až za pár let? V tu chvíli, kdy mi na letišti řekli, že s reprezentací neodletím, napadlo mě, že taky nemusím odletět dvanáct let. Bál jste se?
Nebudu si hrát na hrdinu. Nebyl to příjemný pocit. Už bych si to nechtěl prožít znovu.

Ale vy jste přece se zatčením počítal. Nebo ne?
Rok jsem odposloucháván, sledován a bylo by naivní si myslet, že bych se v dnešním prostředí akce čisté ruce nemohl ocitnout ve vězení. Takže jsem s tím kalkuloval a říkal jsem si, že by to nebylo dobře. Ale překvapilo mě to.

Dostal jsem se do situace, kdy odjíždím jako vedoucí výpravy, ale oni mi řeknou: Víte, vy dneska neodjedete. A pak tři hodiny trčíte na letišti a čekáte, co bude.

Co jste tam celou tu dobu dělal?
Nic.

Kde jste byl?
Seděl jsem v nějaké místnosti a čekal. Oni to zatčení vůbec neměli připravené. Vyšetřovatel mi pak řekl, že jsem být zadržen neměl a že k tomu byl dotlačen v pondělí večer, takže to všechno bylo hrozně narychlo.

Kdo vyšetřovatele k vašemu zatčení dotlačil?
To mi neřekl.

Jste sice prozatím volný, ale tím to pro vás nekončí. Stále jste obviněn a hrozí vám mnohaleté vězení. Opustíte vedení fotbalového svazu?
Představte si, že 9. února na valné hromadě někdo chce hlasovat o vašem odvolání a připojí se k tomu sedmnáct z tři sta padesáti delegátů. A to mě zavazuje.

Takže v tuhle chvíli hodláte odstoupit, nebo ne?
Ať mě odstoupí někdo jiný. Já bych byl rád, kdyby to udělal stát tím, že by mě vzal do vazby.

Když delegáti hlasovali, nebyl jste obviněn. Teď se to stalo a může to poškozovat svaz.
Jsem teď hodinu na svobodě, nemám to ještě úplně promyšlené. A rád bych si to promyslel, protože to je tak, jak říkáte. Fakt je ale i to, že generální ředitel Sazky je taky obviněn a dělá tu funkci dál a dělá ji dobře. Obvinění není prokázaný trestný čin.

Vyšetřovatel vás obvinil z úvěrového podvodu za 640 milionů, protože jste si podle něho půjčoval od Komerční banky, peníze používal na jiné účely a nevracel. Jaká je vaše verze případu?
Stojím si za tím, že takto jsme pracovali s finančními prostředky Komerční banky s vědomím banky. De facto tak, jak to Komerční banka připravila.

Kdo přesně z banky transakce s vámi připravoval? Jeden z členů dozorčí rady před časem řekl, že jste některé z operací dojednával přímo s bývalým ředitelem banky Kollertem?
Vůbec ne. My jsme tímto systémem s bankou spolupracovali minimálně od roku 1995 a Kollert do banky přišel mnohem později.

Ani později, nikdy u toho nebyl?
To má všechno hlubší souvislosti. My jsme byli firma, jež pracovala s velkým kontokorentním úvěrem, který byl na začátku 300 milionů korun. Z něho jsme potřebovali investovat akcie tu masokombinátů, tu nákup chmelových prostředků, a tak se potřeba financování stále kumulovala. Banka to sama navrhovala.

Byly peníze z banky účelově vázány?
Za prvé - na jediné z těch smluv není uvedeno, že jde o úvěrovou smlouvu, která by procházela úvěrovým režimem. Za druhé - nebyly účelově vázány. Navíc: tento způsob financování jsme využívali dávno předtím, než začal platit trestný čin úvěrový podvod. Když se to stalo, ptali jsme se banky, zda se nemůžeme dostat do konfrontace s tímto paragrafem, a bylo nám řečeno, že ne. Osobně jsem silou celého svého já přesvědčen, že tento problém vysvětlíme.

Tedy věříte, že stíhání bude dříve či později zastaveno?
Musí být zastaveno, pokud existuje nějaká spravedlnost. Na dnešní pozici, tedy na své propuštění, se nedívám jako na vítězství, ale jako na průnik spravedlnosti.

Dlužíte stamiliony. Vrátíte je?
Samozřejmě.

Kolik dlužíte?
Zadluženost Č.A.S. není malá.

Jaká tedy je?
Nechci ji říkat.


Komerční banka ji vyčíslila na 2,4 miliardy.
To není. Je to daleko do jedné miliardy. Ale uznávám, že je to jedno. I kdyby to byla koruna, je to špatně. Nechci být člověk, který zůstal státu něco dlužen.
Takže všechno chcete splatit.

Z čeho?
Samozřejmě to chci splatit. Tři roky nedělám nic jiného, než se s tím peru.

Na kolik odhadujete osobní majetek?
Tu otázku nemyslíte vážně, že? Myslím. Ptám se proto, že jste byl propuštěn na kauci deset milionů, která patří mezi dosud nejvyšší. Byl to pro vás problém je sehnat? Nebylo to jednoduché. K majetku se ale vyjadřovat nechci.

"Nikdy jsem žádný úvěr neuzavíral," řekl novinářům po propuštění z policejní cely František Chvalovský. Soudce jej propustil na desetimilionovou kauci (1. března 2001).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Najdete na iDNES.cz