Chovatelům vadí, jak se testuje na BSE

  9:43aktualizováno  9:43
Olomouc - V zemi se začínají ozývat hlasy, že Státní veterinární správa na BSE nereaguje tak, jak jak by měla. Testů na BSE se provádí málo, metoda, která se k tomu používá není nejcitlivější a se vzorky tkáně mozkového kmene poraženého skotu se na vyšetření jezdí světa kraj. To vyčítají veterinární správě někteří chovatelé, soukromí veterinární lékaři a nyní i olomoučtí členové Strany pro otevřenou společnost.

Zástupci Státní veterinární správy však jejich kritiku odmítají a tvrdí, že na jejím pozadí je spíš snaha některých soukromých laboratoří podílet se na testování dobytka a získat tak státní zakázku.

"Vyšetřovat na BSE by se mělo v každém kraji, aby se dlouhé cesty se vzorky na testování neprodražovaly," tvrdí například Petr Štěpánek, jeden z členů Strany pro otevřenou společnost. V zařizování takových laboratoří nevidí vážnější problém.

"Vybavení na testování lze pořídit za statisíce korun. Když si uvědomíme, že vyšetření asi 170 tisíc kusů skotu staršího než třicet měsíců bude zemi stát na 280 milionů korun, je to jen zlomek této částky," dodal Štěpánek.

BSE přišla s krmením pro telata

"Není to tak jednoduché, jak se to prezentuje, a nejde jen o zařízení, ale musí se k tomu vytvořit i bezpečnostní podmínky," reagoval na tento požadavek mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Na BSE se zatím testují vzorky v Jihlavě a v Praze. "Nyní rozšiřujeme kapacitu laboratoře v Jihlavě a uvažujeme, že další případně otevřeme i ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci."

Někteří chovatelé s argumenty Strany pro otevřenou společnost příliš nesouhlasí. "Myslím, že svoz vzorků do laboratoře se dá organizačně vyřešit, náš problém to ani není. Spíš to trochu zpomaluje odbyt," uvedl zootechnik ZD Unčovice Zdeněk Fišera. Soudí, že vážné potíže by nemusela mít ani menší družstevní jatka. Na situaci už nyní reagují tak, že poráží mladší kusy.

Členové Strany pro otevřenou společnost také požadují, aby se testoval nejen hovězí dobytek starší třiceti měsíců, ale  už čtyřiadvacetiměsíční. "Tato hranice už byla prolomena, BSE se objevilo i u mladšího dobytka. Testování by mělo být rozšířeno kvůli zdraví veřejnosti a současně by se tak obnovila důvěra k hovězímu masu," soudí Štěpánek.

Podle Josefa Dubna veterinární výbor Evropské unie minulý týden skutečně rozhodl, že se hranice vyšetření na BSE v unii sníží na čtyřiadvacet měsíců. Platí to ovšem pouze v tom v případě, že dobytek jde na nucenou porážku.

"Zdravý dobytek se v unii dál testuje od třiceti měsíců. Výjimkou je pouze Německo, které všechen poražený hovězí dobytek vyšetřuje od stáří dvou let. Připustil také, že testy na BSE dělají v Německu i soukromé laboratoře, protože ty státní by tak velký nápor nezvládly.

Různý pohled je i na vyšetřovací metodu Western Blot od firmy Prionics. Státní veterinární správa tvrdí, že je to metoda používaná a uznávaná v zemích Evropské unie, její kritici ovšem namítají, že existují citlivější metody. "Kdyby byly na tuzemský trh vpuštěny všechny testovací metody, ověřování pozitivních nálezů by bylo levnější a spolehlivější," tvrdí Štěpánek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Jan Blažej a aktivisté...

Najdete na iDNES.cz