Chráněné ryby usmrtily fekálie

  • 9
Plzeň - Všechny ryby uhynuly v úterý ráno ve Vejprnickém potoce, který se vlévá na kraji Plzně do řeky Mže. Na místě zasahovali hasiči, vodohospodáři, pracovníci rybářského svazu a odborníci na životní prostředí. Policisté nyní pátrají po původci znečištění.

"V potoce jsou sice jen menší ryby, ale byly mezi nimi také chráněné druhy, které se nesmějí lovit - jako například mřenka," řekl Karel Pavel z plzeňské místní rybářské organizace.

Otrávený byl asi kilometrový úsek potoka. Prvotní podezření bylo na odpadní vodu vytékající z kanalizace v Plzni na Nové Hospodě, kde je několik velkých firem.

"Nad tímto místem byly ryby živé," potvrdil mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško.

Nic však nenasvědčovalo tomu, že by ekologickou katastrofu zavinila ropná látka. "Příčinou bude zřejmě něco jiného. Muselo se to odehrát velice rychle, protože voda v potoce se už zdá být čistá," řekl Pavel, který byl na místě.

Rybáři se také přesvědčili, jestli úhyn ryb nemá na svědomí málo prokysličená voda, což se stává především v parných a suchých dnech. "Toto podezření se ale  nepotvrdilo," prohlásil rybář.

Hasiči odebrali vzorky znečištěné vody, kterou prozkoumají odborníci v laboratořích. Příčinu však lze zjistit také z těl uhynulých ryb.

Speciální prášek sorbent, který absorbuje ropné skvrny a používá se při znečistění vodních toků ropnými produkty, v tomto případě nefunguje.

Odpoledne specialisté z hasičské laboratoře mohli sice ohlásit, že vodu neotrávila žádná vysoce toxická látka, ale hodnoty stanovené pro lososovité a kaprovité vody jsou překročené.

"Vypadá na spláchnuté hnojivo z polí nebo se fekálie mohly dostat do vody i jiným způsobem. O průmyslovou odpadní vodu se  nejedná," komentoval rozbory Vaško. Policisté spolu s vodohospodáři nyní pátrají po zdroji znečištění.

Hnojivo už ryby zabíjelo
V posledních dnech uhynuly ryby i na dalších tocích v kraji. Na vině bylo vždy znečištění biologického původu.

Minulý pátek zasahovali tachovští hasiči na Hamerském potoce v Brodu nad Tichou, kde vodu znečistila tmavá látka. "Biologické znečištění spolu s vysokými teplotami a nedostatkem kyslíku ve vodě mělo za následek udušení ryb," řekl Vaško.

Před týdnem pak způsobily udušení několik desítek pstruhů v chovném potoce Bojovka u Spáleného Poříčí na Plzeňsku fekálie, která přitekly do vody z obce Číčov.

"Už v minulosti se stal podobný případ. Někdo vypustil do kanalizace septik. Kvůli suchu byl nízký stav vody, takže fekálie byly hodně koncentrované. Uhynulí pstruzi byly dvacet centimetrů velcí," uvedl tehdy jednatel západočeského rybářského svazu Jan Štípek.

Za úmyslné znečištění vodních toků viníkovi hrozí, že se bude před soudem zodpovídat z ohrožení životního prostředí, za což mu hrozí až tři roky vězení.

V ostatních případech mohou úředníci z příslušných odborů životního prostředí vyměřit pokutu od jednoho tisíce do deseti milionů podle závažnosti ekologických následků znečištění.


Video