Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chomutov a Přerov budou volit nové senátory

  9:21aktualizováno  9:21
O následujících pátcích a víkendech budou lidé na Chomutovsku a Přerovsku rozhodovat, kdo je bude zastupovat v Senátu. Vyberou nástupce dvou senátorů, kteří v 81členné horní komoře parlamentu chybí. Rozložení politických sil svými hlasy ale příliš ovlivnit nemohou.

Skálův nástupce nebude podle zákona zvolen na celých šest let. Ilustrační foto

ODS bude mít totiž bez ohledu na výsledek voleb dál nadpoloviční většinu senátorů, tedy 41. Mohla by tak jen posílit, stejně jako třeba klub ČSSD s 12 členy nebo frakce KDU-ČSL s 11 senátory.

Doplňovací senátní volby odstartuje tento pátek první koloJitka Seitlová na Chomutovsku. Na Přerovsku se začne volit až o dva týdny později. Vítězové nastoupí na místa nezávislého Petra Skály, který na mandát rezignoval ze zdravotních důvodů, a Jitky Seitlové ze hnutí Nezávislí. Ta se stala zástupkyní ombudsmana.

Doplňovací volby ukážou zejména zájem lidí o Senát v obou volebních regionech. Při těchto volbách totiž bývá účast obvykle ještě nižší než při pravidelné obměně třetiny horní komory. Nejvíce lidí přišlo k doplňovacím volbám v Praze 1 v roce 1999 - 33,7 procenta voličů.

Devět možností na Chomutovsku
Voliči na Chomutovsku si budou vybírat senátora z devíti kandidátů. Své zástupce do souboje poslaly ODS, ČSSD, KSČM a Strana zelených, z menších stran pak hnutí Nezávislí, strana Svobodní a Humanistická strana.

Nezávislými kandidáty, kteří by chtěli uspět tak jako Skála, jsou podnikatel Antonín Drbohlav a ředitel správy sociálních služeb Milan Doležal.

Na Přerovsku se lidé budou rozhodovat mezi osmi kandidáty, mezi nimiž jsou tři představitelé přerovské radnice - primátor Jiří Lajtoch za ČSSD, jeho náměstkyně Elena Grambličková (ODS) a tajemník radnice Jiří Bakalík (KDU-ČSL). Za KSČM znovu kandiduje největší soupeř Seitlové z předchozích voleb před pěti lety, podnikatel Josef Nekl.

Může se volit až čtyři týdny
Pokud žádný z kandidátů nezíská už v prvních kolech nadpoloviční většinu a nestane se členem horní komory, volby se protáhnou na celkem čtyři pátky a soboty. O termínu voleb rozhodl prezident Václav Klaus.

Skálův nástupce nebude podle zákona zvolen na celých šest let, jeho mandát bude o pět a půl měsíce kratší. V doplňovacích volbách je totiž senátor volen pouze na zbytek volebního období, které patřilo jeho předchůdci. Podobně nástupce Seitlové bude mít místo v Senátu jisté jen na půldruhého roku do příští obměny Senátu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz