Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chudí školáci nelyžují

  21:05aktualizováno  21:05
Třináctiletý Petr letos nepojede se svou třídou na lyžařský výcvik. Zatímco většina jeho spolužáků se bude učit celý týden lyžovat v Krkonoších, on zůstane v Praze a bude chodit do školy. Stává se tak klasickým příkladem toho, jak se dnes dělí děti na základních školách: na bohaté a chudé. Petrova matka, která pracuje jako prodavačka a je rozvedená, si výdaj více než čtyř tisíc korun za výcvik na horách jednoduše nemůže dovolit. Dva tisíce totiž stojí týdenní pobyt v Krkonoších, další dva tisíce pak padnou na jízdné na vlecích.

Podle psychologů to může mít pro Petra a mnoho dalších dětí špatné psychické následky. "Takové dítě se určitým způsobem vyčlení z kolektivu. V očích ostatních dětí je pak něčím poznamenané a svou pozici v kolektivu si pak musí vydobýt jinak," říká psycholožka Jana Douchová a dodává, že dětské školní kolektivy dnes dělí mnoho dalších věcí.

"Kromě toho, kdo jede na hory, a kdo ne, je to také třeba to, kdo má mobil nebo značkové oblečení, a kdo ne," dodává Douchová. Ředitelé základních škol přitom poznamenávají, že rodičů, kteří nemohou své děti poslat na hory, každý rok přibývá. Letos je to podle nich mnohdy až třetina třídy.

"Je to tím, že týdenní pobyt na horách a kvalitní lyžařská výstroj je rok od roku dražší," vysvětluje ředitel pražské základní školy v Trávníčově ulici František Hanzal. Jeho kolegyně ze základní školy v Českých Heřmanicích Miroslava Brýdlová dodává: "Mnozí rodiče se často stydí přiznat, že výcvik je pro ně drahý. Namísto toho shání pro dítě potvrzení od lékaře," říká Brýdlová.

Pořádání lyžařských výcviků je přitom povinné. Školám to ukládá vyhláška ministerstva školství. "Školy mají povinnost dětem v sedmých třídách lyžařský výcvik nabídnout," říká Ladislav Malý z tohoto ministerstva. "Žáci se jich ale nemusí účastnit. Podle mých osobních zkušeností až polovina z těch, kteří nejedou, nemohou na lyžařský výcvik právě ze sociálních důvodů," dodává Malý.

Střední i základní školy se i přes to snaží tradiční pobyty na horách zachovat. Pro udržení lyžařských kursů tak hledají různá řešení. Například i to, že nenutí děti jezdit na sjezdových lyžích.

"Sjezdovky nejsou na našich kursech povinné. Letos budou mít běžkaři na výcviku dokonce převahu," říká Stanislav Uma ze základní školy v České Třebové.

Jiné školy se snaží zvýšit počet dětí na výcviku tím, že jim samy půjčují vybavení. Se školní běžkařskou nebo sjezdařskou výstrojí tak mohou lyžovat například žáci ze střední zemědělské školy v Chrudimi.

"První ročníky jezdí každoročně do Krkonoš a zatím jsme žádný výcvik rušit nemuseli," říká její ředitel František Korbel. Ne každá škola má však s pořádáním kursů lyžování takové štěstí.

"V loňském roce jsme lyžařský kurs zrušili, protože děti ani rodiče o něj neměli zájem. Letošní rok už máme zájemců více a devětatřicet dětí pojede příští měsíc lyžovat do Krkonoš," uvedla Jitka Šírová z pardubické obchodní akademie.

Kromě velkých škol pořádají lyžařské výcviky i vesnické malotřídky. Přestože do malé školy v Českých Heřmanicích chodí pouze žáci čtvrté a páté třídy, jezdí i oni každý rok lyžovat do Orlických hor.

"Před pěti lety jsme rodičům nabídli školu v přírodě spojenou s lyžováním. Nejprve váhali, ale nakonec se jim nápad zalíbil," říká ředitelka Miroslava Brýdlová, která cenu za školu v přírodě snižuje dary od sponzorů.

"Rodiče platí jídlo a ubytování. Dopravu autobusem, která je velmi drahá, nám zaplatí buď jeden velký sponzor, nebo se složí místní podnikatelé," chválí si spolupráci s firmami ředitelka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Najdete na iDNES.cz