Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Martínek: Na kraj už nemám sílu, ale v Senátu je jiné tempo

  11:46aktualizováno  11:46
Radko Martínek opouští funkci hejtmana Pardubického kraje a míří do Senátu. Zvolen byl podle očekávání velmi hladce. "Myslím, že to je ocenění mé dosavadní práce," říká Martínek, kterému ve sbírce politických funkcí chybí už jen prezident.

Radko Martínek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Učitel ze střední školy a bývalý člen KSČ Radko Martínek dokázal v sociální demokracii udělat skutečně skvostnou politickou kariéru. Po funkcích zastupitele, starosty města, poslance, ministra a hejtmana přichází na řadu post senátora.

"Necítím se jako sběratel pozic. Myslím, že je důležité, že moje funkce vždy navazovaly a měly smysl. Musím říct, že úplně nejvíce mě bavily poslední roky na kraji. Bohužel jsem kvůli zdraví nestihl udělat vše, co jsem chtěl," říká odcházející hejtman, který utrpěl před dvěma roky při zimních radovánkách vážné zranění ledviny.

Co vás z nesplněných úkolů mrzí nejvíce?
Určitě změny v dopravě. Cítím, že nové řády stále nejsou takové, jaké by měly být. Speciálně u nás na Svitavsku to má k optimu daleko. Lidé mi to říkali i při kampani, to mně vadí asi nejvíce.

Jak na tom jste zdravotně po nedávné transplantaci ledviny?
Určitě jsem na tom lépe než před operací. Ovšem musím užívat takové kvantum prášků, že se to na mně musí podepsat. I z toho důvodů jsem musel na kraji skončit. Nebylo v mých silách dělat tu práci naplno, jak jsem byl zvyklý. Přece jen v Senátu je jiné tempo.

Radko Martínek

Hejtman Pardubického kraje za ČSSD a bývalý ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Paroubka vystudoval dějepis a občanskou nauku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci; později absolvoval rozšiřující studium zeměpisu na přírodovědecké fakultě téže univerzity. Před vstupem do politiky pracoval jako středoškolský učitel na Středním odborném učilišti v Moravské Třebové a na tamním gymnáziu. V letech 1994 až 1998 byl starostou Moravské Třebové, poté byl zvolen poslancem (1998-2009) a stal se místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD (2000-2003). Funkci ministra zastával od dubna 2005 do září 2006. V říjnu 2008 byl zvolen zastupitelem kraje a od listopadu téhož roku je hejtmanem. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany. Členem ČSSD je od roku 1996; nyní zasedá i ve výkonném výboru strany.

Vaše zvolení bylo jednoznačné. Považoval jste za výhodu, že jste kandidoval proti komunistce?
Spíše jsem to viděl naopak. Měl jsem obavu, že přijde málo lidí, a to bude výhoda spíše pro KSČM. Nakonec mi lidé dali silný mandát a já jim za to chci poděkovat. Vážím si toho a beru to jako závazek, který budu chtít splatit.

Jak?
Určitě se budu snažit Svitavsku pomoci. Jako člen největšího senátního klubu k tomu budu mít docela dost příležitostí. Navíc mohu radit obcím s naplňováním zákonů, které přes Senát projdou. Nyní například vidím, jak obce dělají zbytečné chyby při výběrových řízeních, na čemž pak finančně tratí.

Co říkáte na slabou účast voličů ve druhém kole?
To je asi nejhorší zpráva těchto voleb. Lidé jsou na politiku naštvaní, za což neseme odpovědnost hlavně my politici, a nejsou ochotni ani přijít k volbám. I když roli hraje i naše česká povaha a sklony k podobným protestům, jsem z té nízké účasti velmi zklamaný.

V krajské politice momentálně probíhají povolební koaliční jednání. Radíte nějak svému nástupci Martinu Netolickému?
Ne, myslím, že je hodně nešťastné, když se končící hejtman nebo starosta do podobných aktivit zapojí. Je totiž v dost podivné pozici, nedělá to dobrotu. Tohle musí nová garnitura zvládnout sama, myslím, že to zvládne.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz