Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chtějí zničit Akademii věd salámovou taktikou, říká Grygar k odmítnutí ceny

  17:15aktualizováno  17:15
Astrofyzik Jiří Grygar odmítl cenu Česká hlava, kterou mu měl jménem vládní rady pro výzkum a vývoj předat premiér Jan Fischer. "To by bylo rafinované," komentuje s úsměvem otázku, zda nepřemýšlel o tom, zda půlmilionovou odměnou nechtěli úředníci nepohodlného popularizátora astronomie "umlčet".

Astrofyzik Jiří Grygar má za sebou půlstoletí v Akademii věd a bohatou publikační činnost. | foto: Knižní klub-Jovan Dezort

Kvůli kterým konkrétním výhradám jste cenu odmítl?
Nejde ani tak o jednotlivou konkrétní výhradu, ale o celkový postoj Rady (pro výzkum a vývoj; RVV - pozn. red.) k základnímu výzkumu, jak se projevuje zhruba od počátku července tohoto roku. V dokumentech a prohlášeních RVV je osočována Akademie věd a když se příslušným funkcionářům Akademie podaří konkrétní tvrzení Rady vyvrátit, naleznou vzápětí jiné výhrady, ještě bizarnější.
Přitom Rada vlády ve svých finančních doporučeních hodlá podle mého soudu Akademii věd salámovou taktikou zničit během pouhých tří let tím, že jí navrhuje každý rok odebrat přibližně 20 % současného rozpočtu a takto ušetřené peníze přesunout pro inovace v soukromém sektoru. Ten by měl podle mého názoru spíše ze svých prostředků podporovat aplikovaný i základní výzkum, jak se děje v civilizovaných zemích.

GRYGAR ODMÍTL CENU OD vládní rady

Přečtěte si víc o astrofyziku Jiřím Grygarovi a České hlavě

Nevnímal jste cenu jen jako pokus umlčet finanční odměnou populárního kritika vládní rady?
To mně nenapadlo; to by bylo docela rafinované. (úsměv)

Mluvil jste o svém rozhodnutí s premiérem Fischerem? A věříte, že to bude popudem k nějakému dalšímu jednání?
Komunikoval jsem s vedením České hlavy, protože takto jsem se o udělení ceny dozvěděl. Své důvody jsem sdělil dopisem. Nejsem funkcionářem žádného orgánu, který by připadal v úvahu pro případná jednání o změně stylu práce rady a její personální výměnu. Domnívám se totiž, že stávající rada prokázala, že není v tak závažné věci dostatečně kvalifikovaná.

PROČ GRYGAR ODMÍTL CENU?

Přečtěte si rozbor blogera iDNES.cz o změnách vlády v hodnocení vědy

Plánujete dál bojovat proti snižování dotací Akademii věd?
Jediné, co lze dělat, je osvěta. Pokud veřejnost pochopí, že kromě krátkodobých cílů má naše země mít šanci obstát ve světové konkurenci, když si vytyčí dlouhodobý cíl využít intelektuálního potenciálu, který máme, tak bude vyhráno. Dotace Akademii věd je jenom malou součástí velmi závažného problému, že naše veřejnost potřebu základního výzkumu v Česku nevnímá jako prioritu a na politiky netlačí. Stačí rozhlédnout se po světě, abychom zjistili, že při dosavadním stylu řízení naší země skončíme jako komický skanzen.

GRYGARŮV DOPIS ZÁSTUPCŮM České HLAVY

Vážení,

děkuji Vám za Vaši zprávu, v níž mi sdělujete, že na základě usnesení vlády ČR jsem byl zvolen laureátem ceny Rady pro výzkum, vývoj a inovace ČR Česká hlava 2009.

Tato cena však nese jméno instituce, která v poslední době vyvíjí činnost, která podle mého soudu vážně poškozuje dobré jméno Akademie věd ČR, v níž právě půlstoletí pracuji (pochopitelně včetně svého působení v někdejší ČSAV).

Poslední publikované návrhy a doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovace mohou dokonce v příštích letech ohrozit podle mého názoru samotnou existenci Akademie věd, což nedokáži pochopit, protože se domnívám, že Akademie patří dlouhodobě k nejproduktivnějším složkám českého vědeckého výzkumu.

Z těchto důvodů nemohu zmíněnou cenu přijmout. Rád bych však při této příležitosti zdůraznil, že moje odmítnutí Ceny se nijak netýká činnosti České hlavy, jíž se velmi vážím a stejně tak i členů poroty ČH. Netýká se také pana premiéra Jana Fischera, jehož úsilí o rozvoj naší země i české vědy si rovněž považuji.

V úctě
Jiří Grygar

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ruské ponorky mohou přerušit podmořské kabely, varuje britská armáda

Ruská ponorka třídy Delta IV doprovází flotilu Barentsovým mořem

Šéf generálního štábu britské armády varoval, že Rusko by mohlo narušit komunikační a internetové kabely vedoucí po...

Putin a Trump diskutovali po telefonu, probírali i Severní Koreu

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při...

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru probírali...

VIDEO: Američané vláčeli za člunem žraloka, týrané parybě se smáli

VIDEO: Američané za motorovým člunem vláčeli živého žraloka, trpící parybě se...

Floridský prokurátor vydal příkaz k zatčení trojice Američanů, kteří byli obviněni z těžkého týrání zvířat. Mladíci...Najdete na iDNES.cz