Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chomutov si najal špatného exekutora, na městě teď vymáhá osm milionů

  12:01aktualizováno  12:01
Vedení chomutovské radnice přiznává, že angažování exekutora Jana Parasky byla chyba. Paraska, který od loňského února zabavoval notorickým neplatičům sociální dávky, si totiž u města nárokuje za své služby 8 milionů korun, které ale Chomutov odmítá uhradit.

Chomutovská radnice najala exekutora na vymáhání peněz od neplatičů, situace se ale obrátila a exekutor vymáhá peníze na městě. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Při výběru exekutora Jana Parasky nemělo město Chomutov šťastnou ruku," uvádí mluvčí města Chomutov Tomáš Branda.

Paraska letos v lednu zažádal chomutovskou radnici, aby mu vyplatila zálohy na náklady exekuce ve výši jednoho milionu korun. Město však nezaplatilo, Paraska tedy obratem zastavil exekuce, čímž s radnicí prakticky ukončil spolupráci, a naúčtoval jí za celkové náklady výše zmíněných 8 milionů korun.

O tom, jestli exekutorovi nakonec bude muset Chomutov zaplatit, rozhoduje krajský soud.

"Chtěl peníze rychle"

Paraska podle Brandy zaskočil magistrát už tím, že po něm žádal vyplacení záloh v šibeničním termínu tří dnů. Uvolnění takové částky z městského rozpočtu prý podléhá rozhodnutí zastupitelstva, což exekutor uložením třídenní lhůty neumožnil.

"Třídenní lhůta byla naprosto nereálná, zvláště pak, když dva dny z toho byl víkend. O naší žádosti o prodloužení lhůty nikterak nerozhodl, místo toho exekuce zastavil," vysvětluje Branda. "Zákon je tak absurdní, že v podstatě dává exekutorovi volnou ruku v tom, jakou lhůtu pro zaplacení věřiteli dá," doplňuje.

Ale exekutorská komora, na kterou se v březnu Chomutov neúspěšně obrátil se stížností na Paraskovo chování, v tomto bodě ze strany exekutora žádný prohřešek neshledala. "Rozhodnutí o prodloužení lhůty je v pravomoci soudního exekutora," potvrdila mluvčí komory Monika Zajícová. Navíc je třeba zmínit, že Chomutov sám na dlužnících uplatňuje zákony nejtvrdším možným způsobem a jakékoliv prohřešky proti nim nekompromisně trestá.

Město dále argumentuje, že požadavkem o vyplacení záloh porušil exekutor smlouvu, v níž se obě strany dohodly na spolupráci. "Ve smlouvě je výslovně uvedeno, že veškeré náklady exekuce hradí dlužník. O zálohách nikdy nebyla řeč," hájí město Branda.

Nicméně do stížnosti exekutorské komoře radnice údajné porušení smlouvy ze strany Parasky, což by Chomutovu logicky prospělo, nezahrnula. "Komora ji nepřezkoumávala," potvrdila Zajícová. Proč se údajné porušení smlouvy do stížnosti nedostalo, už Branda nevysvětlil.

Nutno dodat, že podle zákona náklady na exekuce nese ten, kdo způsobil její zastavení. V tomto případě padá vina na Chomutov, protože podle nálezů Okresního soudu v Chomutově i Krajského soudu v Ústí nad Labem byly exekuce sociálních dávek protizákonné.

Paraska prý takto ve vztahu k subjektům, jež využívají jeho služby, nejedná poprvé. "Jak máme informace, nejsme v republice jediné město a instituce, které tento člověk uvedl do potíží. Hlásí se nám i podnikatelé, kteří s ním měli podobné problémy," tvrdí mluvčí. Jména dotčených ale nedodal.

Proti zastavení exekucí se Chomutov odvolal ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Do vynesení verdiktu je však Paraska podle mluvčího Brandy povinen ve spolupráci s městem pokračovat. Termín rozhodnutí krajského soudu přitom nelze předvídat, soud totiž ještě nemá ani k dispozici podklady od samotného exekutora. Toho se redakce MF DNES snažila kontaktovat, Paraska však odmítl komunikovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz