Osmapadesátiletá Azra Bašičová byla koncem loňského roku vyhoštěna do Bosny ze Spojených států, kam emigrovala po skončení bojů, které si v Bosně v letech 1992 až 1995 vyžádaly na 100 tisíc mrtvých.
Zadržena byla v roce 2011 na žádost bosenské justice v americkém státě Kentucky (více v článku V USA zadrželi Chorvatku, která prý Srby v lágrech nutila pít krev). Usvědčena byla ze zločinů spáchaných na srbských civilistech, vězněných v okolí města Derventa na severu Bosny. Zde si podle svědků počínala jako „paní nad životem a smrtí“.
Chorvatský generál v Haagu vypil jed, po pár hodinách zemřel |
„Tento soud vás odsuzuje ke 14 letům vězení,“ prohlásil soudce Sead Dikić. Zdůraznil „zvláštní krutost odsouzené“, která s nožem v ruce přistoupila ke zbitému srbskému zajatci, drženému na kolenou dvěma dalšími vězni, a podřízla jej. Další vězně pak podle webu Balkaninsight nutila lízat krev z jeho mrtvoly.
Podle soudce také mučila desítku dalších zajatců: kopala je, mlátila pěstí i baseballovou pálku, nutila je chodit po střepech, na záda či na čelo jim nožem vyřezávala kříž či písmeno S jako Srbsko.
Ze zločinů spáchaných během konfliktu v Bosně byla obviněna či odsouzena desítka žen, dvacítka dalších byla vyšetřována, poznamenala AFP a dodala, že ze stejného důvodu byly odsouzeny stovky mužů.
Nejslavnější z těchto žen zůstává někdejší viceprezidentka bosenských Srbů, nyní sedmaosmdesátiletá Biljana Plavšičová, kterou jako jedinou ženu soudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY): v únoru 2003 ji odsoudil na 11 let, brány káznice opustila v říjnu 2009.

Derventa, Bosna
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz