Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatelům uhynuly stovky ryb

  17:38aktualizováno  17:38
Hora Svaté Kateřiny - Chovatelům pstruhů a amerických silenů z Hory Svaté Kateřiny na Mostecku náhle uhynuly stovky ryb. Podle rybářů může za vším být recyklát, ze kterého se poblíž rybníka opravuje silnice a koryto potoka zničené loňskou povodní. Skutečný důvod úhynu potvrdí až analýza vody a pitva ryb.

"Loni nám odplavila ryby povodeň. Letos jsme chtěli začít s výlovem pstruhů a všechny ryby uhynuly. Ty co dožívají jsou sleplé a jejich konec není daleko," uvedl jeden z chovatelů Zdeněk Jeřábek.

"Chováme pstruhy a americké sileny, protože tu máme kyselou vodu a těmhle druhům to nevadí. Dnes jsme naměřili Ph 10, voda je velmi zásaditá, a na víc už nám nestačila stupnice měření. To naše ryby nemohly vydržet," dodal.

Chovatelé jsou přesvědčeni, že ryby hynou kvůli složení recyklátu, kterým se opravuje silnice. "Je to rozdrcená stavba. Je v něm plynosilikát, kabely, suť, lepidlo a další příměsy. Když pršelo vše se vylouhovalo a vteklo do rybníka," uvažují.

Podle Aleše Janečka z odboru životního prostředí litvínovského městského úřadu musí příčinu úhynu odhalit až analýza vody a dalších vzorků z rybníka. "Do té doby je předčasné o viníkovi spekulovat. Odebrali jsme vzorky, výsledek analýzy budeme znát do týdne," upozornil.

Případnému viníkovi hrozí správní řízení a pokuta. Chovatelé zvažují i podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

"To je až poslední možnost. Zatím počkáme na výsledky analýzy. Ve čtvrtek máme schůzku se zástupci Staveb silnic a železnic, které silnici opravují. Chceme se dohodnout na odškodnění," doplnil Jeřábek.

Zástupce staveb nebyl celý den k zastižení. Podle dostupných informací ale společnost trvá na tom, že staví podle zadaného projektu. O úhyn ryb v Hoře Svaté Kateřiny se zajímá také veterinární správa, Povodí Ohře a hasiči. Další postup přinese až výsledek analýzy vody.

Autoři:


Témata: Ohře, povodně

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz