Bývalý německý prezident Christian Wulff na snímku z roku 2013

Bývalý německý prezident Christian Wulff na snímku z roku 2013 | foto: AP

Musíme se naučit žít spolu s muslimy, řekl německý exprezident

  • 617
Německo se potřebuje naučit soužití s muslimy, protože jedinou alternativou je střet civilizací. V Berlíně to řekl bývalý německý prezident Christian Wulff, který v minulosti jako první hlava státu označil islám za součást Německa.

Pokud budou veřejní představitelé říkat muslimům, že jsou v zemi nežádoucí, podle Wulffa to povede jen k vytváření paralelních společností, které nebudou mít vůli k integraci.

„Mnoho zemí světa pociťuje obavy z globalizace, z terorismu, z nepokojů a z uprchlíků. Proto sílí nacionalismus, a to se projevuje i v Německu,“ řekl exprezident. Podle něj by se ale německá společnost měla poučit z minulosti a měla by usilovat o pestrost z hlediska etnik i z hlediska víry. „Považuji za výdobytek civilizace, že v Německu může každý věřit tomu, čemu chce, a že nikdo nikoho k víře nenutí. Protože na evropské půdě bylo kvůli víře vedeno mnoho válek a prolito mnoho krve,“ uvedl.

„Přeju si, aby si Němci vzali poučení ze svých hořkých zkušeností a z minulosti a zasadili se o mírové soužití s muslimy,“ řekl Wulff. „Potřebujeme soužití místo střetu civilizací,“ zdůraznil.

Exprezident také připomněl, že německá ústava jasně stanovuje svobodu vyznání a zakazuje diskriminaci na základě víry. Odsoudil proto nedávné vyjádření pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), která ve svém připravovaném programu volá po zákazu veřejných projevů muslimské víry (psali jsme zde). „Kdo říká, že islám v Německu nechce, ten se staví proti naší ústavě,“ řekl.

Wulff také varoval před dopady odmítání islámu na život křesťanů mimo Evropu. „Když někdo říká, že nechce mít v Evropě žádné muslimy, tak se pak nemůže zasazovat o křesťany v jiných částech světa. Nesmí se divit, že někde jinde nechtějí mít křesťany nebo židy,“ řekl.

Podle exprezidenta navíc německé zkušenosti ukazují, že soužití s muslimy nevede k islamizaci země. „Muslimové mění naši zem mnohem méně, než my svým způsobem života měníme muslimy. K machistické kultuře se v minulosti přiklánělo 60 procent rodin tureckého původu, nyní je to jen 15 procent. Samozřejmě ještě zůstávají problémy v rovnoprávnosti mužů a žen, ale směřování je správné,“ řekl.

Wulff upozornil rovněž na to, že pokud se bude německá společnost proti muslimům vymezovat, povede to k vytváření ghett a k posilování náboženského fundamentalismu. „Naši evropskou demokracii ohrožuje Islámský stát, ale vidím i vnitřní ohrožení, totiž že se necháme rozeštvat. Pokud si muslimské rodiny, které už v Německu žijí, začnou říkat, že je tu nechceme, že nejsou přijímány a že proto nemají zájem o integraci, je to mimořádně nebezpečné, protože to je živná půda pro džihádisty,“ uvedl exprezident.

Wulff vyjádřil přesvědčení, že přistěhovalci jsou pro Německo přínosem. Připomněl, že značnou část týmu fotbalových mistrů světa z předloňského šampionátu tvořili muslimové. Imigranti také mají větší podíl než rodilí Němci v nově vytvářených firmách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video