Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chomutov po měsíci vyplácí dávky, exekutor tentokrát nedorazil

  9:49aktualizováno  13:15
Chomutovský městský úřad začal vyplácet březnové sociální dávky. Přišli si pro ně i ti, kteří městu něco dluží. Obávali se ovšem, že jim exekutor peníze vezme a nechá jen tisícikorunu. Tentokrát zbytečné, vymahač dluhů nedorazil. Radnice ale slibuje, že do konce března ještě přijde.

Exekutor může přijít za dlužníky během dalších dvou výplatních dnů, které ještě do konce března budou. Primátorka Chomutova Ivana Řápková iDNES.tv potvrdila, že exekutor na úřad dorazí poslední výplatní den dávek v březnu.

Přes všechny výtky, které se na město za postup exekutora snášejí, bude se pokračovat dál. "Najmeme další exekutorské firmy, které to pro nás budou dělat," řekla Řápková. V současné době využívá radnice jednoho exekutora z Mostu.

Zbraně proti exekutorům - plná moc i potvrzení od lékaře

Po desáté hodině bylo před úřadem kolem sto lidí, kteří si přišli pro dávky. Lidé mezi sebou mluvili šeptem, atmosféra byla klidná. Přítomni jsou i zástupci organizace Člověk v tísni.

Jakmile se otevřely dveře, začala tlačenice, policista u vchodu ale pouští dovnitř jen po pěti lidech. Někteří lidé si už dohodli splátkové kalendáře, ale zatím o tom od úřadu nemají v ruce doklad. Očekávali, že jim exekutor, pokud by zde byl, strhl jen částku, která by odpovídala první splátce, svěřili se iDNES.tv.

O tom, zda dnes exekutor bude na chomutovském úřadu vybírat dlužné částky, se jen spekulovalo. Informace se nedala ověřit. Exekutorská kancelář položila telefon, kdykoliv se dozvěděla, že volá někdo z médií, městský úřad mlžil.

Jedna z žen, která pobírá dávky, poslala pro peníze právního zástupce. Úředníci mu ale peníze nechtěli vydat. Problém je prý v tom, že právníkovi chybí ještě ověřený podpis ženy, která ho zplnomocnila. Přítomna je i advokátka, která tvrdí, že při minulých výplatách byly na plnou moc vyplaceny peníze nejméně třem lidem, a to bez ověření podpisu. Právník bude žádat po chomutovské radnici vysvětlení.

Obranou proti exekutorovi může být i zdravotní stav. Jedna žena přišla na úřad s dokumentem, podle kterého vyplacené dávky potřebuje na léky, které pravidelně užívá. V tom případě nesmí exekutor, pokud by dnes úřadoval, na peníze sáhnout.

Fronta na sociální dávky před chomutovským městským úřadem (23. února 2009)

Únorové exekuce zaskočily šestačtyřicet dlužníků. Proti postupu exekutora na úřadu se ohradilo celkem jedenáct lidí. Ve třech případech již rozhodl soud, který návrh na částečné zastavení exekuce zamítl.

"Soudce se přiklonil k názoru, že exekucí byly postiženy movité věci, proto není zákonný důvod k zastavení exekuce," řekl již dříve iDNES.cz předseda okresního soudu v Chomutově Petr Šustr. V dalších třech případech rozhodla soudkyně přesně naopak.

Uznala návrhy na pozastavení exekucí. Rozhodnutí soudkyně zatím není pravomocné, běží lhůta, kdy se proti němu dá odvolat. ""Přivítali bychom, kdyby se někdo z účastníků odvolal ke krajskému soudu. Mohl by se na to sejít speciální senát tří soudců," uvedl předseda chomutovského soudu Petr Šustr. Krajský soud by pak mohl na rozdíl od okresního vydat sjednocující stanovisko, doplnil.

Nenašli zastání u soudu, odešli z Česka

Exekuce měly na některé dlužníky i výchovný účinek, který radnice chtěla vyvolat. Den poté, co exekutor vybíral dlužné částky na úřadě, se přišly přihlásit desítky dlužníků. Chtěli se domluvit na splátkových kalendářích.

Jiní, například ti, kteří neuspěli se svou stížností u soudu, zvolili radikálnější řešení. Sbalili se a opustili město. Čtyři rodiny odcestovaly do Kanady, další dvě do Británie a sedmá se také chystá k odjezdu. Na souvislost exekucí a odjezdu rodin poukázala i bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

"Souvislost to určitě má. Navrhneme zastavit takové nesmyslné vymáhání, které vyhání lidi z Chomutova," řekla již dříve iDNES.cz. - čtěte Rodiny z Chomutova utíkají před exekucemi do ciziny

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz