Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chudák Špidla

  0:01aktualizováno  0:01
Hojdar odskočil z poslaneckého klubu. Je to jeho slavný den. Už dnes můžeme hádat, že také poslední. Na prudké poskoky činovníků jsou soudobé politické dějiny naší vlasti bohaté. Je to jakoby nepochopitelné: činovník slouží, táhne, vydrží mnoho, až náhle jednoho dne z jasného nebe - prásk.

Odskočí, zradí, vystoupí, bouchne pěstí, kopne do šachovnice. Argument má ušlechtilý: nemohl už snášet, dost bylo zrady, pohár neřádstva přetekl.

Vloni takto skákala Marvanová, před časem slavný Wagner, stejně náhlým skokem vyskočil z ODS Zieleniec, po něm Ruml s Pilipem, našli bychom další. Samí ušlechtilí skokani.

Ani jeden z nich nepostřehl, že ušlechtilý argument vždy nutně šplíchne po skokanovi: tos včera nevěděl, co dnes víš? Až dnes jsi prohlédl? Nebo jsi včera lhal a dnes ne? Z které utajené intriky vlastně skáčeš, mravomluvče?

Prudce vyskočit je vždy problematické. Pachatele to může ozářit. Stoupá na významu, veřejnost jej vidí a on sám opájí vlastní naivitu zvětšenou důležitostí. Let má skokan pěkný. Pád je do nicoty.

Skokany plodí politické rovnováhy, stojedničkové koalice, které vnukají jedincům víru, že jsou důležitější než jejich jeden hlas. Hojdar může Špidlovu vládu povalit, ale nemůže víc: tok událostí nepřesměruje. Zajistí si toliko vlastní smrt. A oprávněně.

Události nevezmou Hojdara za ruku a nepůjdou s ním. Politiku nedělají skokani. Už proto ne, že mrtví v politice neznamenají nic, leda ozdobu na něčím praporu. Taktik řekne, že Hojdarův skok je skok zemanovců po Špidlově krku. Možná.

V tom skoku je Hojdar král kamikadze. Skočil a půjde cestou Wagnera. Politika je navazování vztahů, formování skupin, přesouvání sil, sjednávání nových úmluv a porušování starých spolků.

Tento pomalý tok politiky a zdlouhavé chystání změn přináší lidem bezpečí. Vzruch skokanů je iracionální. Skokan nemá zázemí tvrdé práce v poli. Zpívá: já na to mám. Špidlovi socialisté za to Hojdara snědí a dobře mu tak. Mezitím ale už může být po Špidlovi.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz