Letoun americké armády s vědkyní na palubě přistál v novozélandském

Letoun americké armády s vědkyní na palubě přistál v novozélandském Christchurch (17. října 2011) | foto: AP

Chorá vědkyně na Antarktidě se po měsíci dočkala pomoci

  • 9
Badatelka Renee-Nicole Douceurová, která působí na antarktické základně McMurdo, trpěla od srpna vážnými problémy se zrakem a řečí. Kvůli špatnému počasí však její evakuace přes měsíc nebyla možná. Teď letadlo s Američankou přistálo na Novém Zélandu.

Dramatickou záchranu vědkyně hatilo týdny špatné počasí. Právě kvůli němu nechtěla společnost Raytheon Polar Services, která základnu na antarktickém pobřeží Rossova moře provozuje, s převozem souhlasit.

Na nouzovou přepravu, která je kvůli klimatickým podmínkám extrémně nebezpečná a nákladná, kývla až po více než měsíci. Letadlo, které mělo vědkyni převézt k lékařskému ošetření do nejbližší plně vybavené nemocnice, odstartovalo v pátek z Chile.

Vědkyně zřejmě utrpěla mrtvici nebo má nádor

Do Antarktidy doletělo v sobotu, ale pak muselo čekat na britské základně Rothera na lepší počasí. Lékaři nebyli schopni Douceurové na dálku pomoci, předběžně se hovoří o tom, že problémy s viděním a řečí mohla způsobit mozková mrtvice nebo nádor.

Americká vědkyně Renee-Nicole Douceurová

Stanice společnosti Raytheon byla dějištěm záchranné akce i přesně před rokem, také tehdy musel být evakuován jeden z pracovníků ve vážném zdravotním stavu.

Velice dramatická byla i záchrana americké lékařky v roce 1999, při které letadlo přistávalo na plochu vyznačenou hořícími barely s benzinem. Žena musela být urychleně hospitalizována s rakovinou prsu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video