Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chomutov objevil dobrý bič na neplatiče, pochvalují si města

  14:32aktualizováno  14:32
Potíže s neplatiči řeší téměř každá česká radnice. Chomutovskou cestou k pohledávkám pomocí soudních exekutorů se vydají další, Litvínov už v červnu. Z obcí oslovených redakcí iDNES.cz nikdo Chomutov neodsoudil, naopak vyjadřovaly podporu a pochopení. A zazněla i kritika směřující ke státu.

Dům v Chomutově zničený nepřizpůsobivými obyvateli | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Třebíčská radnice má také své neplatiče, kteří se splácení léta vyhýbají. Zatím se město snažilo domlouvat rozpis splátek, neplatiče obsílkami upozornit na dluhy.

Od Litvínova po Přerov

Redakce iDNES.cz oslovila představitele sedmi obcí, aby zjistila jejich reakce na chomutovský přístup k neplatičům. Do ankety se zapojila města Litvínov, Třebíč, Roudnice nad Labem, Ústí nad Labem, Kladno, Karviná a Přerov.

"Není to ale efektivní, soudní cesta je zase na několik let," potvrdil starosta Třebíče Ivo Uher. Právě on se do Chomutova chystá. "Chceme vědět, jak to přesně dělají. Pokud se to ukáže jako cesta, půjdeme také tak," uvedl Uher s tím, že postup chomutovské radnice je podle něj v pořádku.

Další město, které chce pohledávky vymáhat podobně jako Chomutov, je nedaleký Litvínov. Obě města si předávají zkušenosti s řešením otázky nepřizpůsobivých, včetně neplatičů.

Litvínovská radnice se nakonec rozhodla, že k exekucím peněz z dávek lidí, kteří městu dluží za pokuty či poplatky, přistoupí v červnu. Exekuci bude předcházet kampaň, aby každý dlužník měl šanci dohodnout se na úhradě svého závazku například formou splátkového kalendáře.

"Pracovnice sociální odboru i terénní sociální pracovníci včas dlužníky upozorní, že se připravují exekuce. Podepíší i prohlášení, že s touto informací byli seznámeni. Vyhneme se tak nařčení, že o tom lidé nevěděli," řekl dnes novinářům místostarosta Martin Klika (ČSSD).

Bič na nepřizpůsobivé - poukázky

Pro kladenského primátora Dana Jiránka je chomutovské řešení hraniční. Kladno ale jde na nepřizpůsobivé také tvrdě. "Přijali jsme přísná opatření. Pokud zjistíme, že odebírají elektřinu načerno, vystěhujeme je," řekl nekompromisně Jiránek.

Exekutor zafungoval

Cesta za pohledávkami po dobrém se v některých případech prodlužuje na několik let. Chomutovská radnice se rozhodla pro represi, která pobouřila ochránce lidských práv i ministerstvo. Exekutor na městském úřadě při vyplácení dávek, jak se ukázalo, měl ale také výchovný efekt, protože dlužníci se vydali dobrovolně domluvit splátkový kalendář.

Další osud takových lidí už je podle primátora na nich samotných. "Je to jejich problém. Uskladníme jim pouze nábytek," podotkl. Po takovém opatření se kladenskému úřadu přihlásilo 90 procent těch, kteří načerno odebírali elektřinu. Jiránek ale nechce, aby ti, co se nechovají podle pravidel, skončili na ulici. "Nejde primárně o to vystěhovat je, ale donutit je, aby se chovali normálně," říká.

Nástrojem může být i vyplácení dávek pomocí poukázek. "Na dávkách jsme platili 110 milionů. Po zavedení poukázek se objem snížil na 30 milionů. Musíme na ně tlačit, aby věděli, že pokud se budou chovat slušně, bude se i město chovat slušně k nim," tvrdí Jiránek.

S poukázkami "naštvali" nepřizpůsobivé i v Karviné. "Když jsme jim dali půlku dávky v poukázkách, měli pocit, že je šikanujeme," potvrdila mluvčí města Šárka Swiderová. Postup Chomutova neodsuzuje, ale praktikovat takový způsob v Karviné nebudou. "Je to na hraně. Ne právně, ale morálně," míní Swiderová. Uvítala by, kdyby podobné problémy obcí ošetřoval zákon.

"Přál bych si, aby se z chomutovského postupu stal precedens a dalo se tak obecně postupovat," podotkl třebíčský starosta Uher s tím, že by to mohl být recept pro mnoho obcí, které mají obdobné problémy. "Chce to odvahu," dodal s tím, že stát by měl dát samosprávám větší kompetence, protože sám na řešení místních problémů nemá recept.

Stát odtržený od reality

Vzdálenost státu od opravdových problémů naznačil i mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. "Stát by se tím měl zodpovědněji zabývat. Zatím to dělá jen metodicky, ne realisticky."

Bezzubost státu kritizuje také místostarosta Roudnice nad Labem Luboš Matek. "Navštívil nás ministr Kocáb i bývalá ministryně Stehlíková, zmocněnec pro lidská práva Karásek. Nemyslím, že vláda má skutečný záměr situaci pomoci řešit, Podobné návštěvy mají za účel jen navodit pocit, že vláda se o tyto problémy zajímá a chce je řešit. Skutečné pomoci jsme se nikdy nedočkali," uzavřel lakonicky Matek.

Díky privatizaci neplatiče nemají

Se službami exekutora už udělalo zkušenost Ústí nad Labem. "Využíváme jej od roku 2006 k vymáhání pokut," uvedl mluvčí radnice Milan Knotek. Město nemusí řešit velký objem dluhů, protože zprivatizovalo 95 procent bytů a tak mu problémy s nezaplaceným nájemným v městských bytech téměř odpadly.
"Máme ale dalších 30 milionů pohledávek za odpad, Dopravní podnik také dalších 30 milionů a desítky milionů za dopravní přestupky, třeba špatné parkování," dodal Knotek s tím, že na to si město nejspíš najme právníky, kteří dluhy dotáhnou k soudní exekuci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz