Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáme pro vás v letadle místo, vzkázal Chovanec kolegovi z vlády

  14:02aktualizováno  14:02
Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl, aby s ním o víkendu do Budapešti letěl na zasedání šéfů vnitra a spravedlnosti V4 jeho kolega z vlády a právě ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Prý už v letadle nezbylo místo. Pelikán to řekl Rádiu Impuls. Ze schůzky nakonec sejde kvůli povolební situaci v Polsku.

„Naivně jsem se domníval, že poletíme spolu, že cestou probereme, co se na schůzce bude řešit,“ řekl Pelikán v rozhovoru pro Rádio Impuls. „Připadalo mi skoro samozřejmé, že poletíme s ním,“ dodal.

Nemile ho překvapilo, když z ministerstva vnitra v pondělí přišel email, že ministr spravedlnosti se do letadla nevejde. „V pondělí jsme seděli vedle sebe na vládě a nic mi neřekl. Poslal to potom takovouhle cestou mailem. Připadá mi zbytečné o tom nějak dlouze mluvit,“ řekl Pelikán.

Delegace z jeho resortu přitom nebyla velká, čítala kromě ministra jen dva další lidi. Armádní letecký speciál přitom podle Pelikána pojme zhruba 30 lidí.

Zdůvodnění ze strany ministerstva vnitra podle Impulsu znělo, že „s delegací poletí větší počet novinářů, kteří chtějí být přítomni návštěvě ministra vnitra na hranicích a vidět činnost českých policistů“.

Chtěl jsem si pronajmout letadlo a pilotovat sám, řekl Pelikán

Cestu do Budapešti by proto Pelikán musel řešit po svém. „Jediné štěstí je, že mám piloťák,“ zmínil. Jako držitel pilotního průkazu si chtěl pronajmout malé letadlo, které by pro jeho delegaci stačilo.

Náklady by byly výrazně nižší než u armádního speciálu, Pelikán cenu odhadl na 20 až 30 tisíc korun. Vypravení letadla, kterým měl cestoval ministr vnitra, by vyšlo podle resortu obrany na 140 tisíc korun.

Pelikán malé letadlo použil při zahraničních cestách již několikrát. Například do Bratislavy nebo Lucemburku letěl cessnou (více zde).

Postoj ministerstva vnitra může být podle Pelikána projevem určitého napětí kvůli různým názorům. „Cítím, že ty vztahy jsou někdy trochu napjaté, v důsledku určitých názorových rozporů,“ komentoval Chovancovo rozhodnutí. S ministrem vnitra se neshodl například na postoji k uprchlíkům a k jejich držení v detenčních zařízeních.

Ministerstvo vnitra se k záležitosti vyjádřilo jen stručně. „Technické aspekty přípravy zahraničních cest pana ministra komentovat nebudeme. Nicméně obecně platí, že zájem novinářů o problematiku uprchlické krize a s tím související zahraniční cesty je opravdu veliký,“ uvedlo vnitro v SMS zprávě pro Rádio Impuls.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že jej postup vládního kolegy překvapil a zaskočil. „Já mám zkušenost, že když jsem byl v Lucemburku a zjistil jsem, že je tam ministr vnitra Milan Chovanec, tak mi vyšel vstříc a mě a mé kolegy bez problémů do letadla vzal. Myslím si, že je dát přednost před jedním nebo dvěma novináři svému kolegovi, členovi vlády, je něco, co mi přijde celkem logické,“ uvedl v Kauze dne Rádia Impuls.

Přednost měl dostat Pelikán, ne novináři, uvedl Jurečka:

Schůzka v Budapešti se nakonec neuskuteční. Zrušila se na popud Polska, kde probíhá vyjednávání po nedávných parlamentních volbách.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz