Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli by pomoci ale škodí našim zemědělcům

  14:27aktualizováno  14:27
V Poslanecké sněmovně jsme dlouho a dosti bouřlivě diskutovali novelu zákona o hospodářské soutěži, která měla pomoci našim zemědělcům k jejich lepšímu postavení na trhu. Výsledek závěrečného hlasování je z letmého pohledu pro zemědělce velmi příznivý, ale ve skutečnosti jde o zákeřné legislativní změny, které ve svých důsledcích naše zemědělce ještě více oslabí a na dlouhou dobu oddálí jejich tolik potřebné slučování ke společnému odbytu výrobků.

„Nejhezčí“ změna by měla prostřednictvím zákona zajistit, že veškeré zboží, jehož použitelnost nebo jakost je biologicky omezena,bude muset být zaplaceno do 30 dnů po odběru. To je sice krásné, zbožné přání nás všech, ale realita je jiná.

Prakticky by to znamenalo, že je to povinné pro veškeré výrobky rostlinné a živočišné povahy a protože jejich dnešní běžná doba splatnosti je výrazně delší, je po nabytí platnosti takovéhoto znění zákona možné očekávat buďto jeho plošné obcházení (jak jsme toho byli již svědky v minulosti u mléka) nebo o rychlou ekonomickou likvidaci českého zpracovatelského průmyslu.

Takovéto nesplnitelné zákonné opatření jen vytváří falešné naděje a naše zemědělce odvádí od potřeby si společně na trhu svá práva vydobýt a vede je k pasivnímu čekání, že to za ně nějací úředníci zařídí. Budou tedy jen slabší, nic víc.
 Druhým pokusem o pomocné opatření je ustanovení zákona, které od obchodníků vyžadované placení za zaevidování dodavatele, za zařazení zboží do prodeje a vynucované slevy na „akční lákání zákazníků“ prohlašuje za zneužívání ekonomické dominance, což je trestné.

Přesto, že jsem autorem tohoto návrhu, musím říci, že ani toto opatření nepřinese nic zázračně pozitivního. Všechna tato neřádstva zanesli do českého obchodu čeští zaměstnanci obchodních řetězců. Jen prostým způsobem využili slabé postavení roztříštěných zemědělců a jejich vzájemné podbízení se při dodávkách zboží obchodníkům. Již dnes je to všechno trestné a žalovatelné, ale jen teoreticky.

Dodavatel by musel odebírající supermarket zažalovat a všichni víme, že ten dodavatel, který by nějaký supermarket zažaloval, by již nikde a nikdy neprodal ani kilo nebo litr svého výrobku. Toto nové znění zákona v praxi pouze umožní kontrolním orgánům, aby bez žalob a stížností dodavatelů mohly kontrolovat zda, k podobným praktikám nedochází a případně je postihovat. To v konečných důsledcích zvýší tlak na řetězce, aby od těchto „českých neřestí“ na našem trhu upustily.

Bohužel nejdůležitějším a nejzákeřnějším schváleným opatřením je výjimka ze zákazu kartelových dohod pro „dohody odbytových organizací a sdružení zemědělských výrobců o prodeji nezpracovaných zemědělských komodit“. Znamená to, že v těžkých chvílích se budou moci malé odbytové organizace a sdružení domlouvat na prodejních cenách. Zdánlivě dobré, ale ve skutečnosti zákeřné a zničující zákonné opatření.

Budou se sice moci domlouvat na cenách, ale nebudou si moci jejich dodržování nijak vzájemně vynutit nebo kontrolovat. A tak zase bude „vyhrávat“ ten, kdo opravdu prodá nad těmi, kdo budou dodržovat domluvené podmínky prodeje, ale zboží jim zůstane doma… V celé EU jsou tržní pořádky postaveny na činnosti silných odbytových organizacích, nezřídka celostátních (Anglie, Holandsko, Dánsko atd.).

Ty si na trhu dokáží snadno vydobýt odpovídající cenu za výrobek i přijatelnou splatnost, dokáží přerozdělovat ztráty z nepovedených obchodů nebo z likvidace nevyužitelné nadvýroby, exportují do zahraničí a důsledně dbají na dodržování standardizace kvality výrobku a rozdělování příjmů právě podle měřitelné kvality výrobku spravedlivě pro všechny své členy.

Naše malé odbytové organizace toto nedovedou. Na trhu se podbízejí navzájem přímo cenou, nižší kvalitou nebo delší splatností. Tím, že nyní dostanou výjimku ze zákona a budou se moci dohadovat o ceně, se přece nespojí tak, aby si na všech svých členech mohli společný postup vynucovat, ale právě naopak si budou ještě více konkurovat, ještě více se budou vzájemně podbízet a přechytračovat.

Myslím si, že než opravdu pochopí, jak jim tato výjimka škodí, uplyne 3-5 let. A za tu dobu se vzájemnou konkurencí tak znesváří, že o nějakém slučování do jedné organizace bude podstatně těžší uvažovat než dnes. Celou tuto dobu budou dál obchodní řetězce stavět své supermarkety z peněz prvovýrobců a z tohoto oslabování našich farmářů budou v budoucnu také ještě více těžit farmáři zahraniční.

Je obrovská škoda, že většina hlasujících ve Sněmovně tyto jednoduché tržní zákonitosti nepochopila a že to nechápe ministr zemědělství Palas a jeho pomocníci. Naši zemědělci sice chápou, že se musí spojit do silných odbytových organizací. Ochotní k tomu byli ale vždy jen tehdy, když viděli, že jsou na tom tak špatně, že nemají jiné východisko.

Je těžké se zlobit na zemědělce, že nemají dostatek prozíravosti, nadhledu a odvahy delegovat rozhodovací pravomoci o prodeji svých výrobků společně někomu jinému. Nelze ale odpouštět podobné nepochopení placeným vládním činovníkům.

Ministerstvo zemědělství nevyužilo pozitivní politické nástroje na urychlení slučování (dotace) našich zemědělců, což by je posílilo v jejich přirozeném postavení na trhu, ale dokonce je dalšími politickými nástroji ještě více oslabuje. Dokonce ještě více než zima, sucho, mokro, kroupy a povodně dohromady. To si ale asi potřebná většina našich zemědělsky zaměřených spoluobčanů ještě pořádně neuvědomila…

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...Najdete na iDNES.cz