Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli mě zabít, hájí svůj útěk vězeň

  18:20aktualizováno  18:20
Vinařice - Nájemný vrah Josef Vrabec tvrdí, že měl pro svůj útěk z věznice ve Vinařicích závažný důvod. Z povolené vycházky jsem se nevrátil, protože mě anonym varoval, že se chystá má likvidace, říká vězeň, který si má ve Vinařicích z patnáctiletého trestu odpykat ještě sedm let. Jeho smrt si údajně objednal podnikatel Ivan Jonák. Vrabec byl odsouzen za zorganizování vraždy Jonákovy manželky Ludviky.

Vrabec policistům řekl, že dostal strach a chtěl se schovat u příbuzných na Moravě. Později si však vše rozmyslel a v sobotu se vrátil do věznice.

Vrabec se bál, že bude ve věznici s Jonákem
Uvedl, že dostal telefonickou výhrůžku, podle níž měl být v úterý přemístěn do věznice ve Valdicích, kde je vězněn Jonák. Ten podle anonyma připravil Vrabcovu likvidaci.

Vězňovu výpověď prověřuje policie. Jestliže se potvrdí, bylo Vrabcovo jednání podle zástupce ředitele věznice Zdeňka Nagye pochopitelné. "Pokud to tak bylo, měl obyčejný lidský strach o svůj život. Jsem rád, že se rozhodl vrátit sám a odpovědnost, kterou měl, zvládl," prohlásil Nagy.

Vrabec se do věznice vrátil sám
Vrabec se měl z dvanáctihodinové vycházky vrátit už ve čtvrtek 20. června. Policie po něm v pátek vyhlásila celostátní pátrání. Vězeň se do Vinařic sám přihlásil v sobotu nad ránem. Ředitel věznice ho za porušení předpisů potrestal dvaceti dny samotky.

"Ve 4:30 sám dorazil do Vinařic," řekla iDNES kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Vrabec si tak vycházku neoprávněně prodloužil o 31 hodin.

O samotce pro Vrabce rozhodl zástupce ředitele věznice Zdeněk Nagy. Řekl, že měl s vězněm osobní pohovor, aby zjistil důvody jeho zkratového chování.

Vrabec se podle něj do věznice zprvu nehodlal vrátit vůbec, rozhodnutí změnil až po naléhání rodičů. Do Vinařic ho v sobotu přivezl otec.

"Vězeňská služba zveřejní důvody, pro které se trestanec nechtěl vrátit až poté, co jejich pravdivost prokáže policie," řekl mluvčí věznice Luboš Beránek.

Co předcházelo návratu - páteční pátrání
"Ve čtvrtek večer nám vedení věznice ohlásilo, že se jim jeden z odsouzených nevrátil z dočasné vycházky. Okamžitě jsme vyhlásili celostátní pátrání a přijali výjimečná opatření," potvrdila Nováková.

Kriminalisté měli podle ní vytipováno několik lokalit, kde by se mohl odsouzený skrývat.

Zda může mít u sebe zbraň či být nebezpečný okolí, nedokázala říct. "Je to člověk, který byl odsouzený za vraždu a nedovolené ozbrojování. Mám tu ale poznámku, že mimo věznici byl už dvakrát a vždy se vrátil," dodala.

Jak je možné, že nájemný vrah odsouzený na patnáct let se může dostat, byť na chvíli, na svobodu? Josef Vrabec měl podle pracovníků věznice a policistů povolenu návštěvu rodičů. Ti bydlí v nedalekém Kladně. Ven z vězení mohl jen díky tomu, že nadstandardně plnil své povinnosti.

Za co byl Josef Vrabec odsouzen

V roce 1994 se podílel na vraždě manželky Ivana Jonáka, majitele erotického podniku Discoland Sylvie. Vraždu si objednal za 300 000 korun sám Jonák. Soud označil Vrabce za šéfa skupiny vrahů a odsoudil jej k patnácti letům vězení.

"Nikdy s ním nebyly problémy," řekl jeden z pracovníků věznice, který si však nepřál uvést jméno. "Nevíme, co u něj vedlo k tak zkratkovitému jednání," dodal mluvčí věznice Ivan Suchý.

Josef Vrabec byl soudem označen za šéfa vrahů, kteří v roce 1994 zastřelili na pražském sídlišti v Petrovicích u stánku s ovocem a zeleninou Ludviku Jonákovou.

Vraždu své ženy si objednal majitel erotického podniku Discoland Sylvie Ivan Jonák prostřednictvím taxikáře Tomáše Jeřábka. Ten Vrabcovi za odstranění Jonákové slíbil tři sta tisíc korun.

Vrabec se podle výpovědi sám k činu neodhodlal a na akci si najal další osoby, které vražedný plán uskutečnily. Soud jej za to poslal na patnáct let do vězení.

Propuštění každého vězně, tedy i vrahů či násilníků, umožňuje zákon. Ten totiž stanovuje, že každý odsouzený může za dlouhodobě dobré chování, bezvadné plnění povinností a velkou aktivitu dostat odměnu. Mezi ně patří nejen pochvala, ale také volná návštěva mimo věznici. Ta je vlastně předstupněm přerušení trestu až na několik dní. Jak postupovat, stanovují pravidla generální ředitelky Vězeňské služby Kamily Meclové.

Soud snížil Jonákovi trest

"Samozřejmě, že z věznice nepustíme každého. Rizikový je pro nás každý odsouzený, takže nejprve posuzujeme, proč ho na takovou vycházku nepustit. Projednává to komise, která je složená z psychologa, pedagoga, sociální pracovnice, lidí, co mají na starosti prevenci. Teprve když jsme jednoznačně přesvědčeni, že toho odsouzený nezneužije, doporučíme jeho opuštění věznice řediteli. Ten má konečné slovo," popsal mechanismus mluvčí vinařické věznice Luboš Beránek.

Nejprve dostane vězeň vycházku na tři hodiny, poté na dvanáct, a teprve když se osvědčí, má nárok na přerušení trestu. "Vloni jsme z věznice krátkodobě pustili sto padesát odsouzených, pouze tři procenta z nich se nevrátila. Všechny se policii podařilo vypátrat," dodal.

Co říká zákon o výkonu trestu

Jestliže odsouzený svým chováním a jednáním nebo příkladným činem projevuje odpovědný přístup k plnění stanovených povinností a spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu, lze mu udělit odměnu.

Odměnami jsou:
* pochvala,
* mimořádné zvýšení doby trvání návštěv během jednoho kalendářního měsíce až na pět hodin,
* povolení jednorázového nákupu potravin a věcí osobní potřeby odsouzenému, který jinak tyto nákupy nemůže provádět,
* zvýšení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na dobu tří kalendářních měsíců,
* věcná nebo peněžitá odměna až do výše tisíc korun,
* rozšíření osobního volna na sportovní, kulturní nebo jiné zájmové aktivity až na dobu jednoho měsíce,
* povolení opustit věznici až na dvacet čtyři hodin v souvislosti s návštěvou nebo s programem zacházení,
* přerušení výkonu trestu.

Vinařická věznice pustila na vycházku vraha odsouzeného na 15 let. Josef Vrabec, jenž zabil ženu podnikatele Jonáka, se z ní nevrátil. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. "Kdo by muže náhodou potkal, může dát samozřejmě vědět na linku 158," řekla iDNES mluvčí kladenské policie Michaela Nováková (21. června 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Dealeři drog se domlouvali šifrovanou řečí, členem gangu byl i důchodce

Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu prodejců marihuany.

Kriminalisté po několika měsících rozkryli organizovanou skupinu, která několik let pěstovala konopí a v pražských...

Za zapálení rodinného domu ve Staré Libavé hrozí muži až tři roky vězení

Požár ve Staré Libavé zničil vnitřní prostory rodinného domu i jeho střechu, s...

Říjnový požár rodinného domu ve Staré Libavé na Olomoucku, se kterým tehdy bojovalo osm jednotek hasičů, byl podle...

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...Najdete na iDNES.cz