Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie neselhala, není důvod trestat, zhodnotil Chovanec demonstrace

  10:27aktualizováno  11:18
Policie neobjevila žádné selhání při svých zásazích proti demonstrantům ze soboty 6. února. Pouze stále hledá policistu, který údajně odmítl pomoci napadeným novinářům z Českého rozhlasu. Ministr vnitra Milan Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý na pondělní tiskové konferenci uvedli, že si za svými lidmi stojí.

„Není důvod někoho potrestat a není důvod tvrdit, že policie selhala,“ shrnul ministr Chovanec závěry kontrol. Postup policie hájil i Tuhý.

Policie v pondělí upřesnila, že 6. února na osmi pražských demonstracích proti imigraci, na podporu uprchlíků a proti rasismu i na následných pochodech měla v terénu přibližně tisíc lidí (podrobnosti o protestech najdete zde).

Policisté na Loretánském náměstí zadrželi muže, který několikrát vystřelil do vzduchu z poplašné pistole. Při střelbě nebyl nikdo zraněn, muž při zatýkání nekladl odpor. Ředitel pražské policie Miloš Trojánek v pondělí uvedl, že policisté na střelbu okamžitě zareagovali.

Fotogalerie

V Thunovské ulici policisté bránili střetu dvou táborů s protichůdnými názory. Právě tento zákrok se stal jedním z terčů kritiky. Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek na svém blogu upozornil, že celá akce vypadala jako zinscenovaná policií pro média. Policie to posléze popřela (více čtěte zde). „Speciální pořádkové jednotky musely na místo doběhnout po svých,“ vysvětlil Trojánek zpoždění těžkooděnců.

Chovanec zdůraznil, že video s komentářem, který označoval incident za předem přichystaný policií, vzniklo na proruských webech. „Máme informace o tom, kde toto video vzniklo, a nebylo to na území České republiky, ale ani Ruské federace,“ řekl. Cílem videa prý bylo pošpinit stát. „Je mi líto, že někteří politici na tuto vějičku sedli,“ dodal. Expert na internetovou bezpečnost Roman Máca na svém blogu na iDNES.cz dospěl k závěru, že původcem videa je profesionál v oblasti PR, který patrně pracoval na objednávku.

Policie podle ministra udělala maximum pro to, aby oba tábory oddělila, a nedopustila se žádného pochybení. „Chtěl bych poprosit všechny, kdo jsou veřejně činní, aby nedělali předčasné závěry. Špína není na anonymní dav, ale na konkrétní osoby,“ doplnil Chovanec.

„Konflikt se odehrál v řádu minut, a to jen proto, že práce policie byla koordinovaná,“ řekl k tomu policejní prezident. Zmínil také roli muže v civilu, kterého video zveřejněné Vítkem nařklo z toho, že potyčku řídil. Tuhý potvrdil, že to byl kriminalista v civilu.

Takhle vidí celou policejní operaci pražský policejní šéf:

Policie identifikovala devatenáct zakuklenců

Trojánek nechal zveřejnit několik záběrů z policejních kamer, na kterých je patrné, že muž zamaskované demonstranty drží a snaží se jim zabránit v útoku. Totožnost kriminalisty Tuhý neprozradil, potvrdil pouze, že byl ve službě a měl na místě „své úkoly“.

Podle Chovance se policii podařilo devatenáct maskovaných demonstrantů odhalit. Jejich totožnost zjistila mimo jiné z kamerových záznamů, protože demonstranti se maskovali až na cestě. Tuhý doplnil, že vzhledem k eskalující situaci policie upřednostnila zabránění konfliktu před „strháváním masek“. Shromažďovací zákon zakazuje demonstrantům zahalovat obličeje.

Kritiku policisté schytali také kvůli tomu, že nezasáhli po napadení přenosového vozu Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí. Demonstranti se podle redaktora rozhlasu snažili dostat do vozu a nakonec odpojili elektrocentrálu. „Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: ‚Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku‘,“ popsal chování policie redaktor (více zde).

„Takovéto výroky nemají u policie co dělat,“ prohlásil ministr. Dodal, že policistu či policistku, který slova vyřkl, se nepodařilo najít. „Chtěl bych ho vyzvat, aby se sám přihlásil, protože toto poškozuje jméno celého sboru,“ řekl Chovanec.

Kritik zásahu Pelikán na brífink nedorazil

Činnost policistů zkritizoval krátce po demonstracích i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (více zde). „Jestli jste viděli ta videa, na kterých jsou maskovaní lidé, kteří hází lahve, kteří mají v ruce tyče, prostě ozbrojená maskovaná bojůvka před zraky policie, tak je to pro mě nepřijatelné,“ okomentoval situaci v okolí Malé Strany.

„U ministra spravedlnosti bych očekával větší míru citu pro spravedlnost,“ reagoval v pondělí na jeho kritiku Chovanec. Pelikána pozval na tiskovou konferenci, jeho vládní kolega ale z časových důvodů nedorazil.

Ministr Pelikán trvá na tom, že policie svou roli nenaplnila, protože se jí nepodařilo udržet veřejný pořádek. „To, že to popírá, na tom nemůže nic změnit. Ze záběrů je zřejmé, že se tam čtyřicet lidí chovalo v rozporu se zákonem,“ uvedl. Závěr kontrolního šetření ho prý nepřekvapil.

Policisté 6. února řešili také napadení centra Klinika na pražském Žižkově maskovanými útočníky (o útoku čtěte zde). Podle Trojánka policisté na místě v době útoku nebyli proto, že „nebyl poznatek“, že by tam něco hrozilo. „Byť je Klinika místo mediálně známé, není to jediné takové místo v Praze,“ dodal Chovanec.

Postupem bezpečnostních složek při demonstracích se kromě kontroly pražské policie a policejního prezidia zabýval i odbor interního auditu a kontroly ministerstva vnitra, potvrdil jeho ředitel Zdeněk Kunc.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Podejte to v pondělí, radil soudce advokátovi, aby mohl jeho klienta propustit

Soudce Ivan Novák u Nejvyššího správního soudu (8. 3. 2016)

Chomutovský soudce Ivan Novák se sešel s advokátem Josefem Douchou, jehož klienta jen dva dny předtím pustil z vězení...

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Lesy na pomezí Moravy a Slezska decimuje sucho, kůrovec a václavka

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Lesy v Moravskoslezském kraji vymírají pětkrát rychleji, než je jejich nový přírůstek. Změny klimatu a sucho narušily...

Najdete na iDNES.cz