Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chřástal Lojza přežil i s rodinou CzechTek 2006

  14:39aktualizováno  14:39
Drama se šťastným koncem zažil o víkendu Alois, sameček chřástala polního, kterého kdysi okroužkoval sám ministr životního prostředí Ambrozek. I letos se svou družkou Chřastavou vyvedli u Hradiště ve vojenském újezdu Doupovské hory holátka: Árii, Trylka a Piponě. Netušili, že se na ně valí CzechTek.

Účastníci CzechTeku burácejí a ochránci přírody se děsí. Přežije chřástal polní? | foto: MF DNES

Objev DNES

Když začaly přijíždět první sound systémy a už se trousili nejnadrženější ještěři, přikázali rodiče mladým nevystrkovat zobák z hnízda. Sami monitorovali situaci.

Necelých padesát metrů od jejich domovského mlází vyrostla hradba sound systému Brzlík. Za technoplachtou ozdobenou spirálami se činil DJ Cmunda. Rozjel to na dvě stě čtyřicet BPM - rytmických impulzů za minutu.

Ještěři klátili bedny a hýkali nadšením: "Čaune, to je teda brutálně vyndaný, neasi? Dobrá rychta, ty wole!"

Na rodinku chřástalů však temporytmus Cmundova setu neudělal velký dojem. V klidovém stavu jim totiž srdce bije průměrnou rychlostí tři sta tepů za minutu. Neopeřený Trylek dokonce pípnul: "To je teda malej námrd..."

"Kolikrát jsem ti říkal, že dokud tě živím, nebudeš v našem hnízdě mluvit sprostě," přerušil ho otec Lojza, neubránil se však nostalgii: "Ale chápu tě. A to ještě nemůžeš pamatovat ostrý střelby. Když spustily kulomety a rychlopalný děla z ótéček nebo tanků, mělo to takovou kadenci, že to dohromady znělo jako sférická plocha bez beatů. Málo platný - kam se hrabou sound systémy proti motostřeleckým jednotkám."

Nebezpečí přišlo nečekaně. Do lebedy pár metrů od hnízda chřástalů dopadli jakýsi ještěr s nějakou roštěnkou a hodnou chvíli se po sobě váleli. Chřástalům to přišlo jako věčnost. Ani nepípli.

"A máš mě rád?" zeptala se nakonec roštěnka ještěra. "Hele, asi takhle," vysvětlil jí chlapec, "já tě normálka beru, ale nechci se pouštět do větších akcí, neasi?"

"A já husa jsem ti něco přinesla," vzlykla roštěnka. "Uka,“ ožil ještěr.

"Tekutou extošku, hele," vytáhla ampuli tmavé tekutiny. "Oka," zářil ještěr, "tak to mi teda nandej, to bude vyndaný. Předvedu ti krutou rychtu s tím mým pádlem."

DJ Cmunda vyšponoval beaty. V chřástalech byla malá dušička. Milenci vypili každý půlku. "To mně to tam hučí," liboval si ještěr a začal se znova rozepínat. Než však mohl dát průchod své růjnosti, roštěnku rozpumpovaly křečovité záškuby, načež vytuhla v podivném oblouku a chrčela. Ještěr pozvracel chřástalům hnízdo.

Pro vzácné opeřence to byl nejkritičtější moment celé technoparty. Pak však mladý pár odvezla ambulance a praktická Chřastava se jala uklízet příbytek.

"Technaři jsou prostě fantastický," zasnil se Pipoň, "uměj se uvolnit." "Dej si bacha, abych se neuvolnil já. To bys moh odstonat"“ mírnil ho otec Alois, chřástal polní.

CzechTek ve vojenském újezdu Doupov nezpůsobil navzdory obavám ochránců přírody újmu ani jiným živočichům. Experiment se vydařil, a není tedy proč ho příště nezopakovat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz