Nemocných chřipkou může být až desetkrát více, než je hlášeno, říká lékařka

  15:19aktualizováno  15:19
Chřipková epidemie každoročně přichází počátkem roku, ale už nyní je nemocných více, než evidují lékaři. Podle Kristýny Herrmanové z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce je nemocných až desetkrát více. Ne každý nakažený totiž jde k lékaři.
Podle lékařů je prevencí nákazy dodržování hygienických opatření a očkování.

Podle lékařů je prevencí nákazy dodržování hygienických opatření a očkování. | foto: AP

A navíc ne všichni lékaři zaznamenané případy chřipky nahlašují krajským hygienickým stanicím, dodala Herrmannová. 

Epidemie chřipky přichází každoročně a zpravidla začíná v lednu. „Většina  akutních respiračních onemocnění v tomto období je právě chřipka,“ říká lékařka. 

Loni s vážným průběhem chřipky skončilo v nemocnici přes 660 lidí, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo. V Česku se vyhlašuje plošná epidemie, když je přibližně 1500 nemocných na 100 000 obyvatel. 

Podle odborníků je prevencí nákazy chřipkou kromě dodržování hygienických opatření také každoroční očkování. Některá média však uvedla, že vakcín je v současnosti nedostatek. „V prodeji je čtyřvalentní vakcína Influvac Tetra, jejíž dodávky by měly být v nejbližší době navýšeny. Čtyřvaletní vakcína Vaxigrip Tetra bude k dispozici v řádu dnů,“ sdělila ČTK mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Ústav s dodavateli jedná, dodávky by měly být stejné jako loni. V případě, že bude zájem vyšší, dovezou se šarže z ciziny, dodala Peterová s tím, že je běžné, že jsou vakcíny dodávány před sezónou.

Chřipka za posledních pět sezon zabila 550 Čechů, očkovaných je minimum

„Nedostatek vakcín se v médiích objevil již dříve. Druhý den jsem měl plnou ordinaci, všichni se chtěli nechat očkovat. Očekávám, že zase bude plno,“ řekl místopředseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Igor Karen.

Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění rizikovým skupinám. Chřipkové viry se dělí na typy A, B a C a jejich další podtypy. Odborníci očkovací vakcínu pro následující sezonu sestavují podle odhadů, jaké typy viru budou v sezoně kolovat. Vycházejí z předchozího období a zkušeností z jiných míst planety. Pro seniory a pacienty s chronickými nemocemi jako cukrovka, obezita nebo onemocnění srdce je chřipka nebezpečnější než pro běžnou populaci. 

Úmrtí na chřipku a související zápal plic při epidemii je 435krát pravděpodobnější u nemocných s kombinací nemocí srdce a plic, 240krát vyšší u diabetu s kardiovaskulární nemocí, 120krát u plicních onemocnění a 52krát u samotných kardiovaskulárních chorob, jako jsou například infarkt, mozková mrtvice, angina pectoris nebo vysoký krevní tlak. Očkovat se těchto rizikových pacientů každoročně nechá jen asi pětina.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje. Na očkování proti chřipce je pro letošní sezonu už pozdě, do nástupu epidemie by se už nemusely vytvořit protilátky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

Tenistka Kvitová dodatečně převzala od prezidenta medaili Za zásluhy

Fotoarchiv KPR

Prezident republiky Miloš Zeman předal ve středu na Pražském hradě státní vyznamenání Petře Kvitové, uvedl mluvčí...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz