Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chudé silvestrovské oslavy

  0:01aktualizováno  0:01
Oslavy příchodu nového roku tentokrát nebudou zdaleka tak okázalé jako v předchozích letech.
Zatímco v posledních dvou letech, kdy prakticky každá větší obec vydala ze svého rozpočtu velké sumy za mohutné veselice na přivítání "magického" roku 2000 a následně na vstup do nového milénia, dnes na hromadné radovánky peníze nezbývají. A také - už není tolik co slavit, dodávají starostové.

Tentokrát tedy žádné hvězdy populární hudby na náměstích. A rozhodně méně ohňostrojů.
Tak například v Pardubicích se loňský ohňostroj opakovat nebude. „Loni jsme slavili vstup do nového tisíciletí. Letos už město žádný ohňostroj nepořádá,“ řekl vedoucí kanceláře pardubického primátora Jaroslav Kout. „Navíc si myslím, že lidé si sami udělají ohňostrojů až až.“

„To, co se mělo oslavit, jsme oslavili,“ soudí také starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín. „Příprava společných silvestrů je velmi náročná a my jsme za poslední roky už unavení i psychicky.“

Žádný parádní program letos nečeká ani na ty, kdo před půlnocí vyrazí třeba do centra Zlína, Vsetína, Litomyšle, Jihlavy či Ústí nad Labem.

Právě Ústí přitom loni nechalo vyrobit u příležitosti roku 2001 dokonce zvláštní sekt a na náměstí se konala velká zábava. Letos nebude nic. „Loni byly oslavy bombastické, protože byl přelom milénia. Tehdy město přispělo na ohňostroj. Letos magistrát o ničem takovém neuvažuje. Je otázka, zda je úlohou samosprávy vodit lidi v tento den za ručičku a organizovat jim zábavu,“ přemítá mluvčí magistrátu Milan Knotek.

To ve Žďáru nad Sázavou se rozhodli pro pravý opak. Po četných dotazech místních obyvatel, zda se nově zavedená tradice silvestrovského ohňostroje bude opakovat, nakonec městští úředníci kývli. "My jsme původně plánovali pouze ohňostroj k přelomu tisíciletí, který se konal loni i předloni, aby se nikdo nemohl hádat, kdy vlastně tisíciletí končí. Lidé si však zvykli a žádají jej zase," vysvětlil starosta Jaromír Brychta. "Ušetřili jsme si na něj, rozpočet to ani nepozná."

Jinde se však netají s tím, že peníze na společnou veselici nemají. „Loni i předloni hrály muziky, promítaly se historické filmy ze starých Litoměřic, měli jsme ohňostroj. Letos na to v kase není ani koruna, nedá se nic dělat,“ řekl tajemník litoměřické radnice Radek Löwy.
V Českém Krumlově se zase podle mluvčího radnice Vladimíra Zunta rozhodli věnovat to, co by vydali za rachejtle, na opravy chodníků.

Kvůli nedostatku peněz nečekají žádné velkolepé show ani centrum Prahy. Na největších náměstích vystoupí pouze méně známé kapely, při oslavách se neobjeví ani velké ohňostroje.
Kulturní akce mají v Praze přilákat hlavně turisty či movitější „domorodce“. Zejména pro ně jsou přichystány vstupenky v ceně od zhruba čtyř do šesti a půl tisíce korun na představení ve Státní opeře, na Žofín či do restaurací Obecního domu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz