Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chorvatští potápěči vyprostili těla dvou Čechů

  14:57aktualizováno  18:40
Chorvatští záchranáři našli dva mrtvé české potápěče. Těla obou Čechů vyprostila odpoledne speciální jednotka chorvatských vojenských potápěčů MORH. Záchranáři po Češích pátrali od neděle. Těla byla 67 metrů pod hladinou. Právě velká hloubka byla nejpravděpodobnější příčinou smrti.

Jeden z útesů ostrova Purara, u kterého byla nalezena těla českých potápěčů. | foto: www.nauticabiograd.com

"Umíte si představit, že to nebyl pěkný pohled," řekl v telefonickém rozhovoru iDNES.cz reportér chorvatské televize Hrvoje Gunjač, který byl přímo u vyzdvižení obou těl. Sdělil také, že ostatky obou Čechů byly dopraveny do nemocnice ve Splitu, kde budou podrobeny pitvě.

Podle Gunjače byla těla obou Čechů vytažena asi 60 metrů od jihovýchodního cípu ostrova Purara v národním parku Kornati z hloubky 67 metrů. Reportér potvrdil, že to už je hloubka, v které musí mít potápěči speciální výstroj.

Češi byli nalezeni po čtyřech dnech pátrání
Chorvatští záchranáři pátrali po Češích od neděle, poslední kolo pátrání spustili ve čtvrtek v deset hodin dopoledne. V poledne obě těla našli. Místo už přitom v předchozích dnech potápěči prohledávali. "Tentokrát jim přálo počasí," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

K nalezení přispělo zklidnění počasí. V oblasti totiž bylo delší dobu bylo větrno. K hledání se dnes přidal i jeden z nejlepších chorvatských potápěčů.

V předchozích dnech se pátrači dostali pouze 40 metrů pod hladinu moře. Na pomoc pak přišel speciální vojenský tým s technikou určenou do větších hloubek. "Pro akci se podařilo získat důstojníka námořnictva z chorvatského ministerstva obrany," dodala Opletalová.

Rodiny obětí už o tragickém nálezu vědí.

Plachetnice, která kotvila na jihovýchodním cípu ostrova Purara, si v neděli všimli pracovníci Národního parku Kornati. Na palubě byly pouze cestovní doklady, chyběly dvě potápěčské výstroje. - více zde 

Potápěli se v zakázané zóně
Ostrov Purara, u kterého byli potápěči nalezeni, se nachází jižně od Ravného Žakanu. Tento cíp patří do přírodní rezervace národního parku. Oblast zahrnuje ostrůvky Vela a Mala Purara a několik útesů.

Je to velmi cenná floristická a ornitologická rezervace, která je nejkrásnější na jaře, když kvetou zdejší chráněné rostliny.

Platí tu však zákaz vstupu na tyto ostrovy a útesy i vplutí do mořského pásu ve vzdálenosti 500 metrů od jejich břehů.

Autoři:


Témata: Kornati

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Najdete na iDNES.cz