Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČR už letos nepřijme žádné migranty z Turecka, řekl Chovanec. Zeman je pro

  18:26aktualizováno  18:26
Česká republika nepřijme do konce letošního roku žádné migranty z Turecka. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Prezident Miloš Zeman uvedl, že toto stanovisko plně podporuje.

Uprchlíci v aténském přístavu Pireus (23. února 2016) | foto: AP

„Do konce roku nikoho nevezmeme, protože ty bezpečnostní prověrky jsou velmi precizní. Po tom, co se stalo v Turecku, a my nevíme, co přesně se v Turecku stalo - jestli to byl převrat nebo kontrapřevrat - Turci dneska velice efektivně vojensky zasahují, ale já se obávám, že nezasahují ve prospěch lidí v Sýrii, ale že si řeší svůj konflikt s Kurdy,“ řekl v ČT Chovanec.

Podle něj je nezbytně nutné donutit Řecko a Itálii, aby začaly brát migraci vážně. „Pokud ne, nemají v Schengenu co dělat. Česká republika by měla zahájit velice tvrdou ofenzivu v diplomatickém vyjednávání k tomu, aby primárně Řecko začalo plnit svoje povinnosti. Z Řecka se bohužel bude muset částečně stát detenční zařízení, kde ti migranti budou vědět, že budou zavřeni, prověřeni, vráceni,“ dodal.

„Pokud se zhroutí dohoda s Tureckem, tak nás může čekat letos migrační vlna menšího charakteru a daleko větší na jaře,“ upozornil. Podle něj ale není možné přistoupit na požadavek Turků a zrušit jim vízovou povinnost, protože nesplnili podmínky, které jim EU dala. „Pokud toto Evropa udělá, tak naprosto ztratí tvář,“ míní ministr.

Zeman: Měly by se zavřít hranice

S prohlášením Chovance o nepřijímání běženců se ztotožnil i prezident Zeman. „Podobné stanovisko mají Slováci, Maďaři a po volbách už i Poláci. Já plně podporuji toto stanovisko Visegradské skupiny,“ prohlásil Zeman při nedělním rozhovoru pro Frekvenci 1.

Kampaň na Hrad nepovedu

Miloš Zeman na Frekvenci 1 také uvedl, že pokud bude znovu kandidovat na prezidenta, nepovede žádnou volební kampaň. Voliči by se podle něj měli rozhodnout na základě výsledků jeho pětileté práce. Zároveň zopakoval, že rozhodnutí ohledně své kandidatury oznámí v březnu příštího roku.

Kvóty pro uprchlíky podle něj byly naprostým nesmyslem. Mluvil o nich také s Angelou Merkelovou při její nedávné návštěvě Prahy. „Když si někoho pozvete domu, tak ho také neposíláte na oběd k sousedům,“ vytkl Zeman německé kancléřce návrh na přerozdělování běženců. Nejlepším řešením je podle Zemana zavření hranic Evropské unie.

„Uvědomme si, že příliv uprchlíků - a to primárně do Německa, my jsme transitní země - byl primárně vyvolán větou paní kancléřky, kdy pozvala Syřany do Německa,“ podotkl Zeman. Problém vidí v tom, že za Syřany se od té doby vydávají i ti, kdo nemluví vůbec arabsky a mají falešné - nebo nemají žádné - pasy.

Chovanec: Hranice nezavřeme, ale zpřísníme kontroly

V případě, že Německo začne vracet běžence do země jejich původu, chystá Česko důkladnější monitoring hranice s Německem, prohlásil dále ministr Chovanec s tím, že koncem září o tom bude v Berlíně jednat se svým německým protějškem.

„Hranici nebudeme zavírat a stavět ploty, ale chceme vědět, co se na ní děje,“ vysvětlil Chovanec. Podle něj lze předpokládat, že po zpřísnění návratové politiky se bude část migrantů snažit z Německa utéct. „Chceme vědět, kam jdou a jestli jdou přes nás. Že by běželi do České republiky a chtěli se zde usídlit, to je velmi málo pravděpodobné,“ konstatoval.

Chovanec se také v souvislosti s migrací vyslovil pro vznik evropské armády, kterou podporuje i premiér Bohuslav Sobotka a prezident Zeman. „Nemůžeme spoléhat na NATO a na Spojené státy, musíme být sami bojeschopní,“ prohlásil.

S tím zásadně nesouhlasil další účastník debaty, poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Vznikne-li evropská armáda, tak to s trochou nadsázky bude německá armáda,“ uvedl Blažek a dodal, že by evropská armáda stejně nefungovala: „Pokud se pohne Rusko, evropská armáda bez USA nezachrání vůbec nic.“

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz